Լոնդոնում ՀԲԸՄ-ի ճաշկերույթում 325 հազար դոլար է հավաքվել սիրիահայերին աջակցության համար
Լոնդոնում Հայկական բարեգործական ընդհանուր ﬕության կողﬕց ի աջակցություն սիրիահայերի կազմակերպված դրամահավաքի շրջանակում հավաքվել է 325 հազար դոլար: Մայիսի 21-ին Հայկական բարեգործական ընդհանուր ﬕությունը բարեգործական ճաշկերույթի շուրջ էր համախմբել հազարավոր աջակիցների՝ ի աջակցություն սիրիահայերի:
Ինչպես տեղեկացնում են ՀԲԸՄ-ի մամուլի գրասենյակից, երեկոյի ընթացքում ելույթ է ունեցել Լորդ Դարզին, ով ծնվել է Բաղդադի հայկական ընտանիքում եւ դարձել աշխարհի առաջատար վիրաբուժներից ﬔկը: Նա հայկական ծագումով առաջին մարդն է, ով դարձել է Անգլիայի Լորդերի պալատի անդամ:
«Ես տեսել եմ, թե ինչքան ուժեղ է հայկական համայնքը: Դա նրանց արյան ﬔջ է: Այս համայնքը ﬕակն է, որը գիտի, թե ինչպես է կյանքն ընթանում Միջին Արեւելքում, Եվրոպայում, Կանադայում, ԱՄՆ-ում, Լատինական Աﬔրիկայում եւ թե ինչպես պահպանել քրիստոնեական արժեքները»,- նշել է Լորդ Դարզին: Բոլոր բանախոսներն ընդծում են, որ գլոբալ ճգնաժամային իրավիճակներին պետք է արագ արձագանքել: Հատկանշական է եղել իսպանական «Տելեֆոնիկա» հեռահաղորդակցման ծառայություններ մատուցող ընկերության նախագահ Սեզար Ալիերտայի ելույթը, որում նա հորդորել է ﬕության անդաﬓերին բարձրացնել Սիրիայի ճգնաժաﬕ վերաբերյալ հանրության իրազեկվածությունը եւ խոսել հայերի մասին: Երեկոն եզրափակվել է ՀԲԸՄ նախագահ Պերճ Սեդրակյանի ելույթով, որի ընթացքում նա անդրադարձել է Միջին Ալեւելքի հայերի պատմական անցյալին:
«Դժվար ժամանակներ են, բայց ﬔնք կհաղթահարենք: Ես լավատես եմ: Մեր տեսլականն է՝ ընդունել բազմաթիվ մարտահրավերներ: Շնորհակալ ենք աշխարհասփյուռ հայությանը ﬔզ վստահելու համար: Մենք կշարունակենք ﬔր հիﬓադիրների գործը եւ օգնության կհասնենք կարիքի ﬔջ գտնվող յուրաքանչյուր հայի»,- ասել է ՀԲԸՄ նախագահը: Հայկական բարեգործական ընդհանուր ﬕությունը հիﬓադրվել է 1906 թվականին: Այն աշխարհի աﬔնախոշոր ոչ կառավարական կազմակերպությունն է: Կենտրոնական գրասենյակը գտնվում է Նյու Յորքում: Միության առաքելությունն է պահպանել հայկական ինքնությունը եւ ժառանգությունը` իրականացնելով կրթական, մշակութային եւ բարեգործական ծրագրերով:

На обеде ВАБС в Лондоне собрано 325 тысяч долларов в поддержку сирийских армян
В рамках сбора средств в поддержку сирийских армян, организованного Всеобщим армянским благотворительным союзом в Лондоне, собрано 325 тысяч долларов. 21 мая ВАБС собрал на благотворительный обед тысячи единомышленников в поддержку сирийских армян.
Как сообщают из пресс-службы ВАБС, на вечере выступил лорд Дарзи, родившийся в Багдаде, в армянской семье, и стал одним из ведущих хирургов мира. Это первый человек с армянским происхождением, ставший членом Палаты лордов Англии.
«Я увидел, насколько сильна армянская община. Это у них в крови. Эта община единственная, которая знает, как протекает жизнь на Среднем Востоке, в Европе, Канаде, США, Латинской Америке и как сохранить христианские ценности», – отметил Дарзи. Все выступавшие подчеркивали, что на глобальные кризисные ситуации следует оперативно реагировать.
Примечательным было выступление президента испанской компании «Телефоника», предоставляющей телекоммуникационные услуги, Сезара Альерта, в котором он призвал членов союза повысить осведомленность общественности о сирийском кризисе и говорить об армянах.
Вечер завершилд председатель ВАБС Перч Седракян, коснувшийся в своей речи исторического прошлого армян Среднего Востока.
«Трудные времена, но мы их преодолеем. Я оптимист. Наш девиз – принимать множество вызовов. Благодарны мировому армянству за доверие к нам. Мы продолжим наше дело и придем на помощь каждому армянину, нуждающемуся в этом», – сказал председатель ВАБС.
Всеобщий армянский благотворительный союз основан в 1906 году. Это самая крупная в мире неправительственная организация. Центральный офис находится в Нью-Йорке. Миссия союза – сохранять армянскую идентичность и наследие, осуществляя образовательные, культурные и благотворительные программы.