Ցեղասպանության թեման պետք է ներառվի Գերմանիայի դպրոցական դասագրքերում. Մարդին Դոլցեր
Ցեղասպանության մասին բանաձեւը Բունդեսթագում, եթե անգամ չլինի մեզ համար ցանկալի ձեւակերպումներով, ապա կլինի սկիզբ նոր քայլերի, խնդիրը տեղից շարժելու  համար։ Այս մասին ըստ  News.am-ի՝ մայիսի 19-ին՝ Երեւանում կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ, ասել է Համբուրգի խորհրդարանի պատգամավոր, Գերմանիայի «Ձախեր» կուսակցության անդամ  Մարդին Դոլցերը՝ հավելելով. «Մենք մեր սեփական պատմությունից ելնելով՝ մենք գիտենք, թե ինչ է նշանակում ցեղասպանությունը»:
Պատգամավորի խոսքով՝ գերմանական Ռեյխը իր բժիշկների, դեսպանների  ու հյուպատոսների միջոցով շատ լավ տեղեկացված էր, թե ինչ է կատարվում տարածաշրջանում եւ նույնսիկ հայտարարել էր, որ անգամ եթե հայ ժողովուրդը կործանվի, մենք պետք է աջակցենք մեր զինակից թուրքերին։ «Ցավոք այսօր մեր դաշնային կառավարությունը սերտ համագործակցում է Էրդողանի հետ։ Մենք չենք տեսնում նրա կողմից Թուրքիային քննադատություն չենք քրդերի ջարդերի հարցում»,- ասել է պատգամավորը։
Դոլցերի խոսքով պետք է տեղերում աշխատանք տարվի, Գերմանիայի տարբեր դաշնային հողերում ցեղասպանության թեման դպրոցական դասագրքերում ներառելու համար, քանի որ միայն կրթությամբ է հնարավոր նպաստել, որ մարդիկ իրար հարգանքով վերաբերվեն։

Тема Геноцида должна быть включена в школьные учебники Германии: Мардин Долцер
Резолюция Бундестага о Геноциде, если даже не будет в предпочтительных для нас формулировках, положит начало новым шагам к тому, чтобы сдвинуть вопрос с места. Об этом, как передает News.am, на состоявшейся в Ереване 19 мая пресс-конференции сказал депутат парламента Гамбурга, член партии «Левых» Германии Мардин Долцер, добавив: «На своей собственной истории мы знаем, что означает геноцид».
По словам депутата, немецкий Рейх через своих врачей, послов и консулов прекрасно был осведомлен о том, что происходит в регионе, и даже заявил, что если даже армянский народ исчезнет, мы должны поддерживать наших союзников-турок. «Наше федеральное правительство, к сожалению, сегодня сотрудничает с Эрдоганом. Мы не видим критики с его стороны в адрес Турции по вопросу истребления курдов», – сказал депутат.
По словам Долцера, нужно вести работу на местах по включению в школьные учебники темы Геноцида в различных федеральных землях Германии, поскольку только образованием возможно способствовать тому, чтобы люди с уважением относились друг к другу.