![](https://old.hayernaysor.am/wp-content/uploads/2013/10/g_image4-300x225.jpg)
Այս հինգ տարիների ընթացքում Նախարարությունն իրականացրել է բազմաթիվ նախագծեր և այդ միջոցով իր լուման ներդրել Հայաստանի Հանրապետության և Հայկական Սփյուռքի միջև հարաբերություններ հաստատելու և խորացնելու գործում:
Այդ ժամանակահատվածում Սփյուռքի նախարարությունը անցել է կազմավորման շատ բարդ ուղի, ուստի այդ ճանապարհին եղել են ինչպես հաջողություններ, այնպես էլ որոշ վրիպումներ: Բնականաբար, դժվար է հինգ տարվա ընթացքում ստեղծել այնպիսի ինստիտուտ, որը կկարողանա ճիշտ և պատրաստված կերպով համագործակցել արդեն ձևավորված կամ ձևավորվող Սփյուռքի հետ: Սրա հետ մեկտեղ, ուրախալի է, որ Նախարարությունը դրսևորում է խնդիրներին ստեղծագործական մոտեցման և ինքնակատարելագործման ունակություն:
Հավատում ենք, որ խոչընդոտները հաղթահարված կլինեն, և գործունեության ուղղությունը, որն ընտրել է Սփյուռքի նախարարությունը, ճիշտ է և ուղղված է Ազգի ընդհանուր բարեկեցությանը:
Շնորհավորում ենք ևս մեկ անգամ՝ ցանկանալով հաջողություններ՝ հանուն Հայաստանի Հանրապետության, Արցախի և ողջ Սփյուռքի բարեկեցության:

![](https://old.hayernaysor.am/wp-content/uploads/2013/10/g_image4-300x225.jpg)
Throughout the past five years, the ministry has carried out several programs and has made its contribution to the establishment and deepening of relations between the Republic of Armenia and the Armenian Diaspora.
In this period, the Ministry of Diaspora has had successes and failures. Naturally, it’s difficult to create an institution that can collaborate with the already formed or forming Diaspora correctly in five years. However, it’s also nice to see that the ministry is capable of having its own approaches towards issues improving.
We believe the obstacles will be overcome and the path that the Ministry of Diaspora has chosen is right and will help ensure the welfare of the nation.
Once again, we congratulate you, wishing you success for the welfare of Armenians in the Republic of Armenia, Artsakh and the entire Diaspora.