Հայաստանի Սփիւռքի Նախարարուհի
Ուրախութեամբ կը տեղեկանանք, թէ Հայաստանի Սփիւռքի նախարարութիւնը բոլորածէ իր հիմնարկութեան հնգամեակը։
Սփիւռքի Նախարարութիւն…
Նախարարութիւն մը՝ որու անունն իսկ ջերմութիւն կը ցօղէ արտաշխարհի մէջ ցրուած Հայ ժողովուրդի իւրաքանչիւր անհատի սրտէն ներս, որպէս գուրգուրոտ սրտէ մը բխած գիրկընդխառն ու մի եւ միասնականութեան կանչ։
Նախարարութիւն մը՝ որ տարասփիւռ Հայ ժողովուրդին յատուկ է եւ իր նմանը չունի ողջ աշխարհի վրայ։
Նախարարութիւն մը՝որ զոհաբեր եւ գուրգուրոտ մօր մը նման, կաթոգին ջերմութեամբ իր բազուկները կը տարածէ համայն աշխարհի մէջ սփռուած հայ ժողովուրդի զաւակներուն վրայ, մշակոյթի եւ ազգային բնագաւառներէ ներս իր ծով փորձառութիւններով ուղեցոյց կ’ըլլայ անոնց եւ կը զբաղի անոնց այլազան հարցերով։
Նախարարութիւն մը՝որ սրատես աչալրջութեամբ, մղոններու հեռաւորութենէն կը հետեւի արտասահմանի իր զաւակներու առօրեայ կեանքին, կարօտագին ու հոգեգրաւ «արի տուն» կանչերով իր հարազատ սուրբ երդիքին տակ կը հրաւիրէ զանոնք, անոնց մէջ արծարծելով հայրենասիրութիւնը, հայրենիքի սրբազան շաղախով ամրացնելով անոնց միջեւ եղբայրասիրութիւնը եւ անոնց մէջ հաստատելով սէր եւ միութիւն։
Ազնուափա´յլ Տիկին Հրանոյշ Յակոբեան,
Դուք, որպէս Սփիւռքի նախարարութեան առաջին առաքեալը, մշտարթուն սիւնն ու լուսատու փարոսը, հինգ տարի է ահաւասիկ, որ անձանձիր աշխատանքով լծուած էք այդ նուիրական գործին, լիովին արժեցնելով ձեր երկնատուր բացառիկ արժանիքները։
Ես, որպէս Հայրենիքէ հեռու, բայց հոգիով միշտ Հայրենիքիս հետ ապրող համեստ հայուհի մը, կը ցանկամ եւ կը մաղթեմ որ Ձեր շուքը անպակաս ըլլայ այս Նախարարութեան վրայէն, որովհետեւ գիտեմ, թէ որքա՜ն բարի ու ազգասիրական ցանկութիւններով է, որ կը վարէք այս Նախարարութիւնը։
Սփիւռքի Նախարարութիւնը իր անունով իսկ խորհրդանշանը կը դառնայ Հայ ժողովուրդի այն դաժան պատմութեան, որու հետեւանքով ստեղծուեր է Հայկական Սփիւռքը։ Դուք հիմա պետական մակարդակով կը գուրգուրաք այդ Սփիւռքին վրայ ու Հայոց պարտադրուած այս Սփիւռքը կը վերածէք Հայրենիքին արժէքաւոր եւ անանջատելի մէկ մասնիկին։

We were very pleased to hear about the fifth anniversary of the Ministry of Diaspora of the Republic of Armenia.
Ministry of Diaspora…
It is a ministry that conveys warmth to all Armenians around the world, calls out to them and receives them with open arms.
It is a ministry that is like no other in the world.
It is a ministry that opens its arms to all Armenians around the world and serves as a guide and helps solve all the problems facing Armenians in the Diaspora.
It is a ministry that follows the activities of Armenians in all parts of the world, calls out to them to come home with its “Ari Tun” Program, instills in them the feeling of patriotism, brotherhood and establishes love and unity.
As the first Minister of Diaspora, you have served as the “lighthouse on the sea” and have been dedicated to your job for the past five years.
As an Armenian living far away from the Homeland, but with the love for the Homeland in my heart, I would like to always see you at the ministry because I know how kind you are and how much you love being the leader of this ministry.
The Ministry of Diaspora is the symbol of the part of the history of the Armenian people that led to the formation of the Armenian Diaspora. You cherish the Diaspora and are turning the Diaspora into a valuable and an inseparable part of the Homeland.