Գյումրեցի ընտանիքին սառնարան նվիրեցինք, տղան ուրախությունից արկղն էր համբուրում, կարծում էր՝ հայրն է գնել
Օրերս ՀՀ սփյուռքի նախարարության «Հայերն այսօր» պարբերականի խմբագրությունում հյուրընկալեցինք ԱՄՆ Գլենդել քաղաքից` նորաստեղծ «Կամուրջ դեպի լույս» բարեգործական կազմակերպության հիմնադիր-տնօրեն Ժաննա Կասմանյանին, նրա հորաքրոջը՝ Փարիզ Կասմանյանին, և հիմնադրամի հայաստանյան ներկայացուցչին՝ Անի Ղուկասյանին: Ժաննան հայրենիքում է՝ հիմնադրամի հավաքագրած գումարները բարեգործության նպատակին ծառայեցնելու համար:
Երիտասարդ հայուհու ջանքերով ստեղծված հիմնադրամն ընդամենը մի քանի ամսվա պատմություն ունի: Առաջին միջոցառումը մայիսի 1-ին են անցկացրել Լոս Անջելեսում, որի ընթացքում շուրջ 10.000 ԱՄՆ դոլար գումար է հավաքագրվել ամերիկաբնակ մեր հայրենակիցների կողմից: Հիմնադրամի անդամների որոշմամբ՝ հավաքված գումարի յուրաքանչյուր դրամը օգտագործվել է նպատակային: Քանի որ բարեգործական միջոցառումը հաջորդել է ապրիլյան քառօրյա պատերազմին, որոշվել է 4000 դոլար գումարը փոխանցել զոհված զինծառայողների ընտանիքներին: Փաթեթներ են պատրաստվել նաև սահմանին կանգնած զինվորների համար: Հայաստանի պատշպանության նախարարության միջոցով 236 տուփ օգնություն (պարենամթերք, հիգիենայի պարագաներ, վրաններ և այլն) է փոխանցվել բանակին:
Ժաննան նաև օգնություններ է փոխանցել Գյումրիում ապրող 5 անապահով ընտանքիներին: Ընդ որում՝ հաշվի է առնվել յուրաքանչյուր ընտանիքի ցանկությունը: Երկու ընտանիքի համար սառնարան են գնել, մեկ ընտանիքի, որտեղ պատրաստվում են երեխայի ծնունդի, օրորոց են նվիրել, մեկ ուրիշն էլ նախընտրել է, որ իրենց խոզուկներ գնեն՝ ապրելու միջոց ունենալու համար, մյուսներին էլ պարենային ապրանքների ու կոմունալ վճարների համար գումար են հատկացրել: Հուզիչ մի դրվագ պատմեց մեր զրուցակիցը այդ ընտանքիներից մեկի հետ հանդիպումից. երբ ընտանիքի ուզած սառնարանը բերել են տուն և տեղադրել, երեխան ուրախությունից սկսել է համբուրել այն: Նրան ներկայացրել են, որ հայրն է այդ նվերի հեղինակը…դա մանկական անմեղ ուրախության, հպարտության, զարմանքի պոռթկում էր…
«Մեր կազմակերպության նպատակն է օգնել անապահով ընտանիքներին, հիվանդ երեխաներին ու միայնակ մայրերին: Բայց ոչ թե սոսկ դրամ տանք նրանց, ու վերջ, այլ օգնենք նրանց ոտքի կանգնել, գտնել իրենց ուղին, հմտությունները զարգացնել»: Օրինակ՝ մենք նաև աջակցում ենք կանանց խնդիրներով զբաղվող մի կենտրոնի, որտեղ երիտասարդ կանայք, միայնակ մայրերը նոր մասնագիտություն են ձեռք բերում, սովորում են  իրենց ուժերով սեփական հացը վաստակել, ասենք՝ ֆուրշետներ կազմակերպել կամ այլ արհեստների տիրապետել: «Այս ամենից զատ, մի փոքր օգնություն ցուցաբերվեց նաև Երևանի համար 163 հիմնական դպրոցին, որտեղ աշակերտների 40 տոկոսը զինվորականների երեխաներ են: Ապրիլյան օրերից հետո սա ևս խորհրդանշական քայլ էր»,-ասում է Ժաննան:
«Կամուրջ դեպի լույս» (Bright to Light) հիմնադրամն այս պահին շուրջ երկու տասնյակ անդամներ ունի, բայց հիմնադրամի շուրջ համախմբված են 200-300 գլենդելահայեր, նրանց մեծ մասը Երևանի Սեբաստիա թաղամասից են՝ այն թաղամասից, որտեղ իր մանկությունն է անցկացրել Ժաննան:
Ժաննայի հետ մեր զրույցին միացավ նաև նրա հորաքույրը՝ Փարիզ Կասմանյանը, և մեր խնդրանքով ներկայացրեց  Ժաննային՝ իբրև մարդու: Վեց տարեկանից ԱՄՆ-ում ապրող հայուհին Գլենդելի պետական դպրոցի ուսուցչուհի է. առողջ սննդի, դիզայնի, նորաձևության դասեր է տալիս աշակերտներին: Երբ 13 տարեկանում Ժաննան այցելեց Հայաստան, հենց օդանավակայանում նա հորաքրոջ համար տարօրինակ մի ցանկություն հայտնեց, գնալ ու տեսնել իր հաճախած մանկապարտեզն ու ընկերներին: Սա խոսում էր դեռևս պատանի Ժաննայի մարդասիրության, ընկերասիրության ու սեփական հողին կառչած լինելու փաստի մասին: Իսկ երբ Ժաննան երկու տարի առաջ էր Հայրենիքում, նրա միտքն ու հոգին անհաշտ էին, երբ որևէ տեղ չքավորություն էր տեսնում:
«Մոտ մեկ ամիս ժամանակ անցկացրեցինք միասին, ոչ մի բան չհրապուրեց նրան, ասես լիարժեք երջանիկ չէր: Ու երբ վերադարձավ ԱՄՆ, զանգեց ինձ, հայտնեց, որ նման բան է որոշել, ասես ամեն ինչ տեղն ընկավ, և ձայնն էլ ավելի ուրախ էր: Ժաննայի ու մեր՝ բոլորիս կարծիքով, բարեգործությունը գումար նվիրելը չէ, երբ մարդը գլուխը կախում է ու ասում շնորհակալություն: Իրական բարեգործը պիտի օգնի մարդուն կայանալ, ուղղություն ընտրել, ոտքի կանգնել ու արժանապատիվ կյանք ունենալ: Հենց դա ենք մենք փորձում անել»,-ասում է Ժաննայի ընկերուհին՝ Անին, ով նաև նրա ներկայացուցիչն է այստեղ՝ Հայաստանում:
«Այն ծիլը, որ Ժաննայի մոտ է ծաղկել, միասին պիտի ջրենք, ու դարձնենք հաստաբուն ծառ»,-եզրափակում է Անին:

Гюмрийской семье подарили холодильник, сын так обрадовался, что целовал коробку – думал, отец купил
В гостях редакции электронного издания «Армяне сегодня» Министерства Диаспоры РА на днях побывали директор-учредитель новосозданной благотворительной организации  «Мост к свету» из города Глендейл США Жанна  Касманян, ее тетя Париз Касманян, а также представитель фонда в Армении Ани Гукасян. Жанна приехала на родину, чтобы использовать в благотворительных целях суммы, привлеченные фондом.
�?стория фонда, созданного усилиями молодой армянки, насчитывает всего несколько месяцев. Первое мероприятие провели 1 мая в Лос Анджелесе, в ходе которого нашими соотечественниками в Армерике была пожертвована сумма 10 тысяч долларов СГША. Решением членов фонда, каждый драм из собранной суммы был использован  целенаправленно. Поскольку благотворительное мероприятие состоялось после четырехдневной апрельской  войны, было решено 4 тысячи долларов перечислить семьям погибших военнослужащих. Были подготовлены и посылки для воинов, стоящих на границе. Через Министерство обороны  Армении 236 коробок с помощью (продукты, предметы гигиены, палатки и др.) были переданы армии.
Передала Жанна помощь и пяти необеспеченным семьям, проживающим в Гюмри. Причем были учтены пожелания каждой семьи. Для двух семей купили холодильники, одной, где готовятся к рождению ребенка, подарили люльку, еще одна семья предпочла, чтобы для них купили поросят – чтобы иметь средства существования, остальным были предоставлены суммы для покупки продуктов и оплаты коммунальных платежей.
Волнующий эпизод, связанный со встрече с одной из этих семей, рассказала наша собеседница: когда предпочтенный семьей холодильник был доставлен и установлен, ребенок от радости начал целовать его. Ему представили, что автор этого подарка – отец… Это был взрыв детский непосредственной радости, гордости, удивления…
«Цель нашей организации – помогать необеспеченным семьям, больным детям и одиноким матерям. Но не просто давать им деньги, и все, а помогать встать на ноги, найти свой путь, развивать способности. К примеру, мы также содействуем одному центру, занимающемуся проблемами женщин, где молодые женщины, одинокие матери приобретают новую специальность, учатся собственными силами добывать хлеб насущный, скажем, учатся организовывать фуршеты или осваивают другие ремесла. Помимо всего этого, небольшая помощь была оказана Ереванской основной  школе №163, 40 процентов учащихся которой дети военнослужащих. После апрельских дней это также был символичный шаг», – говорит Жанна.
Фонд «Мост к свету» (Bright to Light) насчитывает на данный момент около двух десятков членов, но вокруг него сплотились 200-300 армян Глендейла, большая часть которых выходцы из Ереванского квартала Себастия – того самого, где прошло детство Жанны.
К нашей беседе с Жанной присоединилась и ее тетя Париз Касманян, по нашей просьбе представившая Жанну – как человека.  С 6-летнего возраста проживающая в СЧГА армянка работает учительницей в государственной школе Глендейла: преподает школьникам уроки здорового питания, дизайна, моды. Когда в 13-летнем возрасте Жанна побывала в Армении, прямо в аэропорту обратилась к тете со страной просьбой: пойти посмотреть детский сад, в котрый она ходила, и друзей. Это свидетельствовало о гуманизме, дружелюбии Жанны и привязанности к родной земле. А когда Жанна побывала на Родине два года назад, ее мысли и чувства бунтовали, когда видела где-либо нищего.
«Около месяца мы провели вместе, ничто ее не прельстило, будто не была вполне счастлива. А когда вернулась в США, позвонила мне, сообщила, что задумала такую вещь. Все встало на свои места, даже голос был веселее.  По мнению Жанны и всех нас, благотворительность – не только дарение денег, когда человек, понурив голову, говорит спасибо. �?стинный благотворитель должен помочь человеку состояться, выбрать путь, встать на ноги и жить достойно. �?менно это и пытаемся мы сделать», – горит подруга Жанны, Ани, являющаяся также ее представителем здесь, в Армении.
«Этот росток, который расцвел у Жанны, мы вместе должны поливать, чтобы сделать мощное дерево», – заключила Ани.