Տեղի ունեցավ «Սփյուռք» ամառային դպրոցի երեք դասընթացների փակման արարողությունը
Հուլիսի 15-ին ԵՊՀ մշակույթի կենտրոնի դահլիճում տեղի ունեցավ «Սփյուռք» ամառային դպրոցի՝ «Երիտասարդ առաջնորդների», «Լրագրողների վերապատրաստում», «Ազգային երգ ու պարի վարպետություն» դասընթացների փակման հանդիսավոր արարողությունը:
Միջոցառմանը մասնակցեցին ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը, ԵՊՀ ռեկտոր Արամ Սիմոնյանը, մտավորականներ, հյուրեր:
Ողջունելով ներկաներին՝ նախարար Հրանուշ Հակոբյանը նշեց. «Սիրելի՛ մասնակիցներ, ուրախ եմ, որ «Սփյուռք» ամառային դպրոցի շրջանակներում անցկացրած օրերն անմոռանալի դարձան ձեզ համար ո՛չ միայն գիտելիքների ձեռքբերման, փորձի փոխանակման, այլ նաև Հայրենիքը տեսնելու, նրա խնդիրներին առավել մոտիկից ծանոթանալու առումով: Շնորհակալ եմ ԵՊՀ ռեկտոր Արամ Սիմոնյանին, որ Մայր բուհի դռներն ու հնարավորությունները լայնորեն բացեց Սփյուռքից ժամանած մեր հայրենակիցների առջև, «Սփյուռք» ամառային դպրոցի ղեկավար Մհեր Հովհաննիսյանին, ով մեծ նվիրումով և բարձր մակարդակով իրականություն դարձրեց դասընթացները: Համոզված եմ, որ մեր մասնակիցներից յուրաքանչյուրը պիտի դառնա Սփյուռքի նախարարության դեսպանը իր բնակության երկրում, հայապահպան գործունեություն պիտի ծավալի և իր ընկերներին ներգրավի այդ աշխատանքներում: Սիրելի՛ մասնակիցներ, ձեր ոգևորությունը տեսնելով՝ վստահ եմ, որ ամեն մեկդ հայկական մշակույթի ու արժեքների պաշտպանը պիտի դառնաք օտար ափերում, պիտի ապրեցնեք և փոխանցեք հայերենը նաև մատաղ սերունդներին»:
ՀՀ սփյուռքի նախարարը և ԵՊՀ ռեկտորը շնորհակալագրեր և հավաստագրեր հանձնեցին դպրոցի երեք դասընթացների մասնակիցներին:
Լրագրողների դասընթացի մասնակից Շաքե Մանգասարյանը շնորհակալություն հայտնեց Սփյուռքի նախարարությանը, հատկապես նախարարին և նշեց. «Հուզված ենք և այս հրաշալի օրերը Հայրենիքում անցկացնելուց հետո չենք ուզում վերադառնալ մեր բնակության երկրներ: Հիմա ենք տեսնում այն հսկայածավալ աշխատանքը, որ իրականացնում է Սփյուռքի նախարարությունը մեզ այսպես հոգատար ընդունելու, վերապատրաստելու և կրթելու համար: Իսկապես նախանձելի կառույց է դարձել մեր՝ յուրաքանչյուր սփյուռքահայիս համար աշխատող նախարարությունը: Եվ միայն նվիրումի, անձնվեր աշխատանքի շնորհիվ հնարավոր դարձավ հասնել այսպիսի արդյունքների: Մենք վստահում ենք ձեզ և ուրախ ենք, որ մասնակցում ենք նախարարության ամենաբազմաբնույթ ծրագրերին: Մենք գնում ենք, բայց անպայման վերադարձի ակնկալիքով ու ցանկությամբ»:
«Սփյուռք» ամառային դպրոցի՝ Ազգային երգի ու պարի դասընթացի մասնակիցները, ինչպես նաև մի քանի վերապատրաստվող ուսուցիչներ հանդես եկան համերգային ծրագրով, նրանք ասմունքեցին և ներկայացրին այս օրերին սովորած մի շարք պարեր և երգեր:
Այնուհետև ելույթ ունեցան ԵՊՀ մշակույթի կենտրոնի սաները և Գագիկ Գինոսյանի «Կարին» երգի ու պարի խումբը:

Closing ceremony for three courses of “Diaspora” Summer School Program was held
On July 15, the grand closing ceremony for the courses of the “Diaspora” Summer School Program of the RA Ministry of Diaspora (Course for Young Leaders, Training Course for Journalists and Armenian Song and Dance Master Class) was held at the hall of the Cultural Center of Yerevan State University.
Among the participants of the event were RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan, Rector of Yerevan State University Aram Simonyan, as well as intellectuals and guests.
Minister Hranush Hakobyan greeted the gathered and stated the following: “Dear participants, I am pleased with the fact that the days that you spent as participants of the “Diaspora” Summer School Program became unforgettable for you not only in terms of gaining knowledge and exchanging experiences, but also in terms of seeing the Homeland and becoming more familiar with the problems facing it. I would like to thank Rector of Yerevan State University Aram Simonyan, who opened the doors of Yerevan State University for the Diaspora Armenians and provided them with wide opportunities. I would also like to thank Director of the “Diaspora” Summer School Program Mher Hovhannisyan, who held the courses with great dedication and at a high level. I am certain that all of our participants must become the ambassadors of the Ministry of Diaspora in their respective countries of residence, carry out activities aimed at preserving the Armenian identity and engage their friends in those efforts. Dear participants, as I see your excitement, I am certain that each of you must become the protectors of Armenian culture and values abroad and must transmit the Armenian language to the young generations as well.”
The Minister of Diaspora and the Rector of Yerevan State University granted certificates and certificates of appreciation to the participants of the three courses of the “Diaspora” Summer School Program.
Shakeh Mangasarian, one of the participants of the Training Course for Journalists, expressed gratitude to the Ministry of Diaspora, particularly the Minister and stated the following: “We are nervous and don’t want to return to our countries of residence after spending these wonderful days in the Homeland. Now we see the tremendous job that the Ministry of Diaspora does to receive us so generously, to provide us with training and to educate us. The Ministry that works for all us Diaspora Armenians has truly become a structure that is the envy of other structures. Only through dedication and self-devoted efforts was it possible to achieve such results. We trust you and are happy to participate in the various programs of the Ministry of Diaspora. We are leaving, but we definitely have the hope and desire to return.”
The participants of the Armenian Song and Dance Master Class (part of the “Diaspora” Summer School Program) and several trainers recite poems and performed several songs and dances that they had learned throughout the program.
This was followed by performances by the members of the YSU Cultural Center and Gagik Ginosyan’s Karin Song and Dance Ensemble.