«Նոր Զարթոնք»-ի պահանջը Թուրքիայից. ճանաչում, ներողություն, փոխհատուցում
Թուրքիայում գործող հայկական «Նոր Զարթոնք» հասարակական կազմակերպությունը Հայոց ցեղասպանության 101-րդ տարելիցի կապակցությամբ հանդես է եկել հայտարարությամբ և Թուրքիայի կառավարության ուղղված պահանջներով:
Թուրքական «Evrensel.net» լրատվակայքի տեղեկացմամբ՝ կազմակերպության տարածած հայտարարության մեջ մասնավորապես ասված է. «Ցեղասպանություն հանցագործության վերջին օղակը և հանցանքի շարունակականության ամենակարևոր դրսևորումը ցեղասպանության հերքումն է:
Իր ողջ ունեցվածքն ու գոյությունը մարդկության դեմ գործված այս հանցանքի վրա կառուցած Թուրքիայի հանրապետությունը վճռականորեն շարունակում է ոչնչացման, հերքման և ձուլման քաղաքականություն վարել: Այսօր ստեղծված իրավիճակում կոպիտ ժխտողական քաղաքականությանը փոխարինելու է գալիս մի նոր ժխտողական քաղաքականություն, որի շրջանակներում փորձ է արվում ցեղասպանությունը մոռացության տալ «ցավակցության» անվան տակ»:
«Նոր Զարթոնք»-ի ներկայացուցիչներն ընդգծում են, որ նախորդ տարիներին Թուրքիայում Հայոց ցեղասպանության տարելիցի առթիվ կազմակերպված միջոցառումները մեծ կարևորություն ունեն՝ երկրում ապրող տարբեր ազգերի միջև  հուզական կապ հաստատելու և համատեղ պայքար մղել սովորելու տեսակետից: Սակայն, նրանց կարծիքով, այս միջոցառումները չպետք է վերածվեն «խղճի անհատական ինքնամաքրման» գործընթացի:
«Մենք ոչ թե խղճահարություն ենք ուզում, այլ՝ արդարություն: Պետությունը պետք է առերեսվի մարդկության դեմ գործած բոլոր այն հանցագործությունների հետ, որոնց վրա կառուցվել է,  և հատկապես՝ Հայոց ցեղասպանության հետ», – ermenihaber.am-ի փոխանցմամբ՝ ասված է հայտարարությունում:
Հայկական կազմակերպությունը նաև ներկայացրել է իր պահանջերը ՝ ուղղված Թուրքիայի կառավարությանը: Դրանք են.
– Ընդունել,որ տեղի ունեցածը ցեղասպանություն է և ներողություն խնդրել:
– Սփյուռքի այն հայերին, ովքեր սերում են այս հողերից, առանց  որևէ պայմանի քաղաքցիություն շնորհել:
– Թուրքիան պետք է  առանց նախապայմանների բացի հայ-թուրքական սահմանը, որը միակողմանիորեն փակել է:
– Մամուլում և դասագրքերում ցեղասպանագործների  մատնանշում , հերքման քաղաքականությունը շարունակողների մատնանշում և նրանց հետ ամեն տեսակ համագործակցության դադարեցում:
– Վերանորոգել և վերադարձնել հայերին պատկանող դպրոցների, հիվանդանոցների, եկեղեցիների և նմանատիպ այլ հասարակական կառույցները:
– Հետաքննել Թուրքիայի բուրժուազիայի՝ 1915թ. հետո կուտակած ունեցվածքը և փոխհատուցել ցեղասպանության ենթարկվածների կրած վնասները:
– Լուծարել Ցեղասպանության հերքման քարոզչության համար հիմնված բոլոր կազմակերպությունները և պետության կողմից ժխտման քաղաքականության շրջանակներում ծախսվող բյուջեն տրամդրել առերեսման նպատակին:
– Ճանաչել Թուրքիայի բոլոր ժողովուրդների հավաքական իրավունքները և ապահովել այդ ժողովուրդների՝ համատեղ ու խաղաղ ապրելու համար անհրաժեշտ պայմանները:
Նաև նշվում է, որ միայն այս պահանջների իրագործման համար մղվող պայքարը կարող է կանխարգելել մերօրյա նոր ցեղասպանությունները:

Требование «Нор Зартонк» от Турции: признание, прощение, компенсация
Функционирующая в Турции армянская общественная организация «Нор Зартонк» в связи со 101-й годовщиной Геноцида армян выступила с заявлением и требованиями, адресованными правительству Турции.
Как сообщает турецкий информационный сайт «Evrensel.net», в распространенном организацией заявлении, в частности, говорится: «Последним звеном преступления геноцид и самым важным проявлением продолжения преступления является отрицание Геноцида.
Турецкая Республика, все имущество и существование которой построено на этом преступлении против человечества, решительно продолжает вести политику уничтожения, отрицания и ассимиляции. В сложившейся сегодня ситуации на смену политике грубого отрицания приходит новая политика отрицания, в рамках которой предпринимается попытка предать Геноцид забвению под маской «соболезнования».
Представители «Нор Зартонк» подчеркивают, что мероприятия поминовения годовщины Геноцида армян, организованные в прошлые годы, имеют важное значение с точки зрения налаживания эмоциональной связи между проживающими в стране различными нациями и выработки способности совместно бороться. Однако эти мероприятия, по их мнению, не должны перерастать в процесс «персональной очистки совести».
«Мы хотим не жалости, а справедливости. Государство должно встать лицом к лицу со всеми совершенными против человечества преступлениями, на которых построено, и особенно с Геноцидом армян», – как передает ermenihaber.am, говорится в заявлении.
Армянская организация представила также свои требования, адресованные правительству Турции:
– признать, что совершенное является Геноцидом и попросить прощения;
– всем армянам Диаспоры, выходцам из этих земель, без каких либо условий предоставить гражданство;
– Турция без каких либо предварительных условий должна открыть армяно-турецкую границу, которую закрыла в одностороннем порядке;
– в прессе и учебниках отметить имена совершивших Геноцид армян, имена продолжателей политики отрицания и прекратить любое сотрудничество с ними;
– восстановить и возвратить принадлежавшие армянам школы, больницы, церкви и другие подобные общественные сооружения;
– расследовать имущество, накопленное буржуазией Турции после 1915 года и компенсировать ущерб, понесенный подвергшимся Геноциду;
– расформировать все организации, основанные для пропаганды отрицания Геноцида армян, и бюджет, расходуемый государством в рамках политики отрицания Геноцида армян предоставить на то, чтобы встать лицом к лицу с фактами;
– признать собирательные права всех народов Турции и обеспечить необходимые условия для совместного и мирного проживания этих народов.
Отмечается также, что только борьба за осуществление этих требований способна предотвратить новые геноциды наших дней.