Գերմանիայի թուրք նախարարը` ցեղասպանության բանաձևի մասին. «Մենք մեր տեսակետն ենք հայտնել»
Գերմանիայի միգրացիայի և ինտեգրման հարցերով թուրք նախարար Այդան Օզողուզը գերմանական «Deutsche Welle» պարբերականի թուրքական ծառայությանը տված հարցազրույցում խոսել է Հայոց ցեղասպանության ճանաչման և Թուրքիայի ու Եվրամիության միջև տորագրված Միգրացիոն համաձայնագրի հնարավոր առկախման մասին, հայտնում է  Ermenihaber-ը:
Լրագրողի այն դիտարկմանը, թե Գերմանիայում ապրող թուրքերի մի մասը այդ երկրի քաղաքացիություն չունենալու պատճառով չի կարողանում ուղղակիորեն մասնակցել քաղաքական կյանքին` հույսը դնելով է թուրք պատգամավորների վրա, սակայն նախորդ շաբաթ տեղի ունեցած քվեարկությունից հետո նրանք հիասթափություն ապրեցին, Օզողուզը պատասխանել է. «Ըստ իս` մենք, որպես պատգամավոր, արտահայտել ենք մեր տեսակետները: Ոմանք չմասնակցեցին քվեարկությանը, ոմանք էլ նույնիսկ ելույթ չունեցան: Հասկանում ենք, որ թուրքերի համար սա զգացմունքային հարց է, բայց չի կարելի սպասել, որ բոլոր պետք է պաշտպանեն նույն տեսակետը: Այս թեման ընդունվել է երկարատև ուսումնասիրությունների և քննարկումների արդյունքում: Կարող եք այլ կերպ մտածել, կարող եք քննադատել, սակայն ճիշտ չէ սպառնալ և վիրավորել հակառակը մտածողներին»:
Թերթի լրագրողը Օղուզոզից հարցրել է նաև, թե վերջինս ինչպես է գնահատում Թուրքիայի ռեակցիան և այդ համատեքստում ինչպես կդասավորվի Միգրացիոն համաձայնագրի հետագա ճակատագիրը:
Օղուզօզն ասել է, որ Գերմանիան նախկինի պես է վերաբերվում այդ համաձայնագրին, սակայն այժմ դժվար է ասել, թե Թուրքիան ինչ է պատրաստվում անել իր վրա վերցրած պարտավորությունների մասով` ավելացնելով, որ այս հարցում առայժմ սպասողական վիճակ է:
Իսկ այն հարցին, թե արդյոք Գերմանիան կարող է այլընտրանքային տարբերակներ գտնել Թուրքիայի հետ Միգրացիոն համաձայնագրի չեղարկման դեպքում, Օզողուզը պատասխանել է, որ Գերմանիան ցանկանում է հավատարիմ մնալ Թուրքիայի հետ ստորագրած համաձայնագրին, սակայն այլ զարգացումների դեպքում այլընտրանքները չի բացառում:

Germany’s Turkish minister on Armenian Genocide resolution: “We expressed our view”
In an interview with the Turkish service of Deutsche Welle periodical, Germany’s Turkish Minister for Migration and Integration Aidan Ozoghuz talked about recognition of the Armenian Genocide and the possible freeze of the Migration Agreement signed between Turkey and the European Union, as reported Ermenihaber.
When told that some German-Turks aren’t able to directly participate in politics due to lack of citizenship and rely on Turkish deputies, but were disappointed after last week’s voting in the Bundestag, Ozoghuz said the following: “I think we, as deputies, expressed our views. Some didn’t participate in the voting, others didn’t even give speeches. We understand that this is a sentimental issue for the Turks, but we can’t expect everyone to support the same position. This topic was accepted after long studies and discussions. You can have a different opinion or criticize, but it’s not right to threaten and offend dissidents.”
The newspaper’s journalist also asked Ozoghuz how she assesses Turkey’s reaction and what the fate of the Migration Agreement will be in that context.
Ozoghuz said Germany treats that agreement the same way as it did, but it’s hard to say what Turkey will do with respect to its commitments, adding that everyone is waiting.
When asked if Germany can find alternatives if Turkey cancels the Migration Agreement, Ozoghuz said Germany wants to stay true to the agreement signed with Turkey, but doesn’t rule out alternatives in case of other developments.