Մեկնարկել է Նախագահ Սերժ Սարգսյանի աշխատանքային այցը ԱՄՆ. լուսանկարներ
Մարտի 28-ին մեկնարկել է Նախագահ Սերժ Սարգսյանի գլխավորած պատվիրակության աշխատանքային այցը Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներ, որի կազմում է նաև ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը:
Հանրապետության Նախագահը Մասաչուսեթս նահանգում այցելել է հայաշատ Ուոթերթաուն քաղաք, որտեղ հայերն անցյալ երկու դարերի ընթացքում հիմնել են ազգային լուրջ կառույցներ: Այս մասին «Հայերն այսօրը» տեղեկանում է ՀՀ Նախագահի մամուլի ծառայությունից:
Սերժ Սարգսյանը նախ հյուրընկալվել է Ամերիկայի հայկական գրադարան-թանգարանում: Այն հիմնվել է 1971 թվականին: Թանգարանը հայկական մշակութային ժառանգությունը ներկայացնող կարևոր կառույցներից է` ունի դրամների, հախճապակյա իրերի, խեցեգործական իրերի, գորգերի, կրոնական պարագաների, դրոշմանիշների, տեքստիլի, մետաղյա իրերի, քարտեզների, տպագիր նյութերի և միջնադարյան մանրանկարչության հարուստ հավաքածու: ՀՀ Նախագահը շրջել է գրադարան-թանգարանում, ծանոթացել ցուցադրանյութին, մշակութային այս հաստատության գործունեության վերաբերյալ զրուցել պատասխանատուների հետ: Հանրապետության Նախագահը գրադարան-թանգարանի հավաքածուն համալրել է Ժանսեմի ստեղծագործություններից մեկով, որը նվեր է հանձնել հաստատությանը:
Սերժ Սարգսյանն այնուհետև այցելել է Ռամկավար ազատական կուսակցության «Պայքար» և Հայ Յեղափոխական Դաշնակցության «Հայրենիք» կենտրոններ, ծանոթացել հիշյալ կենտրոններում հայկական ավանդական այդ երկու կուսակցությունների ծավալած գործունեությանն ու պայմաններին: Բոստոնի «Հայրենիք»-ը ԱՄՆ արևելյան ափի ամենահին հայկական կենտրոնն է: Այստեղ են տեղակայված ՀՅԴ ԱՄՆ արևելյան ափի գրասենյակը, Հայ օգնության միության կենտրոնակայանը, ինչպես նաև «Հայրենիք» ռադիոկայանի, «Armenian Weekly» և «Hayrenik Weekly» պարբերականների խմբագրատները: ՀՅԴ «Հայրենիք» կենտրոնում է գտնվում նաև կուսակցության արխիվը, որտեղ պահվում են 1918-1920 թվականների Հայկական առաջին հանրապետության և դրան հաջորդող տասնամյակների ընթացքում ՀՅԴ գործունեությանը վերաբերող նյութերը: Կենտրոնում ՀՀ Նախագահը հանդիպում է ունեցել ՀՅԴ ներկայացուցիչների հետ: ՀՀ Նախագահը ողջունել և հավասարապես կարևորել է ավանդական կուսակցությունների ազգանվեր գործունեությունն ու մաղթել հաջողություններ:
Նախագահ Սերժ Սարգսյանը Միացյալ Նահանգներ այցի առաջին օրը եղել է նաև Բոստոնի Սուրբ Ստեփանոս և Սուրբ Երրորդություն հայկական եկեղեցիներում: Ի դեպ, 1991թ. Ուոթերթաունի հայկական համայնքի առաջարկով, Սուրբ Ստեփանոս եկեղեցու փողոցը վերանվանվել է «Արցախ», իսկ 2012թ․ օգոստոսի 6-ին Մասաչուսեթս նահանգի ներկայացուցիչների պալատն ընդունել է բանաձև, որով կոչ էր անում ԱՄՆ Նախագահին և Կոնգրեսին` աջակցել Լեռնային Ղարաբաղի անկախության և ինքնորոշման իրավունքին:
Սուրբ Երրորդություն եկեղեցի այցելությամբ մարտի 28-ին ավարտվել է ՀՀ Նախագահի աշխատանքային այցի առաջին օրը: Սերժ Սարգսյանը եկեղեցու պատվավոր հյուրերի գրքում կատարած գրառման մեջ ընդգծել է հայոց եկեղեցու առանձնահատուկ դերակատարությունը հայապահպանության գործում` չափազանց կարևոր համարելով այդ պատմական առաքելությունը:

Начался рабочий визит Президента Армении Сержа Саргсяна в США
28-го марта начался рабочий визит в США Президента Армении Сержа Саргсяна и сопровождающей его делегации, в составе которой и министр Диаспоры РА Грануш Акопян.
В штате Массачусетс глава государство посетил армянонаселенный город Уотертаун, где армяне за истекшие два столетия основали серьезные национальные структуры. Редакции «Армяне сегодня» об этом сообщили в пресс-службе Президента РА.
Серж Саргсян побывал в Армянском Музее-библиотеке, основанном в  1971 году. Музей является важной структурой, представляющей армянское культурное наследие, имеет богатую коллекцию монет, фарфоровых и глиняных изделий, ковров, религиозной атрибутики, марок, текстиля, металлических изделий, карт, печатных материалов и средневековых миниатюр. Президент РА совершил экскурсию по Музею-библиотеке, ознакомился с экспозицией, побеседовал с ответственными лицами о деятельности этого учреждения культуры. Он подарил Музею картину Жансема.
Затем состоялся визит в центры «Пайкар» партии Рамкавар-Азатакан  и «Айреник» АРФД, где глава государства ознакомился с условиями работы указанных партий и развернутой ими деятельностью.
Бостонский центр «Айреник» является старейшим в США армянским институтом. Здесь расположены офисы АРФД Восточного побережья, штаб-квартира Союза армянской помощи, а также редакции  радиостанции «Айреник», изданий «Armenian Weekly» и «Hayrenik Weekly». Здесь же хранится архив АРФД, где хранятся материалы, касающиеся деятельности АРФД в период Первой Армянской Республики 1918-20гг. и в последующие годы. В центре «Айреник» состоялась встреча Президента с представителями АРФД – Серж Саргсян приветствовал и в равной мере отметил важность патриотической деятельности традиционных партий, пожелал им успехов.
В первый день визита в Соединенные Штаты Президент Армении Серж Саргсян побывал также в бостонских церквях Св. Степаноса и Св. Троицы.  Кстати, по предложению армянской общины улица города Уотертаун, ведущая к церкви Св. Степаноса  в 1991г. была переименована в улицу «Арцах», а 6 августа 2012г․ Палата представителей штата Массачусетс приняла резолюцию, в которой призвала президента США и Конгресс содействовать праву КР на самоопределение и независимость.
Посещением церкви Св. Троицы завершился первый день рабочего визита Президента РА Сержа Саргсяна в США. Он сделал запись в Книге почетных посетителей церкви, отметив особую роль Армянской Апостольской церкви в деле сохранения армянства, расценив как чрезвычайно важную ее историческую миссию.