«Սփյուռք» ամառային դպրոցի մասնակիցները ծանոթացան ՀՀ բարձագույն կրթական հաստատությունների ծրագրերին
Հուլիսի 7-ին ՀՀ սփյուռքի նախարարության «Սփյուռք» ամառային դպրոցի մասնակիցների համար ուսումնական ծրագրից հետո կազմակերպվել էր ՀՀ բարձագույն կրթական հաստատությունների ծրագրերի շնորհանդես:
ԵՊՀ գրադարանում ներկայացվեցին ԵՊՀ-ի, Հայաստանի ազգային պոլիտեխնիկական, Հայաստանում Ֆրանսիական, Վ.Բրյուսովի անվան պետական լեզվաբանական, «Եվրասիա» միջազգային, Երևանի Հյուսիսային, ՀԲԸՄ Հայկական վիրտուալ (ՀՎՀ) համալսարանների, ֆրանս-գերմանական ինժեներական ինստիտուտի բակալավրիատի և մագիստրատուրայի ծրագրերը, ընդունելության կարգը, պայմանները, կրթական ծառայությունները:
ՀՀ սփյուռքի նախարարության հովանավորությամբ գործարկվող «Արևելահայերենից արևմտահայերեն և հակառակը» փոխարկիչ ծրագիրը ներկայացրեց ծրագրի ղեկավար Էդուարդ Մանուկյանը:
«Սփյուռք» ամառային դպրոցի շրջանակներում ամեն տարի կազմակերպվող նման միջոցառումները նպաստում են, որ ավարտող մասնակիցներից շատերը շարունակեն ուսումը հայաստանյան բուհերում: Նրանցից շատերը, դառնալով հայագետ-մասնագետներ, վերադառնում և հայապահպան գործունեություն են ծավալում իրենց բնակության երկրներում՝ ներգրավվելով հայ համայնքներում, հայկական կազմակերպություններում (այդ թվում՝ երիտասարդական), կրթամշակութային հաստատություններում իրականացվող աշխատանքներին, նախաձեռնելով Հայաստանում բուհական կրթություն ստանալու գործը:
Հիշեցնենք, որ նույն օրը «Սփյուռք» ամառային դպրոց ծրագրի Երիտասարդ առաջնորդների և համայնքային գործի կազմակերպիչներ» դասընթացի մասնակիցներն այցելել էին «Դեպի Հայք» հիմնադրամ, որտեղ հանդիպեցին հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Սևան Կաբակյանին և «Վերադարձ Հայաստան» հիմնադրամի տնօրեն Վարդան Մարաշլյանի հետ:

Участники «Летней школы «Спюрк» познакомились с программами высших учебных заведений РА
Для участников «Летней школы «Спюрк» Министерства Диаспоры РА 7 июля, после занятий, была организована презентация программ высших учебных заведений РА.
В библиотеке ЕГУ были представлены программы ЕГУ, Армянского национального политехнического, Французского в Армении, Государственного лингвистического имени В.Брюсова, Международного «Евразия», Ереванского «Северного»,  Армянского виртуального ВАБС университетов, бакалавриата и магистратуры франко-германского инженерного института, порядок и условия приема, образовательные услуги.
Функционирующую под патронатом Министерстве Диаспоры РА переводческую программу «С восточноармянского на западноармянский и наоборот» представил руководитель программы Эдуард Манукян.
Подобные мероприятия, организуемые ежегодно в рамках «Летней школы «Спюрк» способствуют тому, что многие участники по завершении программы продолжают учебу в вузах Армении. Многие из них, став специалистами-арменоведами, возвращаются и разворачивают деятельность по сохранению армянства в странах проживания, вовлекаясь в работу в армянских общинах, организациях (в том числе молодежных), образовательно-культурных учреждениях, инициируя движение за получение  высшего образования в Армении.
Напомним, что в тот же день участники курсов молодых лидеров и организаторов общинного дела «Летней школы «Спюрк» посетили фонд «Депи Айк», где встретились с исполнительным директором фонда Севаном Кабакяном и директором фонда «Верадарц Айастан» Варданом Марашляном.