![](https://old.hayernaysor.am/wp-content/uploads/2013/10/g_image4-300x225.jpg)
Այս հինգ տարիների ընթացքում Նախարարությունն իրականացրել է բազմաթիվ նախագծեր և այդ միջոցով իր լուման ներդրել Հայաստանի Հանրապետության և Հայկական Սփյուռքի միջև հարաբերություններ հաստատելու և խորացնելու գործում:
Այդ ժամանակահատվածում Սփյուռքի նախարարությունը անցել է կազմավորման շատ բարդ ուղի, ուստի այդ ճանապարհին եղել են ինչպես հաջողություններ, այնպես էլ որոշ վրիպումներ: Բնականաբար, դժվար է հինգ տարվա ընթացքում ստեղծել այնպիսի ինստիտուտ, որը կկարողանա ճիշտ և պատրաստված կերպով համագործակցել արդեն ձևավորված կամ ձևավորվող Սփյուռքի հետ: Սրա հետ մեկտեղ, ուրախալի է, որ Նախարարությունը դրսևորում է խնդիրներին ստեղծագործական մոտեցման և ինքնակատարելագործման ունակություն:
Հավատում ենք, որ խոչընդոտները հաղթահարված կլինեն, և գործունեության ուղղությունը, որն ընտրել է Սփյուռքի նախարարությունը, ճիշտ է և ուղղված է Ազգի ընդհանուր բարեկեցությանը:
Շնորհավորում ենք ևս մեկ անգամ՝ ցանկանալով հաջողություններ՝ հանուն Հայաստանի Հանրապետության, Արցախի և ողջ Սփյուռքի բարեկեցության:

![](https://old.hayernaysor.am/wp-content/uploads/2013/10/g_image4-300x225.jpg)
В течение этих пяти лет Министерство осуществило множество программ и посредством этого внесла свой вклад в дело установления и углубления отношений между Республикой Армения и Армянской Диаспорой.
За этот период Министерство Диаспоры прошло очень сложный путь формирования, на котором были как успехи, так и определенные упущения. Естественно, трудно за пять лет создать такой институт, который сумел бы верно и подготовлено сотрудничать с уже сформировавшейся и формирующейся Диаспорой. Наряду с этим радует, что Министерство проявляет способность творчески подходить к проблемам и самосовершенствоваться.
Уверены, что препятствия будут преодолены и направление деятельности, избранное Министерством, верно и целенаправленно на общее благо нации.