Գերմանիայի հայ համայնքն օժանդակում է քառօրյա պատերազմում զոհված արցախցիների ընտանիքներին
«Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի Գերմանիայի տեղական մարմնի անհատ բարերարների նվիրաբերած 2 միլիոն դրամին համարժեք գումարը փոխանցվել է ապրիլյան քառօրյա պատերազմի ընթացքում զոհված 10 արցախցիների ընտանիքներին: Այս մասին «Հայերն այսօր»-ը տեղեկանում է Հիմնադրամի պաշտոնական կայքից:
Հիմնադրամի Գերմանիայի տեղական մարմնի ատենապետ Ժիլբեր Մոմջյանը նշում է, որ Գերմանիայի հայ համայնքը մեծ ցավ ապրեց ապրիլյան դեպքերի առնչությամբ եւ կարճ ժամանակամիջոցում հավաքագրեց մի գումար, որը փոքրիշատե կթեթեւացնի գոնե այս ընտանիքների օրվա հոգսը:
Գերմանիայի տեղական մարմինը շարունակում է սոցիալական այլ ծրագրերի իրականացումը: Գերամանահայ համայնքի միջոցներով 2015թ-ին Գյումրիի երկու անօթեւան ընտանիք ստացել է նոր, կահավորված բնակարաններ: Գյումրեցի եւս երկու ընտանիք նրանց օժանդակությամբ առաջիկա օրերին կտեղափոխվի նոր բնակարան:

Армянская община Германии помогает семьям арцахцев, погибших в четырехдневной войне
Сумма, эквивалентная 2 млн драмам, пожертвованная отдельными благотворителями Германского местного органа Общеармянского фонда «Айастан» передана семьям 10 арцахцев, погибших в четырехдневной войне. Редакции «Армяне сегодня» об этом стало известно из официального сайта фонда.
Председатель Германского местного органа фонда Жильбер Момджян отмечает, что армянская община Германии пережила большую боль в связи с апрельскими событиями и за короткое время собрала сумму, которая немного облегчит заботы этих семей.
Германский местный орган продолжает осуществлять и другие социальные программы. На средства армянской общины Германии в 2015 году две не имеющие жилья семьи в Гюмри получили новые обставленные квартиры. Еще две гюмрийские семьи в ближайшие дни переедут в новые квартиры.