«Նոր Զարթոնք»-ի պահանջը Թուրքիայից. ճանաչում, ներողություն, փոխհատուցում
Թուրքիայում գործող հայկական «Նոր Զարթոնք» հասարակական կազմակերպությունը Հայոց ցեղասպանության 101-րդ տարելիցի կապակցությամբ հանդես է եկել հայտարարությամբ և Թուրքիայի կառավարության ուղղված պահանջներով:
Թուրքական «Evrensel.net» լրատվակայքի տեղեկացմամբ՝ կազմակերպության տարածած հայտարարության մեջ մասնավորապես ասված է. «Ցեղասպանություն հանցագործության վերջին օղակը և հանցանքի շարունակականության ամենակարևոր դրսևորումը ցեղասպանության հերքումն է:
Իր ողջ ունեցվածքն ու գոյությունը մարդկության դեմ գործված այս հանցանքի վրա կառուցած Թուրքիայի հանրապետությունը վճռականորեն շարունակում է ոչնչացման, հերքման և ձուլման քաղաքականություն վարել: Այսօր ստեղծված իրավիճակում կոպիտ ժխտողական քաղաքականությանը փոխարինելու է գալիս մի նոր ժխտողական քաղաքականություն, որի շրջանակներում փորձ է արվում ցեղասպանությունը մոռացության տալ «ցավակցության» անվան տակ»:
«Նոր Զարթոնք»-ի ներկայացուցիչներն ընդգծում են, որ նախորդ տարիներին Թուրքիայում Հայոց ցեղասպանության տարելիցի առթիվ կազմակերպված միջոցառումները մեծ կարևորություն ունեն՝ երկրում ապրող տարբեր ազգերի միջև  հուզական կապ հաստատելու և համատեղ պայքար մղել սովորելու տեսակետից: Սակայն, նրանց կարծիքով, այս միջոցառումները չպետք է վերածվեն «խղճի անհատական ինքնամաքրման» գործընթացի:
«Մենք ոչ թե խղճահարություն ենք ուզում, այլ՝ արդարություն: Պետությունը պետք է առերեսվի մարդկության դեմ գործած բոլոր այն հանցագործությունների հետ, որոնց վրա կառուցվել է,  և հատկապես՝ Հայոց ցեղասպանության հետ», – ermenihaber.am-ի փոխանցմամբ՝ ասված է հայտարարությունում:
Հայկական կազմակերպությունը նաև ներկայացրել է իր պահանջերը ՝ ուղղված Թուրքիայի կառավարությանը: Դրանք են.
– Ընդունել,որ տեղի ունեցածը ցեղասպանություն է և ներողություն խնդրել:
– Սփյուռքի այն հայերին, ովքեր սերում են այս հողերից, առանց  որևէ պայմանի քաղաքցիություն շնորհել:
– Թուրքիան պետք է  առանց նախապայմանների բացի հայ-թուրքական սահմանը, որը միակողմանիորեն փակել է:
– Մամուլում և դասագրքերում ցեղասպանագործների  մատնանշում , հերքման քաղաքականությունը շարունակողների մատնանշում և նրանց հետ ամեն տեսակ համագործակցության դադարեցում:
– Վերանորոգել և վերադարձնել հայերին պատկանող դպրոցների, հիվանդանոցների, եկեղեցիների և նմանատիպ այլ հասարակական կառույցները:
– Հետաքննել Թուրքիայի բուրժուազիայի՝ 1915թ. հետո կուտակած ունեցվածքը և փոխհատուցել ցեղասպանության ենթարկվածների կրած վնասները:
– Լուծարել Ցեղասպանության հերքման քարոզչության համար հիմնված բոլոր կազմակերպությունները և պետության կողմից ժխտման քաղաքականության շրջանակներում ծախսվող բյուջեն տրամդրել առերեսման նպատակին:
– Ճանաչել Թուրքիայի բոլոր ժողովուրդների հավաքական իրավունքները և ապահովել այդ ժողովուրդների՝ համատեղ ու խաղաղ ապրելու համար անհրաժեշտ պայմանները:
Նաև նշվում է, որ միայն այս պահանջների իրագործման համար մղվող պայքարը կարող է կանխարգելել մերօրյա նոր ցեղասպանությունները:

“Nor Zartonq” (New Awakening) demands recognition, apology and reparations from Turkey
Turkey’s “Nor Zartonq” (New Awakening) Armenian non-governmental organization has issued a statement on the occasion of the 101st anniversary of the Armenian Genocide and has stated its demands to the Turkish government.
According to Evrensel.net, the organization’s statement particularly reads as follows: “The last cycle of the crime of genocide and the most dangerous manifestation of continuity of the crime is the denial of genocide.
The existence and possessions of the Republic of Turkey are hinged on this crime against humanity, but the Republic of Turkey continues to lead its policy of elimination, denial and assimilation with determination. In the current situation that has been created, a new policy of denial is coming to replace the crude policy of denial. With that new policy, an attempt is being made to forget the genocide under the name of ��?condolence’.
The representatives of “Nor Zartonq” stress that the events that have been held on the occasion of the anniversary of the Armenian Genocide in Turkey over the past few years are of major importance from the perspective of establishing relations between different nations residing in the country and learning how to lead a common struggle. However, according to them, these events must not be turned into a process of ��?self-cleansing of an individual of remorse’.
We don’t want remorse, but justice. The state must confront all the crimes committed against humanity on which it has been created and especially the Armenian Genocide,” the statement reads, as reported ermenihaber.am.
The Armenian organization has also stated the following demands addressed to the Turkish government:
-Acknowledge that what happened is genocide and apologize.
-Grant citizenship to the Armenians of the Diaspora originating from these lands, without any conditions;
-Turkey must open the unilaterally closed Armenian-Turkish border, without preconditions;
-Indicate in the presses and in textbooks the perpetrators of the genocide and those continuing the policy of denial and terminate any cooperation with them;
-Renovate and return the schools, hospitals, churches and other similar public structures pertaining to the Armenians;
-Investigate the properties that the Turkish bourgeoisie accumulated after 1915 and make reparations for the damages that were caused to those subject to genocide;
-Liquidate all the organizations established to advocate denial of the Armenian Genocide and provide the funds of the budget that the state spends for leading a policy of denial to serve for confrontation;
-Recognize the collective rights of all nations of Turkey and ensure the necessary conditions for those nations to live together and in peace.
It is also stated that only the struggle for the fulfillment of these demands will help prevent future genocides.