Ամերիկացի ցեղասպանագետը կոչ է անում ԱՄՆ նախագահի թեկնածուներին ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը
ԱՄՆ նախագահի թեկնածուները պետք է արտահայտեն իրենց հստակ դիրքորոշումը Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ:
Այս մասին հայտարարել է անկախ հետազոտող, Զորյան ինստիտուտի ցեղասպանություն եւ մարդու իրավունքների համալսարանական ծրագրի անդամ եւ Ցեղասպանագիտություն միջազգային ամսագրի նախկին խմբագիր Սամուել Տոտենը Զորյան ինստիտուտի պաշտոնական կայքին տված հարցազրույցում:
«ԱՄՆ-ն տասնամյակներ շարունակ խուսափել է Հայոց ցեղասպանության ճանաչումից եւ շարունակում է դա անել՝ ելնելով քաղաքական նպատակահարմարությունից: ԱՄՆ-ի նման դիրքորոշումը ուղղիղ հակառակն է Գերմանիայի օրինակին: Հունիսի 2-ին Գերմանիայի խորհրդարանը ոչ միայն ընդունեց իր իսկ ազգի ներգրավվածությունը 1915 թվականի դեպքերին, այլեւ  անվանեց մարդկության այս ողբերգությունն իր անունով՝ ցեղասպանություն: Բունդեսթագի քվեարկությունը պետք է ծառայի որպես վառ օրինակ  մյուս ազգերի համար, որոնք դեռեւս նույն դիրքորոշումն ունեն, ինչ ԱՄՆ-ն»,-Արցախպրեսի փոխանցմամբ՝ ասել է նա:
Ցեղասպանագետի խոսքով՝ ԱՄՆ այժմյան կառավարությունը պետք է օրինակ վերցնի անցյալից:
«Այն կարող է որդեգրել արժեքներ իր նախնիներից, մասնավորապես, դեռեւս ցեղասպանության տարիներին Օսմանյան Թուրքիայում ԱՄՆ դեսպան Հենրի Մորգենթաուից, ով տեղեկացրել էր այդ ժամանակ ԱՄՆ պետքարտուղար Ռոբերտ Լանսինգին հայերի սպանդի մասին: Այդ ժամանակներից ի վեր Մորգենթաուն եւ ԱՄՆ կառավարությունը սկսեցին աշխատանքներ տանել տարբեր ուղղություններով:  Երկրորդ համաշխարհային պատերազմից հետո այդ մեծածավալ ջանքերն ուղղված էին  միլիոնների հասնող դրամահավաքների կազմակերպմանը եւ դրանց տրամադրմանը կարիքավորներին: Այլ խոսքերով՝ ԱՄՆ կառավարությունը եւ ամերիկացիները հրաժարվում էին լինել հայերի բնաջնջման կողմնակիցները: Նրանք հրաժարվում էին հերքել այդ պատմական իրողությունը»,-նշել է նա:
Սամուել Տոտենի կարծիքով՝  ԱՄՆ այժմյան դիրքորոշման պատճառը թերեւս Թուրքիայի ճնշումներին տուրք տալն է:
«Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը այժմ արդեն ԱՄՆ-ի համար պարզապես բարոյական հարց չէ, այլ երկրի արժանահավատության: Ինչպես կարող է ԱՄՆ-ն դատապարտել այլ երկրներում իրականացվող մարդու իրավունքների խախտումները, կիրառել պատժամիջոցներ, երբ այն չի կարող ազնվորեն առերեսվել անվիճելի պատմական փաստին: Նախագահ Օբամայի համար ուշ չէ փրկել իր համբավը եւ արժանահավատությունը երկրի հանդեպ՝ միջազգայնորեն ճանաչելով Հայոց ցեղասպանությունը: Սա է ճիշտ ժամանակը»,-ընդգծել է Սամուել Տոտենը:

Американский геноцидовед призывает кандидатов в президенты США признать Геноцид армян
Кандидаты в президенты США должны выразить свою четкую позицию по вопросу Геноцида армян. Как сообщает Арменпресс, об этом в интервью официальному сайту института «Зорянa» заявил независимый исследователь, член университетской программы по вопросам геноцида и правам человека института «Зорянa» и бывший главный редактор международного журнала «�?сследование геноцидов» Самуэль Тотен.
«США в течение десятилетий избегали признания Геноцида армян и продолжают делать это, исходя из политической целесообразности. Подобная позиция США прямо противоположна позиции Германии. 2 июня парламент Германии не только принял причастность своей нации к событиям 1915 года, но и назвал эту трагедию человечества своим именем – геноцидом. Голосование в Бундестаге должно стать ярким примером для других наций, которые пока еще придерживаются той же позиции, что и США», – сказал Тотен.
По его словам, нынешнее правительство США должно взять пример с прошлого. «Оно может принять ценности своих предков, в частности, еще в годы Геноцида посол США в Османской Турции Генри Моргентау сообщал тогдашнему госсекретарю США Роберту Лансингу о резне армян. С тех пор Моргентау и правительство США начали вести работы в разных направлениях. После окончания Первой мировой войны эти объемные усилия были направлены на организацию сбора денег, достигающих миллионов долларов, и оказание помощи нуждающимся. �?наче говоря, правительство США и американцы отказывались становиться сторонника уничтожения армян. Они отказывались отвергать эту историческую реалию», – отметил ученый.
По мнению Самуела Тотена, нынешняя позиция США является следствием давления со стороны Турции.
«Признание Геноцида армян сейчас уже для США является не только вопросом морали, но достоинства страны. Как может США осуждать нарушения прав человека в других странах, если не может честно посмотреть на исторический факт. Для президента Обамы еще не поздно спасти свою репутацию и веру в страну, признав Геноцид армян. Сейчас настало истинное время для этого», – подчеркнул Тотен.