«Ես խոնարհվում եմ ղարաբաղյան առաջին գոյամարտի և ներկա օրերի բոլոր հերոսների մայրերի առջև». Կոմանդոս
Պարո՛ն գեներալ, մոտենում է Մայիսի 9-ը՝ պատմական երկու մեծ հաղթանակների օրը: Մեծ հայրենականում ունեցած փայլուն հաղթանակում ծանրակշիռ դերակատարում ունեցան հայկական փառապանծ դիվիզիաներն ու հայ գեներալները, հերոսաբար կռված ու զոհված զինվորները, իսկ Շուշին դարձավ հայ ժողովրդի, Արցախ աշխարհի գերագույն հաղթանակի գագաթը, Շուշին դարձավ ազերիների պարտության խորհրդանիշըԻ՞նչ եք կարծում, եթե նորօրյա պատերազմը լայնածավալ բնույթ կրի, կրկին կունենա՞նք այդպիսի փայլուն հաղթանակ:
–  Մենք պետք է իրավիճակը ռեալ գնահատենք: Ղարաբաղյան գոյամարտի տարիներին մենք շրջափակման մեջ էինք. ո՛չ կարգին զենք ունեինք, ո՛չ ձևավորված բանակ: Հայրենասեր կամավոր ազատամարտիկների կյանքի, մարտական ոգու և քաջության շնորհիվ մենք ազատագրեցինք Շուշին: Փա՛ռք Աստծո, այսօր մենք ունենք ուժեղ բանակ, մեր թշնամուց գուցե քիչ պակաս է մեր զենքն ու զինամթերքը, սակայն ավելի լավ ենք տիրապետում ռազմական տեխնիկային: Այսօրվա զինվորները մեր թոռնիկներն են, նրանք Շուշին ազատագրող և նախորդ պատերազմում հաղթանակած ազատամարտիկների թոռնիկներն են, բարեկամները: Ապրիլյան պատերազմական գործողությունների օրերին այդ ջահել տղաներն ավելին արեցին, նրանք անցան իրենց պապիկներից: Տարվա հերոսը դարձավ հայ զինվորը: Մեր երկիրը, Արցախը փոքր է, սակայն մեր ժողովրդի հայրենասիրական ոգին շատ բարձր է: Մենք օգնողներ ու դաշնակիցներ չունենք, սակայն ունենք դժվար պահերին համախմբվելու մի բռունցք դառնալու շատ լավ հատկանիշ: Ադրբեջանցիներին օգնում են Իսրայելը, Ուկրաինան, իսլամիստները, Պակիստանը, բայց ամեն ինչ ղեկավարվում է Թուրքիայի կողմից: Մեր զինվորները վախ չունեն: Թշնամին մի հիվանդություն ունի՝ гипнос страха, ես այդ թեմայով գիրք եմ գրել: Նրանք ռուսներից ունեն այդ վախը, մենք էլ ունեինք դա Ղարաբաղյան գոյամարտի տարիներին, բայց Շուշիի հաղթանակից հետո դա հաղթահարվեց և անցավ ադրբեջանցիներին: Ապրիլին ծավալված պատերազմական գործողությունները ցույց տվեցին, որ իրենք հատուկ պատրաստված էին, ավելի լավ զինատեսկաներ ունեին և կարծում էին, թե 2-3 օրում հաղթանակ կտանեն. իրենք սկսեցին, իրենք էլ հրադադար խնդրեցին, և իրենք էլ խախտում են հրադադարը: Կարծես մենք սպասում էինք, որ մեզ հարվածեն, որից հետո նոր մենք պատասխան տանք… Ժամանա՛կն էր, մենք պետք է ավելի առաջ գնայինք, որ մեր ուժը հակառակորդը զգար: Ի՞նչ է, պիտի նորից սպասենք, որ իրենք խփեն, մենք էլ այդ ժամանա՞կ պատասխան տանք… Հիմա մեր զինված ուժերն ավելի լավ են պատրաստվում, շտկում են նախկինում թույլ տված սխալները: Եթե ադրբեջանցիները նորից փորձեն հարձակվել և անցնեն լայնածավալ գործողությունների, մենք նորից կհաղթենք: Իհարկե, կունենանք մարդկային կորուստներ, դա շատ ցավալի է: Եթե այս անգամ էլ հանկարծ փորձեն մեզ վրա հարձակվել, ապա դրանց պետք է լրիվ կոտորել, ոչնչացնել այդ պետությունը:
– Ո՞րն էր արցախյան գոյամարտի առաջին պատերազմում տարած հաղթանակի բանալին:
Ես ռազմական գիտելիքներ, ակադեմիական կրթություն եմ ստացել. երբ ղարաբաղյան առաջին ազատամարտի տարիներին գնացել էի Հադրութ՝ սովորեցնելու, օգնելու կռվողներին, տեսա, որ նրանք, առանց ռազմական գիտելիքներ ստանալու էլ, լավ գիտեին իրենց գործը: Երբեմն այնպիսի բաներ էին ասում, առաջարկություններ անում, որոշումներ կայացնում, որ ես զարմանում էի: Ազերիները Հադրութի շրջանում 24 գյուղ հայաթափել էին, մնացել էր 25-րդը: Սերժ Սարգսյանը հանձնարարել էր, որ պաշտպանենք այդ գյուղն ու ժողովրդին: Այնտեղ տեսա Դևին, ով ասում էր, որ պետք է հարձակվենք, իսկ ես մտածում էի, թե էս ինչի՞ մասին է խոսում այն դեպում, երբ հակառակորդի ուժերը համալրված էին 50 հոգանոց հատուկ ջոկատայինների խմբով, 200 ռուս զինվորներով, իսկ մենք սակավաթիվ էինք. մի Էդիկ ունեինք՝ ընդամենը «Մակարով» տեսակի մի ատրճանակով… մի քանի հոգով ի՞նչ պետք է անեինք, ինչպե՞ս պետք է պաշտպանվեինք… իսկ մեզ ասված էր, որ ոչ թե պետք է պաշտպանվենք, այլ՝ հարձակվենք: Ես մեկ շաբաթ ժամանակ խնդրեցի՝ մտածելու և մարտական ճշգրիտ գործողություների ծրագիր կազմելու համար: Բայց ժամանակ չկար, հավաքվեցինք, պլան կազմեցինք և ազատագրեցինք այդ գյուղը… Գալիս է մի պահ, որ դու այդքան գիտելիքներ ունես, ուզում ես հաշվարկ անել, բայց իր հողը պաշտպանող զինվորին դա պետք չէ. այդ ժամանակ նա մտածում է փրկել իր հողը, իր տունը իր հայրենակիցներին… Այ, դա՛ է Ձեր ասած հաղթանակի, հաղթելու բանալին: Ես իմացա, թե որն է ղարաբաղցու բանալին՝ նա ուզում է պաշտպանել, ազատագրել իր հողը և անո՛ւմ է դա: Նույնը կարող եմ Շուշիի մասին ասել. այդ ժամանակ հակառակորդը 2500 հոգով պաշտպանում էր ընդամենը մի տարածք, իսկ մենք 6 հազար, 7 հազար հոգով պաշտպանում էինք ամբողջ Ղարաբաղի սահմանները: Բարձունքներում պետք է 10 հազար զինվոր ունենայինք, բայց որտեղի՞ց… Ղարաբաղցիներն ասացին՝ ո՛չ, մենք չենք ընկրկելու, մենք պետք է առաջ գնանք: Օրեր առաջ Արցախից եկել էր հրամանատար Հակոբ Կարապետյանը և կրկնում էր նույն միտքը, ինչ Շուշիի ազատագրման օրերին էին ասում ազատամարտիկները՝ ես իմ հողից մի թիզ էլ չեմ տա:
– Թե՛ բարոյապես, թե՛ մարտունակությամբ և ունեցած ռազմական տեխնիկայով մենք պատրա՞ստ ենք դիմակայելու մինչև ատամները զինված և իր թիկունքում եղբայր Թուրքիա ունեցող Ադրբեջանին:
– Մի բան կա, որը պետք է լավ հասկանանք՝ զենքին ու զինամթերքին պետք է տիրապետել այնտեղ, որտեղի տարածքը, աշխարհագրական դիրքը հնարավորություն է տալիս: Ղարաբաղն ամբողջությամբ սարերի ու ձորերի մեջ է, զենքի տեսակ կա, որն իր նպատակակետին չի հասնի հենց վերը նշված պատճառով: Պետք է զենքն ու զինամթերքն օգտագործել այնպիսի տեղ, որպեսզի արդյունավետ լինի: Տեսե՛ք, ապրիլյան օրերին մեր ջահել զինվորները 24 տանկ խփեցին, զինվորներից մեկը հպարտ, հանգիստ ասում էր, որ երկու տանկ ինքը խփեց, երկուսն էլ՝ եղբայրը: Ասելիքս այն է, որ զենքին ու զինամթերքին տիրապետելը քիչ է, պետք է նաև դիրքը նպաստի դրա արդյունավետությանը: Հակառակորդն, ասենք, շատ տանկ ունի, ինչպե՞ս է գալու, ի՞նչ արդյունքի է հասնելու սարերի ու ձորերի մեջ գտնվող Ղարաբաղում: Այս օրերին Արցախից գալու է մասնագիտությամբ  ֆինանսիստ և բժիշկ ընկերներից մեկը. նա դրոն՝ անօդաչու սարք է խփել: Մենք մարտունակ ենք, այո՛, սակայն, ցավոք, մեր հասարակությունն այնքան հանգիստ է ապրում, մեր հասարակությանը չեն սովորեցնում պաշտպանվել, չէ՞ որ միշտ էլ շրջապատված ենք եղել թշնամիներով: Մենք ժողովրդին չենք նախապատրաստում պատերազմական վիճակում պաշտպանվելու մեխանիզմներին, մեր ժողովրդի երկրորդ մասնագիտությունը պետք է լինի պաշտպանվել սովորելը: Բոլորս պետք է տիրապետենք ռազմական գիտելիքներին և կանգնենք մեր բանակի կողքին: Ցավոք, ավելի շատ մարդիկ զբաղված են քննադատելով, չի՛ կարելի, պետք է օգնեն, եթե կարող են, եթե ոչ՝ ապա գոնե չխանգարեն: Մենք շատ լավ խոսում ենք ուրիշների մասին, սակայն պետք է մտածենք, թե ինքներս ինչ ենք անում մեր երկրի, մեր բանակի համար: Ասենք՝ հիմա 7 հոգի զոհվեն, անմիջապես կսկսեն մեղավորներ փնտրել, բայց մեղավոր ենք բոլորս. ինչո՞ւ դասընթացներ չեն կազմակերպվում, ռազմական մինիմալ գիտելիքներ չեն տրվում հասարակությանը… Պետք է ժողովրդին սովորեցնել պաշտպանվել անօդաչու սարքերից: 2011-ին Ալքաիդան 22 էջանոց գիրք է հրատարակել՝ դրոններից պաշտպանվելու համար: Այ, եթե մենք էլ այդպես անենք, կասենք, որ մարտունակ ենք ազգովի: Թե չէ՝ խոսում են ու անընդհատ կրկնում՝ հաղթանա՛կ, հաղթանակ, փայլուն ճառեր են ասում, շատ հակասական, իրարամերժ խոսքեր, ելույթներ են հնչում…
Այս օրերին գրեթե բոլոր կայքերում լուրեր են պտտվում, որ Կոմանդոսը հանդիպում է ունեցել պաշտոնաթող գեներալների և ռազմական փորձագետների հետ, թեև պաշտոնապես դա չի հայտարարվում. ինչի՞ մասին է խոսքը, պատրաստվո՞ւմ ենք
Այո՛, մենք հավաքվում ենք ԽՍՀՄ-ի ժամանակ ստեղծված ԴՕՍԱՖ հասարակական կազմակերպության շրջանակներում և նախապատրաստում կամավորներին, մեր ժողովրդին՝ հարկ եղած դեպքում դիմակայելու պատերազմական գործողություններին. նրանք ձեռք են բերում ռազմական գիտելիքներ, այսինքն՝ մտածում ենք մեր ժողովրդի անվտանգության ապահովման մասին:
– Դուք լրատվամիջոցներին տված Ձեր պատասխաններում հնչեցնում եք այն միտքը, թե՝ այդ հարցին թող պատասխանեն մասնագետները. Ձեզ մասնագետ չե՞ք համարում ռազմական գործում:
Ես, իհարկե, ինձ համարում եմ մասնագետ, որովհետև ստացել եմ ռազմական լուրջ կրթություն, ունեմ փորձառություն, ուղղակի ես վատ եմ խոսւոմ եմ հայերեն, որովհետև ամբողջ գրականությունը եղել է և հիմա էլ ռուսերեն լեզվով է… Երբ ուրիշ լրատվամիջոցին տված հարցազրույցին ասել եմ՝ թո՛ղ մասնագետները պատասխանեն, դա ՊՆ-ին վերաբերող հարց էր, ա՛յդ է եղել նման արտահյատություն անելուս պատճառը:
– Չ՞եք կարծում, որ այս օրերին ասեկոսեները վերջակետելու լավագույն միջոցը եթերում Պաշտպանության նախարարի, ռազմական ճանաչված փորձագետների, բարձրաստիճան զինվորականների ելույթները կարող են լինել: Ավելի շատ ելույթ են ունենում քաղաքագետներ, քաղաքական մեկնաբաններ, պատմաբաններ, մինչդեռ ժողովուրդը որոշակի և լուրջ հիմնավորված կարծիքի, մեկնաբանության կարիք ունի:
Կիսով չափ համաձայն եմ Ձեր ասածի հետ. Պաշտպանության նախարարը ավելի շատ փակ խորհրդակցություններ է անում, ասեմ նաև, որ նա չափազանց զբաղված է: Իհարկե, նաև շատ ելույթներ է ունենում, հարցերի է պատասխանում: Համաձայն եմ Ձեր այն մտքին, որ ելույթ ունեցող փորձագետները պետք է անպայման զինվորական լինեն, այդ ոլորտի մասնագետներ: Ցավալի է. երբեմն այնպիսի բաներ են ասում, այնպիսի դատողություններ ու եզրահանգումներ են անում և դա հրամցնում ժողովրդին… զարմանում եմ. դրա պատճառն ավելորդ ինքնավստահությունն է, ինքնասիրահարվածությունը: Ի դեպ, դա նաև տարածված երևույթ է մեր կյանքի տարբեր բնագավառներում: Սակայն մեր ոլորտի, բանակի մասին դատողություններ անելիս՝ մարդը պետք է անպայման մասնագետ լինի, իրազեկված և զգույշ արտահայտվի: Ամեն մի քաղաքագետ, պատմաբան, միջազգայնագետ, դիվանագետ, քաղաքական մեկնաբան կարո՛ղ է իր կարծիքն ասել, բայց դա չպետք է պարտադրանքի նման հնչի:
Մարգարե չեք, բնականաբար, սակայն անցել եք մարտական մեծ ճանապարհ, թրծվել եք պատերազմում, ունեք հարուստ կենսագրություն և ռազմական գիտելիքների շտեմարան, փորձառություն և, ելնելով այդ ամենից, ինչպե՞ս եք գնահատում ներկայիս պատերազմական իրավիճակը. կհաստատվի՞ արդյոք վերջնական ու կայուն խաղաղություն, թե՞ ավելի լայնածավալ գործողություններ կսկսվեն:
– Ես Ձեզ ասեմ, որ իմ կարծիքով Ալիևին էլ ձեռնտու չէ պատերազմը. նա շատ լավ ապրում է, նավթադոլարները դիզվում են շարունակ, և ավելին՝ այն պետությունը, որը պատերազմ է ուզում սկսել, անընդհատ չի խոսում այդ մասին, չի ցուցադրում, չի ասում, միանգամից սկսում է: Հակառակորդները շատ մտածված են իրենց քայլերում, և դա հիմնված է ռազմական գիտության վրա, ավելի շուտ՝ խորամանկության վրա: Նրանք շատ լավ գիտեն, որ մենք էլ ենք պատրաստվում, մե՛նք էլ ուժեղ ենք և նորագույն զենքերի ու զինամթերքի ենք տիրապետում:
Պարո՛ն գեներալ, այս օրերին շատերը գնացին սահման. Դուք եղե՞լ եք առաջնագծում, խորհուրդներ տվե՞լ եք երիտասարդ զինվորներին:
– Իհարկե, գնացել եմ և ինձ հետ տարել եմ առաջնագծում ծառայող տղաների ծնողներին, որպեսզի իրենց աչքերով տեսնեն զավակներին և, թեկուզ կարճ ժամանակով, լինեն նրանց կողքին: Այս կռիվն ուրիշ է, առաջվանը չէ, նոր ժամանակները նոր պահանջներ ունեն: Եթե ղարաբաղյան գոյամարտի տարիներին զենք ու զինամթերք գրեթե չկար, ապա հիմա կան նորագույն տեխնոլոգիաներով ստեղծված զինատեսակներ, որոնց մեր զինվորները շատ լավ են տիրապետում: Անշուշտ, զրուցել եմ նրանց հետ և անհրաժեշտ խորհուրդներ տվել:
Անհանգի՛ստ եք, պարո՛ն գեներալ, անհանգիստ է ամբողջ հանրությունը. ամենուր խոսում են պատերազմի ահագնանալու իրական վտանգի մասին, ընտանիքներ ու գերդաստաններ սգում են իրենց ջահել տղաների, մեր զինվորների կորուստըԱնորոշությո՞ւն, տագնա՞պ, իրական վտա՞նգ, սպառնալի՞ք սրանցից ո՞րն է Ձեզ այժմ անհանգստացնում, խորհելու և վերլուծելու լուրջ, ծանր առիթ տալիս…
Ես անհանգիստ եմ, այո՛. անհանգստանում եմ առաջնագծում գտնվող զինվորների, սպաների, բոլոր զինծառայողերի համար: Մեր բանակին հոգեբանների մի մեծ թիմ է հարկավոր, որպեսզի գնա առաջնագիծ, ուր անխուսափելի է սթրեսային վիճակը: Ես անհանգստանում եմ և մտածում եմ՝ ինչպես օգտակար լինել բանակին, զինվորներին, մեր Պաշտպանության նախարարությանը, ես անհանգստանում եմ ավելորդ խոսակցություններից. դա մեզ կթուլացնի: Մենք նաև լավ չենք ճանաչում մեր ունեցած ներուժը. ասենք՝ թե դու գնդապետ ես, գնում ես Արցախ, ուզում ես պաշտպանել այդ գյուղը, և քեզ ասում են՝ դու ոչ թե պետք է պաշտպանես, այլ պետք է ազատագրես այդ գյուղն ու ժողովրդին: Այդ հողի վրա ապրող մարդը, այդ հողի համար կռվողն ասում է՝ մենք չպետք է պաշտպանվենք, մենք պետք է հարձակվենք, ազատագրենք. ժողովրդի՛ց է պետք սովորել:
Պարո՛ն գեներալ, այնուամենայինվ, ի՞նչ եք կարծում՝ պատերազմ կլինի՞…
Չէ՛, չի՛ լինի…
Ի՞նչ մաղթանք ունեք մեր ժողովրդին՝ Շուշիի հաղթանակի օրվա՝ մայիսի 9-ի հետ կապված…
– Սիրուն բառերը չպետք է միայն խոսքի սահմաններում մնան. իմ մաղթանքի փոխարեն ես խոնարհվում եմ արցախյան առաջին ազատամարտում և նոր օրերում զոհված, վիրավորված զինվորների ընտանիքների, մասնավորապես՝ նրանց ծնող մայրերի առջև և շնորհակալություն եմ հայտնում այդպիսի զավակներ դաստիարակելու համար: Շնորհակակությո՛ւն նաև մեր ժողովրդին: Ես ցանկանում եմ, որ բոլորս մի մարդու պես կանգնենք մեր բանակի կողքին, քիչ քննադատենք և օգնենք՝ ինչով կարող ենք:
– Շնորհակալությո՛ւն, Կոմանդոս: Հուսանք, որ Ավարայրով, Սարդարապատի հերոսամարտով, ֆաշիստական Գերմանիայի դեմ Մեծ հայրենականում ՝ նաև մեր փոքր երկրի մեծ ներուժով տարած հաղթանակով և Շուշիի փառապանծ հաղթանակով պսակված մայիս ամիսը չի պատվի ոչ մի սև ու մռայլ ամպով:

«Я преклоняюсь перед матерями героев первой Карабахской войны и сегодняшних дней»: Командос
Беседа нашего корреспондента с героем Арцахахской освободительной битвы, генерал-майором Аркадием Тер-Тадевосяном
– Господин генерал, близится  9 Мая – день двух великих исторических Побед. Весомый вклад в блестящую победу в Великой Отечественной войне внесли прославленные армянские дивизии и генералы, геройски сражавшиеся и погибшие воины, а Шуши стала апогеем победы армянского народа, Арцаха, Шуши стала символом поражения азеров… Как Вы считаете, если нынешняя война будет носить широкомасштабный характер, у нас вновь будет такая же блестящая победа?
– Мы должны реалистично оценивать ситуацию. В годы Карабахской войны мы были в блокаде: ни нормального оружия не было, ни сформированной армии. Благодаря жизни, боевому духу и отваге патриотичных добровольцев-ополченцев, мы освободили Шуши. Слава Богу, сегодня у нас есть сильная армия, наши вооружение и боеприпасы, возможно, чуть меньше, чем у врага, однако мы лучше владеем военной техникой. Сегодняшние воины – наши внуки, внуки, наследники ополченцев, освободивших Шуши и победивших в предыдущей войне. В дни апрельских боевых действий эти молодые парни сделали больше – превзошли своих дедов. Героем года стал армянский воин. Наша страна, Арцах, невелик, однако патриотический дух нашего народа очень высок. У нас нет ни помощников, ни союзников, но есть прекрасное качество – сплотиться, сжаться в кулак в трудные дни.  Азербайджанцам помогают �?зраиль, Украина, исламисты, Пакистан, но все направляется Турцией. Наши воины не знают страха. Враг страдает болезнью – гипнозом страха, мною написана книга на эту тему. Они испытывают этот страх перед русскими, мы испытывали его в годы Карабахской войны, но после победы в Шуши он был преодолен. Развернувшиеся в апреле боевые действия показали, что они были специально подготовлены, обладали лучшим вооружением и полагали, что в 2-3 дня одержат победу: сами начали, и сами же запросили перемирие, ныне же сами его нарушают. Мы будто ждали удара, чтобы дать ответ… Настало время – мы должны были идти вперед, чтобы противник почувствовал нашу силу. Что – опять будем ждать, когда они ударят, чтобы дать ответ?..  Ныне наши Вооруженные силы лучше подготовлены, выправляют допущенные прежде ошибки. Если азербайджанцы снова попытаются напасть и перейти к широкомасштабным действиям, мы вновь победим. Конечно, будут людские потери, это очень печально. Но если и в этот раз попытаются вдруг напасть на нас, их нужно полностью сломить, уничтожить это государство.
– В чем был ключ победы, одержанной в первой Арцахской войне?
– Я обладаю военными знаниями, имею академическое образование: когда в годы первой Карабахской войны поехал в Гадрут – учить, помогать сражающимся, увидел, что они и без военных знаний прекрасно знают свое дело. Порой говорили такие  вещи, высказывали предложения, принимали решения, что я поражался. Азеры в Гадрутском районе опустошили 24 армянских села, осталось 25-е. Серж Саргсян поручил защищать это село и народ. Там я увидел Дева, который говорил, что нужно нападать. Я же думал: о чем он говорит при том, что силы противника были пополнены  группой спецназовцев в 50 человек, 200 русскими солдатами, мы же были малочисленны – единственный Эдик был с пистолетом «Макарова»… Что мы могли сделать группой в несколько человек, как обороняться?.. Нам же было сказано – нужно не обороняться, а атаковать. Я попросил неделю времени, чтобы подумать и составить план верных боевых действий. Но времени не было, собрались, составили план и освободили это село… Наступает момент, когда, имея знания, хочешь сделать расчеты, но защищающему землю солдату этого не нужно: он думает, как спасти свою землю, свой дом, соотечественников… В этом-то и есть ключ к победе, о котором Вы говорили. Я понял сущность карабахца: от хочет защитить, освободить свою землю, и делает это. То же могу сказать о Шуши: в то время противник силами 2500 человек защищал всего лишь один участок, а мы, 6-7 тысяч человек, защищали все границы Карабаха. На высотах должны были иметь 10 тысяч солдат – но откуда?.. Карабахцы сказали: мы не отступим, мы должны идти вперед. Несколько дней назад из Арцаха приехал командир Акоп Карапетян и повторял ту же мысль, которую в дни освобождению Шуши высказывали ополченцы: «Я ни пяди своей земли не отдам».
– Морально, боеспособностью, имеющейся военной техникой мы готовы противостоять вооруженному до зубов, имеющему в тылу братскую Турцию Азербайджану?
– Нужно осознать одно: оружием и боеприпасами нужно хорошо владеть там, где территория, географическое расположение дает возможность к тому. Карабах целиком представляет собой горы и ущелья, есть виды оружия, которые не достигают своей цели именно в силу указанных причин. Оружие и боеприпасы нужно использовать в тех местах, где это эффективно. Посмотрите: наши молодые воины в апрельские дни подбили 24 танка, один из солдат гордо, спокойно говорил, что два танка подбил он, еще два – брат. Хочу сказать, что владеть оружием и боеприпасами недостаточно, позиция тоже должны способствовать его эффективности. Скажем, у противника много танков. Как он будет наступать, какого достигнет эффекта в находящемся среди гор и ущелий Карабахе? В эти дни из Арцаха приедет один из моих друзей, финансист и врач по специальности, сумевший сбить дрон – беспилотный летательный аппарат. Мы боеспособны, да, однако наше общество, увы живет слишком спокойно,  его не учат обороняться: мы ведь всегда были окружены врагами. Мы не учим народ  механизмам защиты в боевой обстановке, второй специальностью нашего народа должно быть обучение защите. Все мы должны владеть военными  знаниями и стоять рядом с нашей армией. Увы, люди больше заняты критикой, между тем, нужно помочь, если можешь, а не мешать. Мы много говорим о других, но надо подумать, что сами делаем для нашей страны, нашей армии. Скажем, сейчас погибнут 7 человек – сразу начнут искать виновных. Но виновны все мы – почему не организуем курсы, обществу не даются минимальные военные знания… Народ нужно учить обороняться от БПЛА. В  2011 году Аль-Каида издала 22-страничную книжку об обороне от дронов. Вот если бы и мы так поступили – сказали бы, что мы боеспособны всей нацией. А то говорят и постоянно повторяют: победа, победа. Произносят блестящие речи, звучат очень противоречивые выступления…
– В эти дни почти на всех сайтах муссируются слухи, что Командос встречался с отставными генералами и военными экспертами, хотя официально об этом не сообщается. О чем идет речь? Готовимся?..
– Да, мы собираемся в рамках созданной в советское время общественной организации ДОСААФ и готовим добровольцев, наш народ в случае необходимости противостоять боевым действиям: они приобретают военные знания, то есть думаем об обеспечении безопасности нашего народа.
– В своих ответах на вопросы СМ�? Вы озвучиваете следующую мысль: пусть на этот вопрос отвечают специалисты. Вы себя не считаете специалистом в военном деле?
– Я конечно, считаю себя специалистом, поскольку получил серьезное военное образование, имею опыт, но я плохо говорю на армянском, потому что вся литература была и теперь остается на русском языке. Если в беседах с журналистами я говорил, пусть на этот вопрос отвечают специалисты, значит, это был вопрос, касающийся МО – в этом причина такого моего ответа.
– Вам не кажется, что лучшим средством покончить в эти дни с пересудами могут быть выступления в эфире министра обороны, известных военных экспертов, высокопоставленных военачальников? Большей частью выступают политологи, политические обозреватели, историки, тогда как народ нуждается в определенном и серьезно обоснованном мнении, комментарии.
– Отчасти согласен с Вашими словами. Министр обороны большей частью проводит закрытые совещания, замечу также, что он чрезвычайно занят. Конечно, он часто выступает, отвечает на вопросы. Согласен с Вашей мыслью о том, что выступающие эксперты должны быть  непременно военными, специалистами этой сферы.  Печально, порой такие вещи говорят, такие суждения и выводы преподносят народу… Просто поражаюсь: причина в излишней самоуверенности, самовлюбленности. Кстати, это явление весьма распространено в разных сферах нашей жизни. Но рассуждая о нашей сфере, об армии, человек должен непременно быть специалистом, информированным и высказываться осторожно. Конечно, любой политолог, историк, специалист-международник, дипломат, политический обозреватель могут высказывать  свое мнение, но оно не должно звучать как требование.
– Вы прошли большой боевой путь, закалились в войнах, имеете богатую биографию и военные знания, опыт. �?сходя из всего этого, как вы оцениваете нынешнюю военную ситуацию: воцарится ли окончательный и стабильный мир, или начнутся более широкомасштабные действия?
– Мне кажется, война невыгодна и Алиеву: он прекрасно живет, нефтедоллары поступают постоянно, и более того – страна, желающая воевать, не говорит об этом постоянно, не бравирует, а сразу нападает. Противники весьма продуманны в своих шагах, и это основано на военной науке, скорее, хитрости. Они прекрасно знают, что мы тоже готовимся, мы сильны и обладаем новейшим оружием и боеприпасами.
– Господин генерал, в эти дни многие отправились на границу: Вы бывали на передовой, давали советы молодым воинам?
– Конечно бывал, и повез с собой родителей ребят, служащих на передовой, чтобы своими глазами увидели сыновей и хоть ненадолго побыли с ними. Эта война совсем иная, не прежняя, новые времена предъявляют  новые требования. Если в годы Карабахской освободительной войны вооружений и боеприпасов почти не было, то теперь есть образцы вооружений, созданных по новейшим технологиям, которым наши солдаты прекрасно владеют. Конечно, беседовал с ними, давал необходимые советы.
– Вы беспокойны, господин генерал, обеспокоено все общество: повсюду говорят об угрозе возобновления войны, семьи оплакивают потерю своих сыновей-солдат… Неопределенность, тревога, реальная угроза?.. Что из перечисленного беспокоит Вас, служит серьезным поводом к размышлениям?..
– Да, я беспокоюсь о солдатах, офицерах, всех военнослужащих, находящихся  на передовой. Нашей армии необходима большая команда психологов, дабы она отправилась на передовую, где стрессовые ситуации неизбежны. Я беспокоюсь, и думаю, как быть наиболее полезным нашей армии, солдатам, нашему Министерству обороны, меня беспокоят излишние разговоры: это ослабит нас. Мы также недостаточно хорошо знаем наш потенциал: скажем, ты полковник, отправляешься в Арцах, хочешь защитить то или иное село. �? тебе говорят: ты должен не защищать, а освободить это село и народ. Человек живущий на этой земле, борющийся за эту землю, говорит: мы не должны защищаться, мы должны наступать, освобождать. Нужно учиться у народа.
– Тем не менее, господин генерал, как Вы думаете: война будет?
– Нет, не будет…
– Что хотели бы пожелать нашему народу в связи с днем освобождения Шуши – 9 Мая?..
– Красивый слова не должны оставаться исключительно словами, взамен пожелания я склоняю голову  перед семьями героев, погибших и раненых в первую Карабахскую войну и в наши дни, в частности, перед матерями, и выражаю благодарность за воспитание таких сыновей. Спасибо и нашему народу. Я хочу, чтобы все мы, как один встали рядом с нашей армией, мало критиковали и помогали, чем можем.
– Спасибо, Командос. Будем надеяться, что месяц май, прославленный Аварайром, Сардарапатской героической битвой, Победой над фашистской Германией, в которой сыграл свою роль и большой потенциал нашей маленькой страны, и конечно славной победой в Шуши не затянется мрачными черными тучами.