Քնեսեթում Հայոց ցեղասպանության մասին բանաձեւը կրկին ուղարկվեց լրամշակման
Իսրայելի խորհրդարանում շուրջ մեկ ժամ տեւած քննարկումից հետո այդ երկրի խորհրդարանը 24 կողմ ձայնով հավանություն տվեց կառավարության ներկայացուցիչի առաջարկին եւ Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող ու դատապարտող բանաձեւը կրկին հետ ուղարկեց կրթության հանձնաժողով լրացուցիչ քննարկման համար։
Այդ որոշումն առաջացրել է դահլիճում ներկա հայ համայնքի ներկայացուցիչների, ինչպես նաեւ հրեա ականավոր գիտնականներների հիասթափությունն ու զայրույթը։ Ելույթ ունեցող տարբեր կուսակցություններ ներկայացնող բոլոր պատգամավորները շեշտում էին, որ 1915-ին տեղի ունեցածը Ցեղասպանություն է, բերում էին բազում փաստարկներ այդ ձեւակերպման օգտին։ Սակայն ամփոփոիչ ելույթով հանդես եկած կառավարության ներկայացուցչի խոսքից հետո, նրանք համաձայնություն տվեցին հարցի քվերակությունը խորհրդարանի լիագումար նիստում հետաձգելուն։
Դեռ 2015-ի հուլիսի 8-ին էր, որ Քնեսեթի կրթության հանձնաժողովը, քննելով Ցեղասպանության ճանաչման բանաձեւի նախագիծը, որոշել էր դիմել խորհրդարանին, լիագումար նիստում այն քվեարկության դնելու առաջարկով։ Կրկին նույն փակ շղթան է սկսվում։
Անցնող օրերի թուրք-իսրայելական հարաբերությունների ջերմացման հետեւանքով պատգամավորների եւ Քնեսեթի ղեկավարության վրա ճնշումները մեծացել էին, սակայն բանաձեւի նախագծի հեղինակները, մասնավորապես՝ «Մերեց» կուսակցության պատգամավոր Զահավա Գալոնը չէր զիջել բանաձեւն օրակարգից հանելու կամ նույնիսկ հետաձգելու հարցում։ Սակայն, դեպքերի ընթացքը ցույց տվեց, որ ստվերային աշխատանքն իր դերը խաղաց։
Մինչ խորհրդարանի պատերից ներս ընթանում էր քննարկումը, հայությունը զորակցական հանրահավաք էր կազմակերպել խորհրդարանի առջեւ։ Հավաքի ընթացքում ելույթներ են ունեցել հրեա պատմաբան Յաիր Արոնը, Քնեսեթի պատգամավորներ Յաիր Թցաբան, «Մերեց» կուսակցությունից Մոշեր Ռազ, արաբական խմբակցությունից Այման Օդեհը։
«Իրայելը շարունակում է մնալ անարդար երկրների շարքում»,- yerkirmedia.am-ի փոխացմամբ՝ որոշումն այսպես է մեկնաբանել ՀՅԴ Երուսաղեմի Հայ Դատի հանձնախմբի ատենապետ Հակոբ Սեւանը, որը եւս ներկա է եղել քննարկմանը։

Резолюция по Геноциду армян Кнессетом вновь отправлена на доработку
Парламент �?зраиля после почти часового обсуждения 24 голосами за одобрил предложение представителя правительства и вновь вернул резолюцию о признании и осуждении Геноцида армян в комиссию по образованию на дополнительное обсуждение.
Это решение вызвало разочарование и возмущение присутствовавших в зале представителей армянской общины, а также видных еврейских ученых. Выступавшие депутаты, представлявшие различные партии, подчеркивали, что события 1915 года – Геноцид, приводили множество доводов в поддержку этой формулировки. Однако после заключительной речи представителя правительства они согласились отложить голосование по резолюции на пленарном заседании парламента.
Еще 8 июля 2015 года комиссия по образованию Кнессета, обсудив проект резолюции о признании Геноцида армян, решила обратиться к парламенту с предложением поставить его на голосование на пленарном заседании. Вновь начинается та же замкнутая цепь.
Вследствие потепления за минувшие дни турко-израильских отношений давление на депутатов и руководство Кнессета возросло, однако авторы проекта резолюции, в частности, депутат от партии «Мерец» Захава Галон не уступил в вопросе изъятия резолюции из повестки или отсрочки голосования. Ход развития событий, однако, показал, что «теневая» работа сыграла свою роль.
Покуда в стенах парламента шло обсуждение, армянство организовало у парламента акцию поддержки, в ходе которой с речами выступили еврейский историк Яир Арон, депутаты Кнессета Аир Тцаба, Мошер Раз из партии «Мерец», Айман Одех из арабской фракции.
«�?зраиль продолжает оставаться в ряду несправедливых государств», – как передает yerkirmedia.am, так квалифицировал решение председатель комиссии Ай-Дат АРФД �?ерусалима Акоп Севан, присутствовавший на обсуждении.