Բունդեսթագը ճանաչեց Հայոց ցեղասպանությունը
Գերմանիայի Բունդեսթագում Հայոց ցեղասպանության ճանաչման վերաբերյալ բանաձևը, որը ներկայացվել էր իշխող ՔԴՄ/ՔՍՄ դաշինքի, Սոցիալդեմոկրատական կուսակցության և «90 Դաշինք/Կանաչներ» խմբակցությունների կողմից, ձայների մեծամասնությամբ ընդունվեց:
«Հայերի և մյուս քրիստոնյա փոքրամասնությունների 1915-1916թթ-ի ցեղասպանության հիշատակի և հիշատակման մասին» վերնագրով ընդունված բանաձևում ամրագրվում է, որ «Գերմանիայի Բունդեսթագը խոնարհվում է Օսմանյան կայսրությունում հայերի և մյուս քրիստոնյա փոքրամասնությունների տեղահանման և կոտորածների զոհերի առաջ»:
Բունդեսթագն այս բանաձևով անվերապահորեն ճանաչում է, որ 100 տարի առաջ երիտթուրքերի կողմից նախաձեռնվելև համակարգված ձևով իրականացվել է ավելի քան մեկ միլիոն հայերի տեղահանումը և ոչնչացումը:
«Նրանց ճակատագիրը զանգվածային ոչնչացումների, էթնիկ զտումների, տեղահանումների, ինչպես նաև` ցեղասպանության օրինակ է ծառայում, որոնցով 20-րդ դարը նման սարսափելի կերպով երբևէ նկարագրվել է», – ասված է բանաձևում:
Հայոց ցեղասպանության ճանաչումից զատ` բանաձևում նաև խոսվում է Գերմանական կայսրության դերակատարության մասին:

Germany’s Bundestag recognizes Armenian Genocide
The resolution titled “Remembrance and commemoration of the genocide of Armenians and other Christian minorities in 1915 and 1916” has been drafted by Chancellor Angela Merkel’s Christian Democrats and junior coalition partner Social Democrats, along with the opposition Greens.
Spokeswoman for Agela Merkel said the Chancellor agrees with her party but will not attend a parliament vote.
Referring to the atrocities against the Armenians, the resolution says: “Their fate exemplifies the mass exterminations, the ethnic cleansing, the expulsions and indeed the genocides that marked the 20th century in such a terrible way.”
The document also states that the German Empire, which existed at the time, bears partial accountability for the events.