Ցեղասպանության թեման պետք է ներառվի Գերմանիայի դպրոցական դասագրքերում. Մարդին Դոլցեր
Ցեղասպանության մասին բանաձեւը Բունդեսթագում, եթե անգամ չլինի մեզ համար ցանկալի ձեւակերպումներով, ապա կլինի սկիզբ նոր քայլերի, խնդիրը տեղից շարժելու  համար։ Այս մասին ըստ  News.am-ի՝ մայիսի 19-ին՝ Երեւանում կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ, ասել է Համբուրգի խորհրդարանի պատգամավոր, Գերմանիայի «Ձախեր» կուսակցության անդամ  Մարդին Դոլցերը՝ հավելելով. «Մենք մեր սեփական պատմությունից ելնելով՝ մենք գիտենք, թե ինչ է նշանակում ցեղասպանությունը»:
Պատգամավորի խոսքով՝ գերմանական Ռեյխը իր բժիշկների, դեսպանների  ու հյուպատոսների միջոցով շատ լավ տեղեկացված էր, թե ինչ է կատարվում տարածաշրջանում եւ նույնսիկ հայտարարել էր, որ անգամ եթե հայ ժողովուրդը կործանվի, մենք պետք է աջակցենք մեր զինակից թուրքերին։ «Ցավոք այսօր մեր դաշնային կառավարությունը սերտ համագործակցում է Էրդողանի հետ։ Մենք չենք տեսնում նրա կողմից Թուրքիային քննադատություն չենք քրդերի ջարդերի հարցում»,- ասել է պատգամավորը։
Դոլցերի խոսքով պետք է տեղերում աշխատանք տարվի, Գերմանիայի տարբեր դաշնային հողերում ցեղասպանության թեման դպրոցական դասագրքերում ներառելու համար, քանի որ միայն կրթությամբ է հնարավոր նպաստել, որ մարդիկ իրար հարգանքով վերաբերվեն։

Mardin Dolzer: “The topic of genocide needs to be included in German school textbooks”
Even if the Bundestag passes the resolution on Armenian Genocide recognition with formulations that are not desirable for us, it will still be the start of more actions to move the issue. According to News.am, this is what Deputy of the Parliament of Hamburg, member of Germany’s Lefts Party Mardin Dolzer said during a May 19 press conference in Yerevan, adding: “Based on our history, we know what genocide means.”
According to the parliamentarian, the German Reich was very well informed about what was going on in the region through its doctors, ambassadors and consuls and had even announced that even if the Armenian people perish, they had to support the Turks, who were their comrades-in-arms. “Unfortunately, today, our federal government is in close cooperation with Erdogan. We don’t see the federal government criticizing Turkey for the Kurdish massacres,” the Deputy said.
According to Dolzer, efforts need to be made to include the topic of genocide in school textbooks at the federal level since only through education will it be possible to help people treat each other with respect.