«Հայաստանն իմ սրտում և մտքում է».«Արի տուն»-2016 ծրագրի մասնակից
«Ես ապրում եմ մի ընտանիքում, որտեղ ամեն օր հայրենասիրության, ազգապահպանության և հայկական մշակույթի մասին է խոսվում: Ծնողներս ամեն ջանք գործադրում են, որ ես ու եղբայրս, օտար միջավայրում ապրելով, արժանապատիվ հայ մեծանանք»,-«Հայերն այսօրի» թղթակցի հետ զրույցում ասաց «Արի տուն» ծրագրի 4-րդ փուլի մասնակից,  Բուլղարիայի Պլովդիվ քաղաքից Հայաստան ժամանած Միքայել Գևորգյանը:
Միքայելը Բուլղարիայում երեք տարի հայկական դպրոց է հաճախել, որից հետո ուսումը բուլղարական դպրոցում է շարունակել: Բուլղարահայ պատանին կիրակի օրերին՝ Պատարագի ժամանակ, Բուլղարիայի Հայ առաքելական Սուրբ Գևորգ եկեղեցու երգչախմբում է երգում:
Ճիշտ է՝ հեռվում է ապրում, սակայն Հայաստանը միշտ Միքայելի սրտում և մտքում է: Ցավում է, երբ Հայաստանից և Արցախից վատ, տագնապալի լուրեր է լսում: Նրա երազանքն է, որ հայ ժողովուրդը անամպ երկնքի տակ ապրի, իսկ աշխարհասփյուռ հայորդիները Հայաստանի շուրջ մեկտեղվեն:
15-ամյա Միքայելն իր հայրենասեր լինելը  հետևյալ կերպ է բացատրում. «Մայրս՝ Աղավնի Գևորգյանը, Պլովդիվում ՀՀ հյուպատոսությունում է աշխատում, որտեղ ՀՀ պատվավոր հյուպատոս Եղիազար Ուզունյանի գործուն մասնակցությամբ՝ հայապահպան տարբեր ծրագրեր է իրականացնում, հայկական մշակույթի փառատոներ կազմակերպում՝ բուլղարահայերին օգնելով պահպանել ազգային ինքնությունը: Մայրիկիս ազգային շունչն ու ոգին, բնականաբար, չէր կարող ինձ  չփոխանցվել»:
«Արի տուն» ծրագրում Միքայելը հաճելի ժամանակ է անցկացնում, այցելած վայրերից մեծ տպավորություն է ստացել, որոնցից առանձնացնում է Նորավանք վանական համալիրը, ինչպես նաև՝ զորամաս կատարած շրջայցը, որտեղ ծանոթացել է զինվորների առօրյային և սնվել նրանց ճաշացանկից:
«Արի տունն ինձ ընկերական լայն շրջապատ տվեց, նաև՝ հայերենի, հայոց պատմության մասին գիտելիքներիս պաշարը հարստացրի: Ծրագրի շրջանակներում ապրելով Արմենի և Ելենայի հյուրընկալ ընտանիքում՝ վայելեցի նրանց սերն ու ջերմությունը: Չնայած տանտիկինը ազգությամբ ռուս է, բայց հրաշալի հայերեն է խոսում և իր երեխաներին հայեցի դաստիարակություն տալիս: Մեզ համար նաև համեղ ուտեստներ է պատրաստում, որոնցից խինկալին շատ սիրեցի»,-եզրափակեց  իր խոսքը Միքայելը:

Participant of 2016 “Ari Tun” Program: “Armenia is in my heart and on my mind”
“I live in a family where patriotism, national preservation and Armenian culture are topics of daily conversations. My parents don’t spare any effort to make sure my brother and I grow up as dignified Armenians in a foreign country.” This is what participant of the 4th stage of the “Ari Tun” Program Mikayel Gevorgyan from Plovdiv said in an interview with Hayern Aysor.
MIkayel attended an Armenian school for three years in Bulgaria and continued his studies at a Bulgarian school. On Sundays, the young Bulgarian-Armenian sings in the choir of the Saint Gevorg Armenian Apostolic Church of Bulgaria during Holy Masses.
True, he lives far away, but Armenia is in his heart and on his mind. He regrets when he hears bad and troubling news about Armenia and Artsakh. His dream is to see the Armenian people live in peace and to see all Diaspora Armenians unite around Armenia.
Mikayel, 15, has his explanation of why he is patriotic. “My mother, Aghavni Gevorgyan works at the Consulate of the Republic of Armenia in Plovdiv where she carries out different kinds of programs for preservation of the Armenian identity and organizes Armenian cultural festivals along with Honorary Consul of the Republic of Armenia Yeghiazar Uzunyan, helping the Armenians of Bulgaria preserve their national identity. It is obvious that I would also have my mother’s spirit.”
Mikayel says the “Ari Tun” Program is fun and that he has great impressions of the visits to all the places in Armenia, but sets aside the visit to Noravank Monastery and the visit to a military unit where he became familiar with the soldiers’ daily lives and ate the food that they eat.
“The “Ari Tun” Program helped me meet new people and improve my Armenian and knowledge of Armenian history. I enjoyed the love and warmth of Armen and Elena, the parents of my host family. Although the landlady is Russian, she speaks Armenian wonderfully and provides her children with an Armenian upbringing. She also makes tasty meals for us, and I liked the Khinkali the most,” Mikayel concluded.