«Առանց Արցախն ու արցախցուն ճանաչելու՝ հնարավոր չէ ամբողջապես ճանաչել հայրենիքը». ԼՂՀ վարչապետի մամլո խոսնակ
![](https://old.hayernaysor.am/wp-content/uploads/2016/06/եկ-Արցախ4.jpg)
Համացանցում հասցրել է լայն տարածում գտնել «Եկ Արցախ» նախաձեռնությունը, որի հեղինակը ԼՂՀ վարչապետի մամլո խոսնակ Արտակ Բեգլարյանն է: Նախաձեռնության շրջանակներում պետք է լուսանկարվել Արցախի որևէ տեսարժան վայրում կամ որևէ խորհրդանիշի մոտ և կոչ անել ընկերներին արձակուրդի մի մասն անցկացնել Արցախում: Տվյալ լուսանկարը կամ տեսանյութը սոցիալական ցանցերում տեղադրելիս՝ պետք է նշել (թագ անել) առնվազն երեք ընկերների, ովքեր իրենց հերթին պետք է 3-օրյա ժամկետում միանան ֆլեշ մոբին, ինչպես նաև արձակուրդի ընթացքում այցելեն Արցախ: Այս նախաձեռնության շուրջ է «Հայերն այսօրի» հարցազրույցը ԼՂՀ վարչապետի մամլո խոսնակ Արտակ Բեգլարյանի հետ:
– Ինչո՞ւ և ե՞րբ որոշեցիք նախաձեռնել «Եկ Արցախ» ակցիան:
– Գլխավոր պատճառը ապրիլին Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված ռազմական գործողությունների հետևանքով զբոսաշրջիկների թվի նվազման միտումն էր, ինչի արդյունքում սպասարկման ոլորտի բազմաթիվ տնտեսվարողներ որոշակի խնդիրների առջև էին կանգնելու: Ուստի, այս ակցիայով, որը մեկնարկեց մայիսի երկրորդ կեսին, նպատակ ունեինք նախևառաջ կոչ անել հայերին իրենց արձակուրդի գոնե մի մասն անցկացնել Արցախում՝ դրա միջոցով փոխարինելով արտասահմանցի զբոսաշրջիկներին, ինչպես նաև աջակցելով Արցախի տնտեսության այդ բնագավառի կայունությանը:
Բացի դրանից, զբոսաշրջիկների աշխույժ հոսքը ցույց կտար այլոց, որ այստեղ ապահով է, և անվտանգության հետ կապված ռիսկեր չկան: Բացի իրավիճակային նպատակներից, «Եկ Արցախ» ակցիան ևս մեկ հնարավորություն է գոնե սոցիալական ցանցերում ցուցադրելու Արցախի գրավչությունը և համոզելու երկմտողներին այցելելու Արցախ: Ավելին՝ այն խթան է հատկապես հայերի համար՝ ճանաչել իրենց հայրենիքի մի մասը, որի հանդեպ այդքան հոգածությամբ է լցված հայությունը, սակայն շատերը երբևէ չեն եղել այստեղ:
– Ի՞նչ մասշտաբներ է գրանցել նախաձեռնությունը:
– Մի քանի օր շարունակ հատկապես Ֆեյսբուքի և որոշ չափով նաև Թվիթթերի ու Ինստագրամի հայ օգտատերերը մեծ ակտիվությամբ արցախյան թեմատիկայով լուսանկարներ էին տեղադրում այդ սոցցանցերում՝ կոչ անելով ընկերներին այցելել Արցախ: Ակցիային սիրով միացան հանրաճանաչ մի շարք հայեր, ովքեր մեծ լսարան ունեն սոցցանցերում: Ակցիան շարունակվում է, և բազմաթիվ օգտատերեր պարբերաբար թարմացնում են լուսանկարները. կարծում եմ՝ նոր հայտնի գործիչներ դեռևս կմիանան:
Իսկ ինչ վերաբերում է շոշափելի գործողություններին, ապա դեռևս վաղ է գնահատել ակցիայի արդյունքները, թեև միտումը դրական է, և շատերն են հստակ որոշում կայացրել ամառվա ընթացքում այցելել Արցախ: Սպասենք զբոսաշրջային թեժ սեզոնին և այն ժամանակ կկարողանանք ակցիայի և դրա արդյունքների մասշտաբների մասին խոսել:
– Ի՞նչ կարող է առաջարկել Արցախը ոչ միայն սփյուռքահային, այլև՝ օտարերկրյա զբոսաշրջիկին:
– Տարեցտարի ավելանում է օտարերկրյա զբոսաշրջիկների թիվն Արցախում, ինչը նշանակում է, որ գրավչությունը մեծանում է նրանց համար: Կարծում եմ՝ օտարերկրացի զբոսաշրջիկներին ամենաշատը կարող է հետաքրքրել արցախցին՝ իր առօրյայով, ավանդույթներով ու խոհանոցով: Այս առավելությունը ներկայացնելու առումով դեռևս զգալի աշխատանք կա կատարելու՝ ներառյալ համապատասխան ենթակառուցվածքների ու ոլորտում ընդգրկված մարդկանց հմտությունների բարելավման ուղղությամբ:
Հարուստ պատմամշակութային արժեքները և բնությունը նույնպես հետաքրքրում են օտարերկրացիներին, որոնց ներկայացման ու մատուցման մակարդակն անընդհատ պետք է բարձրացնել, ինչը կհանգեցնի նաև Արցախի զբոսաշրջային գրավչության բարձրացմանը:
– Ձեր կարծիքով, ո՞ր տարիքի և ի՞նչ նախասիրությունների տեր մարդկանց համար է Արցախը գրավիչ:
– Կարծում եմ՝ Արցախն այնքան բազմազան է, որ կարող է հետաքրքրել տարբեր տարիքի ու նախասիրությունների տեր մարդկանց: Առկա են թե՛ հրաշագեղ բնություն և՛ ակտիվ, և՛ պասիվ հանգստի համար, թե՛ պատմամշակութային արժեքավոր կոթողներ, թե՛ հետաքրքիր ավանդույթներով մարդիկ, և թե՛ էկոլոգիապես մաքուր սնունդ: Իհարկե, բոլոր ոլորտներում էլ բարելավելու ենթակա ուղղություններ կան, սակայն ակտիվ հանգստի համար անհրաժեշտ միջոցառումների պակասը, իմ կարծիքով, ամենակարևոր ուղղություններից մեկն է:
– Զրույցի վերջում ի՞նչ կցանկանաք փոխանցել կամ ասել այն մարդկանց, ովքեր երբևէ չեն եղել Արցախում:
– Գլխավոր ասելիքս այն է, որ երբեք չվախենան Արցախ այցելելուց, քանի որ այստեղ շատ ավելի անվտանգ է, քան նույնիսկ որոշ եվրոպական երկրներում: Հակամարտությունը որևէ կերպ ռիսկի տակ չի դնում զբոսաշրջիկների անվտանգությունը:
Իսկ երկրորդ ուղերձս հայերին է ուղղված, որ գան և ճանաչեն Արցախն ու արցախցուն, առանց որոնց հնարավոր չէ ամբողջապես ճանաչել հայոց հայրենիքը:

NKR PM Spokesman: “It will be impossible to know the homeland without knowing Artsakh and the people of Artsakh”
The “Come to Artsakh” initiative, the author of which is Spokesman of the Prime Minister of the Nagorno-Karabakh Republic Artak Beglaryan, has already become widespread on the Internet. Participants must take a photo at any site in Artsakh or near a symbol and call on their friends to spend a part of their vacation in Artsakh. When posting the given photo or video on social networks, the participant must tag at least three friends who, in their turn, must join a flashmob in three days and visit Artsakh during their summer vacation. Hayern Aysor’s correspondent talked about the initiative with Spokesman of the NKR Prime Minister Artak Beglaryan.
Hayern Aysor: Why and when did you decide to organize the “Come to Artsakh” action?
Artak Beglaryan: The main reason was the decline in the number of tourists caused by the military actions that Azerbaijan unleashed in April. As a result of that, many economic entities were going to face certain issues in the service sector. So, with this action that was launched in mid-May, our first goal was to call on Armenians to spend at least a part of their vacation in Artsakh and help stabilize the economic sector in Artsakh.
In addition, the active flow of tourists would show people that it’s safe in Artsakh and that there are no security risks. Besides situational goals, the “Come to Artsakh” action also provides an opportunity to show the attractiveness of Artsakh, at least on social networks, as well as convince those in doubt to visit Artsakh. Moreover, this will especially encourage Armenians to know a part of their homeland. They care a lot about Artsakh, but most of them have never been to Artsakh.
Hayern Aysor: What is the scale of the initiative?
A. B.: For several days, Armenian Facebook users, as well as some Twitter and Instagram users would post a number of photos of Artsakh and call on their friends to visit Artsakh. Several Armenian celebrities joined the action with pleasure and shared photos with their large audiences on social networks. The action continues, and several users are updating photos from time to time. I think more celebrities will join us.
As far as activities are concerned, it is too early to talk about the results of the action. However, there is a positive trend, and many have clearly decided to visit Artsakh in the summer. Let’s wait for the hot season for tourism and then talk about the action and the results.
Hayern Aysor: What does Artsakh have to offer to Diaspora Armenians and foreign tourists?
A. B.: More and more tourists are visiting Artsakh year after year, meaning Artsakh is becoming more and more attractive for them. I believe the people of Artsakh can interest foreign tourists the most with their daily activities, traditions and cuisine. We still have a lot of work to do in order to present this advantage, as well as to improve the relevant infrastructures and the skills of people engaged in the sector.
The rich historical and cultural values and nature also interest foreigners. We constantly need to present the nature and values better. This will help raise the attractiveness of Artsakh.
Hayern Aysor: In your opinion, at which age should a person be and what preferences should he have to be attracted to Artsakh?
A. B.: I think Artsakh is so diverse that it can spark interest among people of all ages and with all preferences. The nature is wonderful for active and passive rest. There are historic and cultural monuments, people with interesting traditions and ecologically clean food. Of course, there is room for improvement in all sectors, but I think the lack of events for active rest is one of the major directions.
Hayern Aysor: At the end, what would you like to transmit or say to those who have never been in Artsakh?
A. B.: My main message is that they shouldn’t be afraid of visiting Artsakh since it’s much safer here than most countries in Europe. The safety of tourists is not at risk because of the conflict.
My second message is addressed to the Armenians. I call on them to come and know Artsakh and the people of Artsakh, without which it will be impossible to know the homeland in its entirety.