«Ինչ կոչում էլ, ինչ բարձր համբավ էլ ունենաս, միևնույն է, դու դրսում հյուր ես».Լևոն Չատիկյան
Օրերս ՀՀ Սփյուռքի նախարարությունում Ֆրանսիայից հյուրընկալվել էր դուդուկահար Լևոն Չատիկյանը. նրա հետ զրուցել է «Հայերն այսօր»-ի թղթակիցը:
– Բարի՛ գալուստ, պարո՛ն Չատիկյան: Ինչո՞վ է պայմանավորված Ձեր այցը հենց ապրիլյան այս օրերին:
– Հայաստան եմ եկել ՀՀ մշակույթի նախարարության հրավերով: Ռոմանի կոնսերվատորիայում ես դասավանդում եմ դուդուկի դասեր, նաև փողային գործիքների ամբիոնի վարիչն եմ: Երկու տարի է, ինչ գործում է մի ծրագիր, որի շրջանակներում Ֆրանսիա հրավիրեցինք Երևանի Չայկովսկու անվան ներաժշտական դպրոցի երեխաներին՝ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի առիթով համերգներ տալու Ֆրանսիայի 4 քաղաքներում: Դրա նպատակը ֆրանսիացիներին և Ֆրանսիայում բնակվող տարբեր ազգերի ներկայացուցիչներին հային ու Հայաստանին ծանոթացնելն էր, Հայոց եղեռնի մասին երաժշտության միջոցով խոսելը, հայկական երաժշտություն հնչեցնելը, այդ ծրագիրն իմ նախաձեռնությունն էր: 2014թ. ՀՀ սփյուռքի նախարարության հրավերով մենք մասնակցել ենք «Իմ Հայաստան» փառատոնի շրջանակներում կազմակերպված պարարվեստի օրերին: Ֆրանսիայում ես ստեղծել եմ «Վալանս» երգի-պարի դպրոց-ակադեմիա, ուր հաճախում են 150-ից ավելի տարբեր ազգության 3-ից մինչև 25-26 տարեկան երեխաներ, պատանիներ ու երիտասարդներ: Հենց պարարվեստի օրերին էլ ծնվեց հայ-ֆրանսիական նվագախումբ ստեղծելու գաղափարը. հրավիրեցինք Ռոմանի կոնսերվատորիայի տնօրենին, նա եկավ, հանդիպեցինք Չայկովսկու անվան երաժշտական դպրոցի տնօրեն Մարտուն Կոստանդյանին, և նվագախումբ ստեղծելու գաղափարը դրեցինք իրական հիմքերի վրա: 2015-ին Ֆրանսիայում ստեղծվեց հայ-ֆրանսիական նվագախումբը, անցկացրեցինք բաց դասեր, փորձի փոխանակում արեցինք դասախոսական, պրոֆեսորական կազմերի միջև: Հայաստանից 15 երեխաներ ընտրվեցին, իսկ Ֆրանսիայից՝ 35 ֆրանսիացի երեխաներ: Ի ուրախություն մեզ՝ պետք է ասեմ, որ ընտրվել էր շատ ճիշտ կազմ, որի համար երաժտապարտ ենք պարոն Մարտուն Կոստանդյանին: Ունեցել ենք 4 համերգ՝ 3000 հոգանոց լեփ-լեցուն դահլիճով: Հանդիսատեսների 80 տոկոսը ֆրանսիացիներ էին, քանի որ նվագողների գերակշռող մասը ֆրանսիացի երեխաներ էին. նրանք այնքա՜ն լավ նվագեցին Արամ Սաթյանի «1915թ.» գործը, որը շատ ասելիք ուներ: Երգ ու երաժշտության միջոցով մենք մեր ասելիքը տեղ հասցրեցինք, ինչպես նար հնչեցրինք մեր լավագույն կոմպոզիտորների անունները. Այսպիսի ծրագրերով աշխարհում ճանաչում են գտնում նաև հայ երաժիշտները: Եթե ամեն հայ իր ապրած երկրում, ինչպես նաև Հայրենիքում իր գործն անի, իր տեղում լինի, մենք բոլոր ոլորտներում առաջընթաց կունենանք, և աշխարհում բոլորը կճանաչեն հային ու Հայաստանը: Պետք է նպատակ ունենալ, իսկ նպատակն իրականացնելու համար՝ ձգտում, ցանկություն: Ասեմ, որ Ռոմանի կոնսերվատորիայի տնօրենն իր համաձայնություննէ տվել ստեղծելու հայ-ֆրանսիական ամառային դպրոց, ուր կընդգրկվեն տարբեր տարիքի տաղանդավոր երաժիշտ երեխաներ:
–Լևո՛ն, մեր թշնամիները շատ ճիգեր գործադրեցին և դեռ շարունակում են նույն քաղաքականությունը՝ սեփականացնելու թե՛ հայկական ծիրանափողը, թե՛ մեր ավանդական տոլման և նույնիսկ՝ խաչքարը՝ այն անվանելով խաչդաշ: Արդյոք ֆրանսիացիները գիտե՞ն, որ դուդուկը մեր՝ հայկական ազգային նվագարանն է:
– Ես ավարտել եմ Կոնսերվատորիան Երևանում, հետո գնացել եմ Ֆրանսիա և այնտեղ՝ Ռոմանի կոնսերվատորիայում հիմնել դուդուկի բաժին: Ի դեպ, ամբողջ Եվրոպայում այն միակ Կոնսերվատորիան է, որն ունի դուդուկի բաժին, և այդ բաժնում սովորող 15 ուսանողներից 9-ը ֆրանսիացիներ են: Ես մի սկզբունք եմ որդեգրել, որի համաձայն, եթե կլարնետի, հոբոյի որևէ դասատու ցանկանում է դուդուկի վարպետության դասընթաց կազմակերպել, ես նրան դուդուկ եմ նվիրում՝ իր պատյանով, որպեսզի այդ գործիքը տարածվի և դառնա միջազգային նվագարան: Եթե այն դառնում է միջազգային գործիք, ապա ավտոմատ կերպով դառնում է մեր ազգի դրոշը՝ դրված շատ տներում: Այսօր Վաչե Հովսեփյանի, Լևոն Մադոյանի, Ջիվան Գասպարյանի, Գևորգ Դաբաղյանի, Կամո Սեյրանյանի և այլոց շնորհիվ դուդուկը հնչում է որպես ձայն: Իմ դպրոցում բացված դուդուկի դասարանն ունի մի նպատակ՝ ուսուցանել այդ գործիքը: Այսօր Ֆրանսիայում շատ հայեր խոսում են ֆրանսերեն, բայց կարող է մեկը մի քիչ խոսել, սակայն գրել չիմանալ… Դա նշանակում է կես գործ, այսինքն՝ դուդուկը պետք է ոչ միայն ներկայացնել որպես գործիք, այլև պետք է առաջնորդվել պրոֆեսիոնալ ձևով, պրոֆեսիոնալ կրթությամբ: Խորհրդային տարիներին էլ լավ բաներ են եղել, սակայն դռները փակ էին, և մեր ստեղծած արժեքները, ազգային նվագարանները Ռուսաստանից այն կողմ չէին անցնում, այսինքն՝ դրսում «արտադրանք» չենք տվել: Այսօր տիկին Հրանուշ Հակոբյանի հետ ունեցած զրույցի ժամանակ հենց այդ մասին էի խոսում՝ ասելով, որ ինչ-որ մեծարժեք գործ կամ գործիք, եթե հենց այնպես դրված է մեր տանը, մեր երկրում միայն, ո՞վ կիմանա դրա մասին, ո՞վ կճանաչի: Իսկ հիմա ունենք Հայաստանի Հանրապետութուն, նախագահ, նախարարություններ, համապատասխան գերատեսչություններ, որոնք կարողանում են ընդլայնել, հնարավորություն ստեղծել՝ տարածելու և մատուցելու մեր արժեքները: Այսինքն՝ մեր երգը, երաժշտությունը, մեր ազգային գործիքներն ու պարերը պետք է կարողանանք տարածել ու ճանաչել տալ աշխարհին: Այսօր մեր պարախմբում համարյա 100 երեխա է ընդգրկված, դրա հաջողությունը գործի ճիշտ կազմակերպման մեջ է: Դրսում ամեն մի միություն, դպրոց պետք է Հայաստանի դեսպան լինի: Դուդուկների պատրաստման հարցով համագործակցում եմ Միշա Սադոևի հետ: Դուդուկները գնում եմ և նույն արժեքով տալիս եմ սովորողներին:
– Ինչո՞ւ ընտրեցիք հենց դուդուկը:
-Ծնվել եմ Աշտարակի շրջանի Ղազարավան գյուղում, երգելու հետ սեր եմ ունեցել: Փոքրի հասակում շվիի եմ գնացել: Հայրս էլ, մայրական կողմից տատիկս էլ դուդուկ էին շատ սիրում: Չեմ կարող ասել, թե հենց մանկուց էլ տաղանդավոր էի. չէ՛, ուղղակի ունեի մի ներքին ձայն և նպատակ, ձգտում: Երկրորդ դասարանից արդեն հաճախեցի դուդուկի. առաջին գործիքն ինձ նվիրեց հորեղբայրս, ում տղան էլ էր նվագում, բայց չէր ստացվում, և հորեղբայրս որոշեց դուդուկն ինձ տալ: Հաճախում էի Աշտարակի երաժշտական դպրոց, բայց միևնույն ժամանակ ծնողներս ինձ բերում էին Երևան՝ վարպետ Խաչիկ Խաչատրյանի դասերին: Իմ հասակակիցների մեջ երկու տարում ես դարձա լավագույն դուդուկահարը: Շատ էի աշխատում. աշխատանք + ձգտում + նպատակ բանաձևը հրաշալի արդյունք է տալիս: Ես 3 երեխա ունեմ, որոնցից մեկը թավջութակ է նվագում, մյուսը՝ ջութակ. երեքն էլ փոքր են, սակայն արդեն ունեն իրենց ընդգծված երաժշտական բնավորությունը:
–Պարո՛ն Չատիկյան, Դուք, ապրելով Ֆրանսիայի Ռոման, Վալանս քաղաքներում, դասավանդելով Ռոմանի և Ժնևի կոնսերվատորիաներում՝ աշխատելու և ապրելու ի՞նչ սկզբունք եք որդեգրել:
-Չխանգարել ոչ մեկին, ուրիշներին չկրկնօրինակել, ստեղծել քոնը: 2011թ. նոյեմբերի 25-ին՝ իմ ծննդյան օրը Վալանսում բացեցի իմ դպրոցը: Հայ բարեգործական մշակույթի շենքում ինձ տարածք տրամադրեցին Բժիշկների միության նախագահ դոկտոր Էդուարդ Թորոսյանը, Ալեքսանդր Սիրանոսյանը, Ֆիլիպ Փանոսյանը: Նոյեմբերի 25-ին դպրոցը բացվեց 3 երեխաներով: Հիմա արդեն 150 երեխա ունենք: Ես և քույրս մեր անձնական միջոցներով ստեղծեցինք այն, վարձատրեցինք ուսուցիչներին, իսկ հիմա ունենք կարգին բյուջե: Դպրոցում գործում են մեծերի՝ «Արա», միջին տարիքի երեխաների՝ «Անահիտ» և փոքրերի՝ «Աստղեր» պարային խմբերը: Դուդուկի դասարանն էլ Կոնսերվատորիային կից է, որտեղ ուսումը տևում է 10 տարի. կոնսերվատորիա հասկացողությունը մեզ մոտ 10-ամյա ուսուցման նման է:
–Դուք ասացիք, որ Հայաստանում հանդես եք գալու համերգներով. ե՞րբ և որտե՞ղ են դրանք կայանալու:
-Ես 26 ֆրանսիացիների հետ եմ եկել Հայաստան, 95 երեխաներից բաղկացած հայ-ֆրանսիական նվագախմբով համերգներ ենք տալու Գյումրիում, Աշտարակում (նախապես որոշված էր նաև Ստեփանակերտում, սակայն պատերազմական գործողությունների պատճառով երեխաներին այնտեղ չենք տանի), իսկ ապրիլի 22-ին Հայֆիլհարմոնիայում: Ներկայացնելու ենք հայ և ֆրանսիացի կոմպոզիտորների գործերից: Չմոռանամ ասել, որ սեպտեմբերին եկել էի Հայաստան, գնաց նաև Ղարաբաղ և պայմանագիր ստորագրեցի Ստեփանակերտի երաժշտական ուսումնարանի և իմ դպրոց-ակադեմիայի միջև, որպեսզի արցախցի երեխաներն էլ ընդգրկվեն մեր ծրագրում:
–Ո՞ր երաժշտական դպրոցների հետ ունեք համագործակցություն:
-Երևանի Չայկովսկու դպրոցի, Աշտարակաի երաժշտական դպրոցի երեխաներին էլ տարա Ֆրանսիա՝ նվագելու: Այդ դպրոցների հետ մենք սերտ կապեր ունենք:
–Ձեզ ի՞նչ է տալիս դուդուկը:
-Դուդուկն իմ ներաշխարհին մեղմություն, հանգստություն ու խաղաղություն է հաղորդում: Ես ծայրահեղ մարդ եմ՝ կամ շատ տաք եմ, կամ էլ՝ պաղ. դուդուկն այդ երկուսի ներդաշնակությունն է դնում իմ հոգում: Դուդուկն ինձ համար Հայաստանի մի մասնիկն է:
–Ո՞վ է Ձեզ համար դուդուկի վարպետների Վարպետը:
-Վաչե Հովսեփյանը: Նրա ձևով նվագում են շատերը, սակայն նա անգերազանցելի է երաժշտության գծով. նա՛ է մեզանում դուդուկի դպրոցի հիմնադիրը:
– Ի՞նչ է Ձեզ համար Հայրենիքը:
-Հայրենիքն ինձ համար տուն է, տանիք ու ընտանիք, կյանք, սեր: Ինչ կոչում էլ, որ ունենաս, ինչ համբավ ու ապրելակերպ, միևնույն է, դու դրսում հյուր ես. պարզապես իմ և էլի շատերի դեպքում՝ ես հարգված հյուր եմ այդ երկրում: Հայրենիքն իմ ծննդավայր Ղազարավանն է, այնտեղ կառուցած իմ մատուռը… Ես ծնվել եմ Հայաստանում՝ իմ Հայրենիքում և սիրում եմ այն հայավարի:
–Շնորհակալությո՛ւն, Լևոն, հաջողությունների շարունակական ընթացք եմ մաղթում Ձեր հայաճանաչ ու հայանպաստ գործերին:

«Какие бы звания, какие бы почести ни имел, все равно – вне страны ты гость»: Левон Чатикян
На днях в Министерстве Диаспоры РА побывал армянский дудукист из Франции Левон Чатикян, с которым побеседовала корреспондент «Армяне сегодня».
– Добро пожаловать, господин Чатикян. Чем обусловлен Ваш визит именно в эти апрельские дни?
– Приехал в Армению по приглашению Министерства культуры РА. В университете Романа я преподаю уроки дудука, а также являюсь заведующим кафедрой духовых инструментов. Два года функционирует программа, в рамках которой пригласили во Францию детей из Ереванской музыкальной школы им.Чайковского – на концерты в четырех городах Франции в связи со 100-летием Геноцида армян. Цель этого – познакомить французов и проживающих во Франции иностранцев с Арменией и армянами, говорить о Геноциде армян посредством музыки, озвучить армянскую музыку. Эта программа была инициирована мною. В 2014 году по приглашению Министерства Диаспоры РА мы участвовали в организованных в рамках общеармянского фестиваля «Моя Армения» Днях танцевального искусства. Во Франции я создал школу-академию песни и танца «Валанс», которую посещают 150 детей, юношей и молодых людей разных национальностей в возрасте от 3 до 25-26 лет. �?менно в Дни танцевального искусства и родилась идея создать армяно-французский оркестр: пригласили директора консерватории Романа. Он приехал, познакомился с директором музыкальной школы им.Чайковского Мартуном Костандяном, и идею создания оркестра поставили на реалистичную основу. В 2015 году во Франции был создан армяно-французский оркестр, были проведены открытые уроки, провели обмен опытом между профессорско-преподавательским составом. �?з Армении были отобраны 15 детей, из Франции – 35. К нашей радости, должен заметить, что был отобран очень верный состав, за что благодарны господину Мартуну Костандяну. Состоялись 4 концерта в переполненных залах на 3000 мест. 80 процентов зрителей были французы, поскольку подавляющее большинство детей были французы: они так хорошо сыграли произведение Арама Сатяна «1915 год». Посредством песни и музыки мы высказали то, что хотели сказать, озвучили имена лучших наших композиторов. По подобным программам в мире находят известность армянские музыканты. Если каждый армянин в стране проживания, а также на Родине, будет выполнять свою работу, находиться на своем месте – мы во всех сферах добьемся прогресса и в мире все узнают Армению и армян. Нужно ставить перед собой цель, стремление и желание ее достигнуть. Сообщу также, что директор консерватории Романа дал согласие на создание армяно-французской летней школы, в которую будут привлекаться талантливые дети-музыканты разного возраста.
– Левон, наши враги приложили много усилий и продолжают эту политику присвоения и армянского дудука, и традиционной толмы, и даже хачкара, называя его хачдаш. Знают ли французы, что дудук – наш армянский национальный музыкальный инструмент?
– Я окончил консерваторию в Ереване, потом уехал во Францию и там в консерватории Романа основал отделение дудука. Кстати, во всей Европе это единственная консерватория, где есть отделение дудука, из 15 студентов, обучающихся там, 9 – французы. Я взял на вооружение принцип, согласно которому если какой-либо преподаватель кларнета, гобоя хочет организовать курсы мастерства дудука, я дарю ему дудук с футляром, чтобы этот инструмент пропагандировался и стал международным инструментом. Если он станет международным музыкальным инструментом, то автоматически становится и символом нашей нации во многих домах. Сегодня благодаря Ваче Овсепяну, Левону Мадояну, Дживану Гаспаряну, Геворгу Дабагяну, Камо Сейраняну и другим дудук звучит как голос. Открытый в моей школе класс дудука преследует одну цель – научить играть на этом инструменте. Сегодня многие армяне во Франции говорят на французском, но кто-то может немного говорить, но не уметь писать… Это полдела – дудук нужно не только представлять, как инструмент, но и руководствоваться профессиональными соображениями, профессиональным образованием. В советские годы тоже были хорошие вещи, однако двери были закрыты, и созданные нами ценности, национальные инструменты не выходили дальше России – за пределами мы «продукции» не давали. Сегодня в беседе с госпожой Грануш Акопян я именно об этом и говорил: если ценное произведение или инструмент просто так лежит дома, только в нашей стране, то кто узнает о нем? Ныне же у нас есть Республика Армения, Президент, министерства, соответствующие ведомства, которые имеют возможность расширить, распространить наши ценности. Т о есть мы должны суметь распространять наши песни, музыка, наши национальные музыкальные инструменты и танцы, сделать их узнаваемыми в мире. В нашей танцевальной группе сегодня занимаются почти 100 детей, и успехи ее – в правильной организации дела. Каждый союз, школа за пределами страны должны быть послами Армении. В вопросе изготовления дудуков сотрудничаю с Мишей Садоевым. Покупаю дудуки и по той же цене даю моим студентам.
– Почему избрали именно дудук?
– Я родился в селе Казараван Аштаракского района, любил петь. С малого возраста играл на шви. �? отец, и бабушка по матери очень любили дудук. Не могу сказать, что с детства был талантлив: нет, просто был какой-то внутренний голос, цель, стремление. Со второго класса уже начал посещать занятия дудука, первый инструмент мне подарил дядя, сын которого тоже посещал занятия, но ничего не получалось, и дядя решил передать инструмент мне. Посещал Аштаракскую музыкальную школу, но в то же время родители привозили меня в Ереван на уроки к мастеру Хачику Хачатряну. За два года я стал лучшим исполнителем среди сверстников. Много работал: формула работа+стремление+цель дает прекрасные результаты. У меня трое детей, один из которых играет на виолончели, другой – на скрипке: все трое маленькие, однако уже демонстрируют свой подчеркнутый музыкальный характер.
– Господин Чатикян, живя в городах Роман, Валанс Франции, преподавая в Романской и Женевской консерваториях, какие принципы жизни и работы взяли на вооружение?
– Не мешать никому, не подражать другим, создавать свое. 25 ноября 2011 года, в свой день рождения, открыл в Валансе свою школу. В здании армянской благотворительной культуры мне предоставили помещение председатель Союза врачей доктор Эдуард Торосян, Александр Сираносян, Филипп Паносян. 25 ноября школа открылась – в ней обучались 3 детей. Сейчас число детей достигло 150. Школу мы с сестрой создали на наши собственные средства, наняли преподавателей, ныне уже имеем приличный бюджет. В школе функционируют танцевальные группы для взрослых «Ара», детей среднего возраста «Анаит» и для малышей «Астхер». Класс дудука действует при консерватории, где продолжительность учебы 10 лет: понятие консерватория у нас подобно 10-летнему обучению.
– Вы сказали, что будете выступать в Армении с концертами. Когда и где они состоятся?
– В Армению я приехал с 26 французами, армяно-французским оркестром, в котором 95 человек, будем давать концерты в Гюмри, Аштараке (предварительно было решено также в Степанакерте, однако ввиду военных действий детей туда не повезем), а 22 апреля в филармонии. Представим произведения армянских и французских композиторов. Не забуду отметить, что в сентябре приезжал в Армению, побывал также в Карабахе и подписал договор между Степанакертским музыкальным училищем и моей школой-академией, что бы арцахские дети также были включены в нашу программу.
– С какими музыкальными школами сотрудничаете?
– Детей из Ереванской школы им.Чайковского, Аштаракской музыкальной школы также возил играть во Францию. С этими школами мы поддерживаем тесные связи.
– Что дает Вам дудук?
– Дудук придает моему внутреннему миру мягкость, покой, умиротворенность. Я человек крайностей, бываю либо очень горяч, либо крайне холоден, и дудук создает гармонию двух крайностей в моей душе. Дудук для меня – частица Армении.
– Кто для вас является асом из асов дудука?
– Ваче Овсепян. Так, как он, играют многие, однако он не превзойдет в плане музыкальности. Он является основателем нашей школы дудука.
Чем является для Вас Родина?
– Родина для меня – дом, крыша и семья, жизнь, любовь. Какие бы звания, какие бы почести ни имел, все равно – вне страны ты гость. Просто применительно ко мне и многим другим людям – уважаемые гости в этой стране. Родина – это Казараван, где я родился, построенная там моя часовня… Я родился в Армении, на своей Родине, и люблю ее по-армянски.