Իմ ծննդավայրի երկրագիտությունը
Ամեն մարդու սրբազան պարտքն է ուսումնասիրել իր ժողովրդի կերտած պատմությունը, նրա անցած ուղին: Ոչ պակաս կարևոր է նաև ուսումնասիրել հայրենի ծննդավայրի երկրագիտությունը;
Այսպիսի նպատակ ուներ Վրաստանի ՀՕՄ-ի Վարչության կազմակերպած ամենամյա դարձած՝ Հայոց պատմության մրցույթի այս տարվա ծրագիրը;
Մրցույթին, որն անցկացվեց Ախալքալաքի կրթամշակութային երիտասարդական կենտրոնում, մասնակցում էին Ախալքալաքի բազմաթիվ դպրոցների հարյուրից ավելի աշակերտներ: Նրանք պետք է գրավոր ներկայացնեին իրենց առաջադրված տարբերակների 15 հարցերի պատասխանները: Աշակերտները ոգևորված էին մրցույթի անցկացման գրավոր ձևից, քանի որ դա ավելի արդյունավետ էին համարում, քան թեստային ձևով անցկացումը: Մրցույթը պարտավորեցրել էր ամենքին՝ ինքնուրույն աշխատանք տանելու: Շրջանի լավագույն մասնագետներից կազմված հանձնախումբը մրցույթի արդյուքները կհրապարակի երկու օրից հետո: Առաջիկա օրերին մրցույթի շրջանային փուլեր են անցկացվելու նաև այլ շրջաններում:
Շրջանային փուլի հաղթողների համար եզրափակիչ փուլը նախատեսնված է անցկացնել բանավոր, որն էլ կնպաստի երեխայի բանավոր խոսքի զարգացմանը և գիտելիքների բարձրաձայն ստուգմանը:
ՎՀՕՄ-ի Վարչությունը նախատեսնում է մրցույթում հաղթողների համար կազմակերպել Մրցանակաբաշխություն,որն էլ կխրախուսի հաղթողներին՝արժանի պարգևներով:

География моей малой родины
Священный долг каждого человека – изучать историю своего народа, пройденный им путь. Не менее важно изучать также географию родных мест.
Такую цель преследовала программа нынешнего года конкурса по армянской истории, ежегодно организуемого правлением САП Грузии.
В конкурсе, состоявшемся в Молодежном образовательно-культурном центре Ахалкалаки, участвовало более ста учащихся различных  школ Ахалкалаки. Они должны были в письменном виде представить варианты ответов на 15 поставленных вопросов. Школьники были воодушевлены письменной формой проведения конкурса, поскольку считали ее более эффективной, чем проведение в тестовом формате. Конкурс обязывал всех вести самостоятельную работу. Комиссия, сформированная из лучших специалистов района, подведет итоги конкурса в течение двух дней. В ближайшие дни районные этапы конкурса будут проведены и в других районах.
Заключительный тур для победителей районного этапа планируется провести в устной форме, что поспособствует развитию устной речи детей и гласной проверке их знаний.