«Հայաստանն իմ սրտում և մտքում է».«Արի տուն»-2016 ծրագրի մասնակից
«Ես ապրում եմ մի ընտանիքում, որտեղ ամեն օր հայրենասիրության, ազգապահպանության և հայկական մշակույթի մասին է խոսվում: Ծնողներս ամեն ջանք գործադրում են, որ ես ու եղբայրս, օտար միջավայրում ապրելով, արժանապատիվ հայ մեծանանք»,-«Հայերն այսօրի» թղթակցի հետ զրույցում ասաց «Արի տուն» ծրագրի 4-րդ փուլի մասնակից,  Բուլղարիայի Պլովդիվ քաղաքից Հայաստան ժամանած Միքայել Գևորգյանը:
Միքայելը Բուլղարիայում երեք տարի հայկական դպրոց է հաճախել, որից հետո ուսումը բուլղարական դպրոցում է շարունակել: Բուլղարահայ պատանին կիրակի օրերին՝ Պատարագի ժամանակ, Բուլղարիայի Հայ առաքելական Սուրբ Գևորգ եկեղեցու երգչախմբում է երգում:
Ճիշտ է՝ հեռվում է ապրում, սակայն Հայաստանը միշտ Միքայելի սրտում և մտքում է: Ցավում է, երբ Հայաստանից և Արցախից վատ, տագնապալի լուրեր է լսում: Նրա երազանքն է, որ հայ ժողովուրդը անամպ երկնքի տակ ապրի, իսկ աշխարհասփյուռ հայորդիները Հայաստանի շուրջ մեկտեղվեն:
15-ամյա Միքայելն իր հայրենասեր լինելը  հետևյալ կերպ է բացատրում. «Մայրս՝ Աղավնի Գևորգյանը, Պլովդիվում ՀՀ հյուպատոսությունում է աշխատում, որտեղ ՀՀ պատվավոր հյուպատոս Եղիազար Ուզունյանի գործուն մասնակցությամբ՝ հայապահպան տարբեր ծրագրեր է իրականացնում, հայկական մշակույթի փառատոներ կազմակերպում՝ բուլղարահայերին օգնելով պահպանել ազգային ինքնությունը: Մայրիկիս ազգային շունչն ու ոգին, բնականաբար, չէր կարող ինձ  չփոխանցվել»:
«Արի տուն» ծրագրում Միքայելը հաճելի ժամանակ է անցկացնում, այցելած վայրերից մեծ տպավորություն է ստացել, որոնցից առանձնացնում է Նորավանք վանական համալիրը, ինչպես նաև՝ զորամաս կատարած շրջայցը, որտեղ ծանոթացել է զինվորների առօրյային և սնվել նրանց ճաշացանկից:
«Արի տունն ինձ ընկերական լայն շրջապատ տվեց, նաև՝ հայերենի, հայոց պատմության մասին գիտելիքներիս պաշարը հարստացրի: Ծրագրի շրջանակներում ապրելով Արմենի և Ելենայի հյուրընկալ ընտանիքում՝ վայելեցի նրանց սերն ու ջերմությունը: Չնայած տանտիկինը ազգությամբ ռուս է, բայց հրաշալի հայերեն է խոսում և իր երեխաներին հայեցի դաստիարակություն տալիս: Մեզ համար նաև համեղ ուտեստներ է պատրաստում, որոնցից խինկալին շատ սիրեցի»,-եզրափակեց  իր խոսքը Միքայելը:

«Армения в моем сердце и мыслях»: участник программы «Ари тун»-2016
«Я живу в семье, где каждый день говорят о патриотизме, сохранении нации и армянской культуре. Родители прилагают все усилия, чтобы я и брат, живя в чуждой среде, выросли достойными армянами», – в беседе с корреспондентом «Армяне сегодня» сказал участник 4-го этапа программы «Ари тун» Микаел Геворгян, приехавший в Армению из Болгарского города Пловдив.
Микаел в Болгарии три года посещал армянскую школу, после чего продолжил учебу в болгарской школе. По воскресеньям, во время Литургии, поет в хоре Армянской Апостольской церкви Св.Геворг.
Правда, живет вдали, но Армения всегда в сердце и мыслях Микаела. Сожалеет, когда получает тревожные вести из Армении и Арцаха. Его мечта – чтобы армянский народ жил под безоблачным небом, чтобы армяне всего мира сплотились вокруг Армении.
15-летний Микаел так объясняет свой патриотизм: «Мама, Ахавни Геворгян, работает в консульстве РА в Пловдиве, где при деятельном участии почетного  консула  Егиазара Узуняна реализует различные программы по сохранению армянства, организует фестивали армянской культуры, помогая армянам Болгарии сохранять национальную идентичность. Естественно, мне не мог не передаться национальный дух матери».
В программе «Ари тун» Микаел приятно проводит время, из мест, где побывали, особенно запомнился  ему монастырский комплекс «Нораванк», поездка в воинскую часть, где познакомился с буднями воинов, пообедал в армейской столовой.
«Ари тун» подарила мне широкий круг друзей, обогатил запас моих знаний по армянскому языку и истории. В рамках программы живя в гостеприимной семье Армена и Елены, наслаждался их любовью и теплотой. Хотя хозяйка дома по национальности русская, но прекрасно говорит по-армянски и детей воспитывает армянами. Для нас она также готовит вкусные блюда, из которых мне больше всего понравились хинкали», – заключил Микаел.