Ախալցխայի երիտասարդական կենտրոնում տեղի ունեցավ միջոցառում նվիրված Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին
![](https://old.hayernaysor.am/wp-content/uploads/2016/04/84687848.jpg)
Ապրիլի 23-ին Ախալցխայի Հայկական երիտասարդական կրթամշակութային կենտրոնում տեղի ունեցավ միջոցառում ՝նվիրված Հայոց ցեղասպանության 101-րդ տարելիցին եւ Արցախում զոհված զինծառայողների հիշատակին: Միջոցառումը մեկնարկեց Հայաստանի հիմնով, որից հետո Ախալցխայի հոգեւոր հովիվ Տեր Թորգոմը բոլոր մասնակիցների հետ միասին կարդաց Տերունական աղոթք: Այս մասին «Հայերն այսօրին» տեղեկացնում են akhaltskha.net կայք-էջից:
Միջոցառման ընթացքում կենտրոնի սնաերը եւ սկաուտները երգեցին հայրենասիրական երգեր, կարդացին բանաստեղծություններ ու ասեցին իրենց սրտի խոսքը ի հիշատակ Հայոց Ցեղասպանության ընթացքում զոհված սուրբ նահատակների եւ Արցախի համար զոհված հերոսների:
Միջոցառման ավարտին Երիտասարդական կենտրոնի տնօրինությունը իր խոսքում նշեց, որ ապրիլի 23-24 այլեւս սգալու ու ողբալու օր չէ այլ ազգային զարթոնքի, վերածննդի ու պայքար օր է, քանզի երբ պայքար կա ողբին տեղ չկա: Նրանց խոսքերով այս տարի ապրիլի սկզբին հարձակվելով Արցախի վրա թուրքը կրկին փորձեց կոտորածի ենթարկել մեր ժողովրդին, սակայն հայ զիվորի հերոսության շնորհիվ հետ շպրտվեց:

Youth center of Akhaltskha hosts event dedicated to the memory of the victims of the Armenian Genocide
![](https://old.hayernaysor.am/wp-content/uploads/2016/04/84687848.jpg)
On April 23, the Armenian Youth Educational-Cultural Center of Akhaltskha hosted an event dedicated to the 101st anniversary of the Armenian Genocide and to the memory of the servicemen killed in Artsakh. The event began with a performance of the Armenian national anthem, after which spiritual pastor of Akhaltskha, Father Torgom read the Lord’s Prayer along with all the participants, as reported akhaltskha.net to Hayern Aysor.
During the event, the members and scouts of the Center sang patriotic songs, recited poems and expressed their heartfelt words to commemorate the holy martyrs of the Armenian Genocide and the heroes who sacrificed their lives for Artsakh.
In their closing speeches, the Center’s administrators stated that April 23rd and 24th are not days of crying and mourning, but days of awakening, rebirth and struggle because there can be no crying when there is a struggle. According to them, by attacking Artsakh in early April, the Turks tried to massacre the Armenians once again, but they were pushed back thanks to the heroic acts of Armenian soldiers.