Վանի Աղթամար կղզին ու Վանի բերդը իրանցիների ամենաշատ այցելած վայրերն են Նովրուզին
Նովրուզին Թուրքիայի արեւելյան նահանգներ այցելած իրանցիները ամենաշատն այցելում են Վանի Աղթամար կղզի եւ Վանի բերդ։ Այս մասին, ըստ News.am-ի, հայտնել է Վանի տուրիզմի մշակութային ժառանգության պահպանման եւ զարգացման միության նախագահ Աբդուլլահ Թունչդեմիրը։
Թուրքական Milliyet-ի հետ հարցազրույցում Աբդուլլահ Թունչդեմիրը նշել է, թե Նովրուզին մեծ թվով իրանցիներ են ժամանել Թուրքիայի արեւելյան նահանգներ, որոնց մեծ մասը նախընտրել է Վանը։
Թունչդեմիրի խոսքով՝ իրանցիները Թուրքիայի արեւելքում ամենաշատը նախընտրում են այցելել Վանի Աղթամար կղզի եւ Վանի բերդ։ Նա շեշտել է, թե Վանի բոլոր հյուրանոցները Նովրուզի օրերին ունեն 100 տոկոս զբաղվածություն։

Akhtamar Island and Van Fortress are the places Iranians visit the most on the days of Novruz
The Iranians having visited the eastern states of Turkey on Novruz visit the Akhtamar Island of Van and the Van Fortress the most. This is what President of the Society for Preservation and Development of Cultural Heritage for Tourism in Van Abdullah Tuncdemir said, according to News.am.
In an interview with the Turkish Milliyet, Abdullah Tuncdemir noted that several Iranians have visited the eastern states of Turkey on the occasion of Novruz and that most of them have preferred Van.
According to Tuncdemir, Iranians prefer to visit the Akhtamar Island of Van and the Van Fortress the most in eastern Turkey. Tuncdemir stressed that all the hotels in Van are 100 percent busy on the days of Novruz.