ՀՀ Նախագահի և նախարարների այցը կամուրջ է գցում Հայրենիքի և Սփյուռքի միջև. Հարութ Սասունյան
Մարտի 28-ին մեկնարկել է Նախագահ Սերժ Սարգսյանի գլխավորած պատվիրակության աշխատանքային այցը Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներ, որի կազմում է նաև ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը:
Աշխատանքային այցի առաջին օրը Հանրապետության Նախագահի գլխավորած պատվիրակությունը Մասաչուսեթս նահանգում այցելել է հայաշատ Ուոթերթաուն քաղաք, որտեղ հայերն անցյալ երկու դարերի ընթացքում հիմնել են ազգային լուրջ կառույցներ: Ինչպես հայտնում է  «Հայերն այսօրը», պատվիրակությունը եղել է Ամերիկայի հայկական գրադարան-թանգարանում, Ռամկավար ազատական կուսակցության «Պայքար» և Հայ Յեղափոխական Դաշնակցության «Հայրենիք» կենտրոններում, Բոստոնի Սուրբ Ստեփանոս և Սուրբ Երրորդություն հայկական եկեղեցիներում:
«Մեզ համար մեծ պատիվ է, որ ՀՀ Նախագահը որոշել է այցելել մեր եկեղեցիներ, ազգային կառույցներ: Մենք ունենք նաև 3 դպրոցներ, որոնց համար շատ հպարտ ենք. շաբաթօրյա հայկական դպրոցը, որ շատ հին է, կիրակնօրյա վարժարանը, որ կրոնական վարժարան է, և ազգային վարժարանը, որ ամենօրյա դպրոց է: Այս դպրոցների հանդեպ մեր ուշադրությունը չափազանց մեծ է»,- ՀՀ Նախագահի գլխավորած պատվիրակության այցի ընթացքում նշել է Բոստոնի Սուրբ Ստեփանոս եկեղեցու հոգևոր հովիվ տեր Անդրանիկ ավագ քահանա Պալչյանը:
«Կալիֆորնիա Կուրիեր» թերթի հրատարակիչ եւ խմբագիր Հարութ Սասունյանի կարծիքով՝ Նախագահի և նախարարների այցը կամուրջ է գցում Հայրենիքի և Սփյուռքի միջև: «Հայաստանը և Սփյուռքը մեկ  են, մեկ ժողովուրդ ենք: Սփյուռքահայերը պատկանում են Հայաստանին այնքան, որքան որ Հայաստանում ծնված հայն է Հայրենիքինը»,-նշել է Հարութ Սասունյանը:
Հիշեցնեն, որ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը մարտի 28-ից աշխատանքային այցով գտնվում է Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներում, որտեղ կմասնակցի Վաշինգտոնում կայանալիք Միջուկային անվտանգության գագաթնաժողովին:

Визит Президента РА и министров наводит мост между Родиной и Диаспорой: Арут Сасунян
28-го марта начался рабочий визит в США Президента Армении Сержа Саргсяна и сопровождающей его делегации, в составе которой и министр Диаспоры РА Грануш Акопян.
В первый день рабочего визита делегация во главе с Президентом Армении побывала в штате Массачусетс в армянонаселенном городе Уотертаун, где армяне за истекшие два столетия основали серьезные национальные структуры. Как передает «Армяне сегодня», делегация побывала в Армянском Музее-библиотеке Америки, центрах «Пайкар» партии Рамкавар-Азатакан  и «Айреник» АРФД, в армянских церквях Св. Степаноса и Св. Троицы Бостона.
«Для нас большая честь, что Президент РА решил посетить наши церкви, национальные структуры. У нас есть еще 3 школы, которыми мы очень гордимся: субботняя армянская школа, очень старая, воскресная религиозная гимназия и ежедневная национальная гимназия. Наше внимание к этим школам чрезвычайно  велико», – отметил в ходе визита делегации во главе с Президентом РА духовный пастырь церкви Св. Степанос Бостона старший иерей Андраник Палчян.
�?здатель и редактор газеты «Калифорния курьер» Арут Сасунян убежден, что  визит Президента РА и министров наводит мост между Родиной и Диаспорой. «Армения и Диаспора едины – мы один народ. Армяне Диаспоры принадлежат Армении в той мере, в какой  родившийся в Армении армянин принадлежит Родине», – отметил Арут Сасунян.
Напомним, что Президент Серж Саргсян с 28 марта находится с рабочим визитом в США, где в Вашингтоне примет участие в саммите по ядерной безопасности.