Նունսպեթի արվեստի ակադեմիայի հայ դասախոսն արժանացել է պրոֆեսորի կոչման
Սերոբ Դարբինյանը ծնվել, մեծացել է Երևանում:  Սովորել և  ավարտել է  Երևանի գեղարվեստի պետական ինստիտուտը (ներկայում’ Երևանի գեղարվեստի ակադեմիա),  1996 թվականին ընտանիքով տեղափոխվել է Նիդերլանդներ:
Նրա ստեղծած նկարչական աշխատանքները, որ հաճախ նորամուծությունների արդյունք են, շատ արագ ճանաչում ստացան արվեստների երկիր Նիդերլանդներում: Մասնագետները բարձր են գնահատում նկարչության տարբեր ճյուղերում նրա ձեռք բերած արդյունքները: Սերոբի նկարչական աշխատանքների արտացոլումը տեղ է գտել նիդերլանդական մամուլում: Նկարիչը միշտ պատեհ առիթներով շեշտադրում է իր ազգային պատկանելիությունը՝ լայն տեղ տալով հայի ազգային նկարագրին ու կերտվածքին: Նա այժմ ստեղծագործելու հետ մեկտեղ դասավանդում է  Nunspeet-ի արվեստի ազատ ակադեմիայում: Այս մասին հայտնում է «Հայերն այսօր»-ը՝ հղում կատարելով  «Նիդերլանդական օրագրին»:
«Հոլանդիայում 17 տարի առաջ ստացա դոցենտի կոչում, իսկ հիմա շնորհվեց պրոֆեսորի կոչում»,-իր ֆեյսբուքյան էջում գրել է Սերոբ Դարբինյանը:

Армянин-педагог Академии художеств Нунспета удостоился звания профессора
Сероб Дарбинян родился и вырос в Ереване, окончил Ереванский государственный институт художеств (ныне Ереванская академия художеств), в 1996 году с семьей переселился в Нидерланды.
Созданные им художественные работы, зачастую новаторские, очень быстро снискали известность в стране искусств Нидерландах. Специалисты высоко ценят его результаты, достигнутые в различных отраслях живописи, его работ касались нидерландские СМ�?. По каждому удобному случаю художник подчеркивает свою национальную принадлежность, уделяя большое место национальному облику армянина. Наряду с творчеством, он ныне преподает в свободной академии художеств Нунспета. Об этом сообщает «Армяне сегодня» со ссылкой на «Нидерландский дневник».
«В Армении 17 лет назад получил звание доцента, ныне же присвоено звание профессора», – написал на своей страничке в Фейсбуке Сероб Дарбинян.