ՀԲԸՄ-ն խստորեն դատապարտում է Ադրբեջանի զինված ուժերի հարձակումը Լեռնային Ղարաբաղի վրա
«ՀԲԸՄ-ն խստորեն դատապարտում է Ադրբեջանի զինված ուժերի հարձակումը Լեռնային Ղարաբաղի վրա և կոչ է անում Եվրամիությանը արտահայտել հստակ դիրքորոշում»,- այս մասին ասված է Հայկական բարեգործական ընդհանուր միության տարածած հայտարարության մեջ, որը ներկայացնում ենք ստորև.
Ապրիլի 1-ին Ադրբեջանի զինուժը նախաձեռնել է լայնամասշտաբ գրոհ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության վրա, որի հետևանքով կան բազմաթիվ զոհեր: Հայկական բարեգործական ընդհանուր միությունը խստորեն դատապարտում է ադրբեջանական զինուժի հարձակումը, որը խախտել է հրադադարի ռեժիմը, և կոչ  է անում Եվրոպական Միությանը անվերապահորեն դատապարտել այս նոր հարձակումը: Ադրբեջանի կառավարությունը պետք է վստահ լինի, որ ԵՄ անդամ պետությունները անտարբեր չեն մնա, և որ գրոհըպետք է դադարեցվի: Եվրամիության գործողությունները կարող են ներառել այնպիսի միջոցառումներ, ինչպիսիք են առևտրային պատժամիջոցների կիրառում, ֆինանսական ակտիվների սառեցում և համատեղ ծրագրերի չեղարկում` ներառյալ նավթային ենթակառուցվածքները: Ադրբեջանի նավթի 60%-ը արտահանվում է Եվրոպա:
Կազմակերպությունը կոչ է անում բոլոր պետություններին, միջազգային կառույցներին, մարդասիրական և խաղաղարար կազմակերպություններին լսելի դարձնել իրենց ձայնը` դատապարտելով այս հարձակումները, որոնք խաթարում են ոչ միայն տարածաշրջանային, այլև միջազգային խաղաղությունն ու անվտանգությունը: Իրաքում, Սիրիայում և Թուրքիայի հարավ-արևելքում հակամարտությունների շարունակական սրման պայմաններում Եվրոպան իր շեմին չի կարող իրեն թույլ տալ ևս մեկ պատերազմ ևպետք է պաշտպանի սեփական շահերից բխող խաղաղությունը և կայունությունն իր անմիջականհարևանությամբ: Հետևաբար անհրաժեշտություն է, որ Եվրոպական Միությունը և դրա անդամ երկրները հստակ դիրքորոշում արտահայտեն Լեռնային Ղարաբաղի և Ադրբեջանի շփման գծում աննախադեպ լարվածության վերաբերյալ և սահմանեն այն պատժամիջոցները, որոնք անհրաժեշտության դեպքում պետք է կիրառվեն:

ВАБС сурово осуждает нападение вооруженных сил Азербайджана на Нагорный Карабах
«ВАБС сурово осуждает нападение вооруженных сил Азербайджана на Нагорный Карабах и призывает Евросоюз выразить четкую позицию», – как передает «Армяне сегодня», об этом говорится в заявлении, распространенном Всеобщим армянским благотворительным союзом, которое представляем ниже.
Вооруженные силы Азербайджана 1 апреля предприняли широкомасштабное нападение на Нагорно-Карабахскую Республику, вследствие чего имеются многочисленные жертвы. Всеобщий армянский благотворительный союз сурово осуждает нападение азербайджанских вооруженных сил, нарушивших режим прекращения огня и призывает Европейский Союз безоговорочно осудить это новое нападение. Азербайджанское правительство должно знать, что государства-члены ЕС не останутся равнодушными и что наступление должно быть прекращено. Действия Евросоюза могут включать такие мероприятия, как применение торговых санкций, замораживание финансовых активов и объявление недействительными совместных программ, включая нефтяные инфраструктуры. 60% азербайджанской нефти экспортируется в Европу.
Организация призывает все государства, международные структуры, гуманитарные и миротворческие организации возвысить свой голос в осуждение эти нападения, которые нарушают мир и безопасность не только в регионе, но и во всем мире. В условиях непрестанного обострения конфликтов в �?раке, Сирии и на юго-востоке Турции Европа не может позволить еще одну войну у своего порога и должна защищать вытекающие из собственных интересов мир и безопасность в своем непосредственном соседстве. Следовательно, необходимо, чтобы ЕС и его государства-члены высказали четкую позицию в отношении беспрецедентного напряжения на линии соприкосновения Нагорного Карабаха и Азербайджана и определили санкции, которые должны быть применены в случае необходимости.