Բազմահազարանոց ջահերով երթ Ախալցխայում. լուսանկարներ
Ապրիլի 23-ին՝ երեկոյան «Զորի Զորյան» երիտասարդական միության նախաձեռնությամբ մեկնարկեց արդեն ավանդական դարձած ջահերով ու մոմերով երթը դեպի քաղաքի Մարդա թաղամասում տեղադրված Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հավերժացնող խաչքար-հուշակոթող: Այս մասին <Հայերն այսօր>-ին տեղեկացնում է akhaltskha.net-ը:
Ջահերով երթի ժամանակ մարդկանց թիվը անցնում էր մի քանի հազարից։ Երթին միացել էին Ախալցխայի շրջանի բոլոր գյուղերի երիտասարդները, ինչպես նաեւ բազմաթիվ վրացի երիտասարդներ։
Երթի մասնակիցները երկու հայկական հանրապետությունների եռագույն դրոշներն ու վառված մոմերը ձեռքերին բարձրացան Հայոց Ցեղասպանության զոհերի հիշատակին կանգնեցված խաչքար-հուշակոթող:
Արդեն խաչքար-հուշակոթողի մոտ ջահերով երթի մասնակից երիտասարդները հոգեւորականնեի աղոթքից ու խոսքից հետո հանդես եկան Հայոց Ցեղասպանությունը դատապարտող բազմաթիվ ելույթներով, որոնց թվում դատապարտություններ հնչեցին նաեւ ահաբեկիչ Ադրբեջանի հասցեին, ում ռազմական ագրեսիայի հետեւավնքով օրեր առաջ զինվորների հետ միասին զոհվեցին խաղաղ բնակիչներ: Հավաքվածները նաեւ երգեցին հայրենասիրական երգեր փաստելով, որ հայ ժողովրդի ոգին անկոտրուն է եւ այս դժվար օրերին բոլորը մեկ մարդու նման կանգնած են Արցախի կողքին:

Многотысячное факельное шествие в Ахалцихе
По инициативе молодежного союза «Зори Зорян» вечером 23 апреля стартовало ставшее уже традиционным шествие с факелами и свечами к расположенному в квартале Марда хачкару-монументу, увековечивающему память жертв Геноцида армян. Редакции «Армяне сегодня» об этом сообщает akhaltskha.net.
В факельном шествии участвовало несколько тысяч человек, к нему присоединилась молодежь всех сел Ахалцихского района, а также грузинская молодежь.
Участники акции с флагами двух армянских республик и зажженными свечами поднялись хачкару-монументу, увековечивающему память жертв Геноцида армян.
После молитвы молодежь выступила с многочисленными речами, осуждающими Геноцид, а также прозвучали осуждения в адрес агрессора Азербайджана, вследствие военной агрессии которого на днях погибли не только военнослужащие, но и мирные жители. Своими патриотическими песнями молодежь подтвердила, что дух армянского народа непобедим и в эти трудные дни все стоят рядом с Арцахом.