Վոլգոգրադի հայ համայնքի աջակցությունը՝ հայ զինվորներին
ՌԴ Վոլգոգրադ քաղաքում Հայաստանի պատվո հյուպատոս Գագիկ Շամիրյանը, Վոլգոգրադի հայ համայնքի ղեկավար Արթուր Մարտիրոսյանը և համայնքային այլ ներկայացուցիչներ, ապիլի 1-ի լույս 2-ի գիշերը ղարաբաղա-ադրբեջանական սահմանում Ադրբեջանի կողմից հրահրած ռազմական բախումների լուրը լսելով, անմիջապես շտապել են Արցախ՝ բարոյահոգեբանական և նյութական աջակցություն ցուցաբերելու բնակչությանը և ոգևորելու դիրքերում մարտնչող հայ զինվորներին:
«Մեր զինծառայողների համար համայնքի կողմից 400 հատ զինվորական ամբողջական հանդերձանք, 24 հատ ջերմացուցիչ (тепловизор) և 2 հատ շտապ օգնության մեքենա ենք բերել: Բոլորս մեր խղճի առջև հանգիստ լինելու համար պատրաստակամ ենք օգնության ձեռք մեկնել մեր հայրենակիցներին և միայնակ չթողել իրենց խնդիրների հետ»,-«Հայերն այսօրի» թղթակցին ասաց համայնքի ղեկավարը և հավելեց, որ Սփյուռքի տարբեր համայնքներից Արցախ ժամանած ընկերներով՝ քննարկում են ԼՂՀ Մարտակերտի շրջանի Թալիշ գյուղին հրատապ օժանդակություն տրամադրելու հարցը, որպեսզի շուտ վերականգնվի ադրբեջանական հարձակումից ավերված գյուղն ու տեղահանված բնակիչներն իրենց տուն վերադառնալու հնարավորություն ունենան:
Հեռախոսազրույցի վերջում ապրիլի 3-ից Արցախում գտնվող Արթուր Մարտիրոսյանը տեղեկացրեց, որ այժմ այնտեղ վիճակը համեմատաբար խաղաղ է. արցախցիները բնականոն կյանքով են ապրում, իսկ դիրքերից վերադարձած ընկերները պատմել են, որ զինվորները մարտական բարձր տրամադրություն ունեն և պատրաստ են դիմագրավելու թշնամու հարձակումներին:

Поддержка армянской общины Волгограда армянским воинам
Почетный консул Армении в городе Волгоград РФ Гагик Шамирян, руководитель армянской общины Волгограда Арцрун Мартиросян и другие представители общины, узнав весть о вооруженных столкновениях, спровоцированных Азербайджаном в ночь с 1 на 2 апреля на карабахо-азербайджанской   границе, сразу поспешили в Арцах, чтобы оказать морально-психологическую и материальную помощь населению и воодушевить сражающихся  на позициях армянских воинов.
«Привезли для наших солдат 400 полных комплектов солдатского обмундирования, 24 тепловизора и 2 автомашины «Скорой помощи». Мы готовы помочь соотечественникам, чтобы они не оставались один на один со своими проблемами», – сказал корреспонденту «Армяне сегодня» руководитель общины, добавив, что вместе с друзьями, приехавшими в Арцах из разных общин, обсуждают вопрос оказания срочной помощи жителям села Талиш Мардакертского района НКР, дабы оно быстрее восстановилось после азербайджанской агрессии и эвакуированное население могло возвратиться в свои дома.
В конце телефонного разговора Артур Мартиросян, с 3 апреля находящийся в Арцахе, сообщил, что ситуация относительно спокойная, арцахцы живут нормальной жизнью, а возвратившиеся с позиций друзья рассказали, что воины настроены по-боевому и готовы отразиться нападения врага.