Պայթյուններ Բրյուսելում. կա առնվազն 23 զոհ և բազմաթիվ վիրավորներ
Բրյուսելի «Զավենտեմ» օդանավակայանում տեղի ունեցած երկու պայթյունների հետեւանքով զոհերի թիվը, ըստ Reuters-ի, հասել է 13-ի, կա առնվազն 35 վիրավոր: Նախնական վարկածով, պայթյուներն իրականացրել է մահապարտ ահաբեկիչը:
Ըստ Yerkirmedia-ի՝ պայթյուններից առաջ օդանավակայանում լսվել են արաբերեն հայտարարություններ: Բելգիական լրատվամիջոցները հայտնում են, որ դեպքի վայրում հայտանբերվել է մահապարտի 3 գոտի:
Օդանավակայանի պայթյունից հետո, նման հարձակումներ են իրականացվել նաեւ Բրյուսելի մետրոյի երկու կայարաններում՝ Մալբեկում եւ Շումանում, որոնք մոտ են Եվրամիության գրասենյակներին: Reuters-ը հաղորդվում է այստեղ առնվազն 10 զոհի մասին:
Բելգիայում ահաբեկչության վտանգն այժմ ամենաբարձր մակարդակին է: Հաղորդվում է, որ Բրյուսելի մետրոն փակվել է, իսկ «Զավենտեմ» օդանավակայանում կասեցվել են բոլոր չվերթները:
Ի դեպ, այս հարձակումները հետեւել են նախորդ տարի Փարիզում տեղի ունեցած ահաբեկչության գլխավոր կասկածյալներից մեկի՝ Սալահ Աբդեսլամի ձերբակալությանը: Նրան օրերս բռնել եւ ձերբակալել են հենց Բրյուսելում:

Explosions in Brussels kill at least 23 and leave many injured
Reuters reports that the two explosions that took place at ZaventemAirport in Brussels killed 13 and left at least 35 injured. According to the preliminary version, the explosions were carried out by a suicide bomber.
According to Yerkirmedia, expressions in Arabic were heard in the airport prior to the explosions. Belgian presses report that the belts of three suicide bombers were found at the scene of the incident.
After the explosions, attacks were also made at the Malbec and Schuman metro stations of Brussels located near the offices of the European Union. Reuters reports that the attacks killed at least 10.
The danger of a terrorist act is currently at the highest level in Belgium. It is reported that the Metro of Brussels has been closed and that the airport has cancelled all flights.
These attacks come after the arrest of Salah Abdeslam, who was one of the major suspects of the terrorist act that took place in Paris last year. He was recently caught and arrested in Brussels.