Անգամ մեկ թիզ հողի զիջման մասին խոսք չի կարող լինել. Սեյրան Օհանյան
Այս իրականության մեջ անգամ մեկ թիզ հողի զիջման մասին խոսք չի կարող լինել: Այս մասին, այսօր՝ ապրիլի 24-ին, Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրում լրագրողների հետ զրույցում նշել է Հայաստանի պաշտպանության նախարար Սերյան Օհանյանը:
«Ի՞նչ տարածք, ինչի՞ մասին է խոսքը, չկա նման բան, Արցախյան հարցը լուծելու համար նախեւառաջ պետք են համապատասխան պայմաններ, վստահության մթնոլորտ եւ այս իրականության մեջ անգամ մի թիզ հողի զիջման մասին խոսք չի կարող գնալ: Պետք է այնպես անենք, որ փոխհամաձայնություններ լինեն, որոնց շրջանակում կարող է լինել հարցի կարգավորում»,-ընդգծել է նախարարն ու հավելել. «Մենք ամեն ինչ պետք է անենք, որ հրադադարը պաշտպանվի, վստահության մթնոլորտի ստեղծումը, միջազգային հետաքննությունների մեխանիզմի ձեւավորումը, որը հիմք կհանդիսանա հետագայում բանակցային գործընթացում առաջընթաց ունենալու համար»:
Սեյրան Օհանյանի խոսքով, այսօր թե Հայաստանի բանակը, թե ԼՂՀ պաշտպանության բանակը պատրաստ են հետ մղել ցանկացած ոտնձգություն:
«Այսօր հայկական բանակը պատրաստ է իրականացնել իր առջեւ դրված խնդիրները: Այն բարեփոխումները որ եղել են վերջին տարիների ընթացքում եւ ԶՈՒ զարգացման պլանը, որը ձեւավորվել է միջգերատեսչական ժողովի կողմից, համապատասխանում է պատերազմի այսօրվա բնույթին: Պարզապես փոքր ինչ առաջնահերթություններ կարող են լինել, որոնց վրա մենք հիմա շեշտադրում ենք անում: Մենք թույլ չենք տա, որ ճնշում լինի Արցախի ժողովրդի վրա կամ կրկնվի այն, ինչ եղել է 101 տարի առաջ»,-news.am-ի փոխանցմամբ՝ ընդգծել է Սեյրան Օհանյանը:

Об уступке даже пяди земли не может быть и речи: Сейран Оганян
В нынешний реалиях об уступке даже пяди земли не может быть и речи. Об этом сегодня, 24 апреля, в беседе с журналистами в Цицернакабердском мемориальном комплексе сказал министр обороны Армении Сейран Оганян.
«Какие территории, о чем идет речь, ничего подобного нет, для решения Арцахской проблемы прежде всего нужны соответствующие условия, атмосфера доверия, и в нынешних реалиях об уступке даже пяди земли не может быть и речи. Мы должны сделать так, чтобы были взаимные согласия, в рамках которых и может состояться урегулирование проблемы. Мы должны сделать все, чтобы режим прекращения огня соблюдался, сложилась атмосфера доверия, сформировались международные механизмы расследования, что послужит основой для прогресса в будущем в переговорном процессе», – сказал глава оборонного ведомства РА.
По словам Сейрана Оганяна, сегодня и армия РА, и Армия обороны НКР готовы пресечь любое посягательство.
«Сегодня армянская армия готова выполнить стоящие перед ней задачи. Реформы, имевшие место в последние годы, а также план развития Вооруженных сил, сформированный межведомственным собранием, соответствуют характеру сегодняшней войны. Просто могут быть небольшие приоритеты, на которых мы сегодня и ставим акценты. Мы не позволим оказывать давление на народ Арцаха, чтобы повторилось то, что произошло 101 год назад», – как передает news.am, подчеркнул Сейран Оганян.