Հայաստանի Սփիւռքի Նախարարուհի
Ուրախութեամբ կը տեղեկանանք, թէ Հայաստանի Սփիւռքի նախարարութիւնը բոլորածէ իր հիմնարկութեան հնգամեակը։
Սփիւռքի Նախարարութիւն…
Նախարարութիւն մը՝ որու անունն իսկ ջերմութիւն կը ցօղէ արտաշխարհի մէջ ցրուած Հայ ժողովուրդի իւրաքանչիւր անհատի սրտէն ներս, որպէս գուրգուրոտ սրտէ մը բխած գիրկընդխառն ու մի եւ միասնականութեան կանչ։
Նախարարութիւն մը՝ որ տարասփիւռ Հայ ժողովուրդին յատուկ է եւ իր նմանը չունի ողջ աշխարհի վրայ։
Նախարարութիւն մը՝որ զոհաբեր եւ գուրգուրոտ մօր մը նման, կաթոգին ջերմութեամբ իր բազուկները կը տարածէ համայն աշխարհի մէջ սփռուած հայ ժողովուրդի զաւակներուն վրայ, մշակոյթի եւ ազգային բնագաւառներէ ներս իր ծով փորձառութիւններով ուղեցոյց կ’ըլլայ անոնց եւ կը զբաղի անոնց այլազան հարցերով։
Նախարարութիւն մը՝որ սրատես աչալրջութեամբ, մղոններու հեռաւորութենէն կը հետեւի արտասահմանի իր զաւակներու առօրեայ կեանքին, կարօտագին ու հոգեգրաւ «արի տուն» կանչերով իր հարազատ սուրբ երդիքին տակ կը հրաւիրէ զանոնք, անոնց մէջ արծարծելով հայրենասիրութիւնը, հայրենիքի սրբազան շաղախով ամրացնելով անոնց միջեւ եղբայրասիրութիւնը եւ անոնց մէջ հաստատելով սէր եւ միութիւն։
Ազնուափա´յլ Տիկին Հրանոյշ Յակոբեան,
Դուք, որպէս Սփիւռքի նախարարութեան առաջին առաքեալը, մշտարթուն սիւնն ու լուսատու փարոսը, հինգ տարի է ահաւասիկ, որ անձանձիր աշխատանքով լծուած էք այդ նուիրական գործին, լիովին արժեցնելով ձեր երկնատուր բացառիկ արժանիքները։
Ես, որպէս Հայրենիքէ հեռու, բայց հոգիով միշտ Հայրենիքիս հետ ապրող համեստ հայուհի մը, կը ցանկամ եւ կը մաղթեմ որ Ձեր շուքը անպակաս ըլլայ այս Նախարարութեան վրայէն, որովհետեւ գիտեմ, թէ որքա՜ն բարի ու ազգասիրական ցանկութիւններով է, որ կը վարէք այս Նախարարութիւնը։
Սփիւռքի Նախարարութիւնը իր անունով իսկ խորհրդանշանը կը դառնայ Հայ ժողովուրդի այն դաժան պատմութեան, որու հետեւանքով ստեղծուեր է Հայկական Սփիւռքը։ Դուք հիմա պետական մակարդակով կը գուրգուրաք այդ Սփիւռքին վրայ ու Հայոց պարտադրուած այս Սփիւռքը կը վերածէք Հայրենիքին արժէքաւոր եւ անանջատելի մէկ մասնիկին։

Министру Диаспоры Армении
С радостью восприняли весть, что исполнилось пять лет со дня основания Министерства Диаспоры Армении.
Министерство Диаспоры…
Министерство, уже само название которого излучает тепло в сердце каждого армянина как призыв к единству, исходящий из любящего сердца.
Министерство, необходимое разбросанному по всему миру армянскому народу и подобного которому в мире нет.
Министерство, которое подобно самоотверженной и заботливой матери с теплотой протирает свои руки над сынами армянскими, разбросанными по всему миру, в сфере культуры и национальных традиций своим огромным опытом становится вехой для них, занимается всеми их проблемами.
Министерство, которое зорко и пристально на огромном расстоянии следит за будничной жизнью своих сынов за рубежом, ностальгическим зовом «Ари тун» собирает их под своей кровлей, прививая им патриотизм, братскую любовь, единство и сплоченность.
Вы, как первая миссионерка Министерства Диаспоры, неусыпный столп и яркий маяк вот уже пять лет самоотверженной работой впряглись в это патриотическое дело, всецело раскрыв свои исключительные достоинства.
Я, как скромная армянка, живущая вдали от Родины но всегда остающаяся с нею, желаю, чтобы Ваше внимание всегда оставалось с этим Министерством, ибо знаю, с какими добрыми и патриотическими побуждениями руководите Вы этим Министерством.
Министерство Диаспоры уже самим своим названием стало символом жестокой истории армянского народа, вследствие чего и возникла армянская Диаспора. Ныне Вы на государственном уровне заботитесь об этой Диаспоре и превращаете навязанную армянам Диаспору в достойную и неотъемлемую частицу Родины.