Դոնի Ռոստովում օդանավի վթարից բոլոր 62 ուղևորները մահացել են. նրանց թվում հայկական անուններ չկան
Դոնի Ռոստովի օդանվակայանում մարտի 19­-ի գիշերը՝ 03:50­-ի սահմաններում, վթարի ենթարկված «Բոինգ 737­800» օդանավի բոլոր՝ 62 ուղևորները մահացել են:
Հրապարակվել է զոհվածերի անունների նախնական ցանկը, որտեղ հայկական անունները չկան:
Նախնական տվյալներով` 55 ուղևորները ռուսաստանցի էին, իսկ անձնակազմի անդամներն այլ ազգի ներկայացուցիչ: Օդանավը պատկանել է «Fly Dubai» ավիաընկերությանը, և թռչում էր Դուբայից Դոնի Ռոստով: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»­ը՝ վկյակոչելով ՏԱՍՍ­ը, ինքնաթիռը չի կարողացել վայրէջք կատարել առաջին մոտեցմամբ և ուղարկվել է երկրորդ շրջան, սակայն օդանավը բախվել է գետնին՝ հենց վայրէջքուղու վրա՝ բաժանվելով մասերի, ապա՝ հրդեհվել:
ՀՀ արտաքին գործերի նախրարոթյունն ավելի վաղ հայտնել էր, որ Ռոստովում ՀՀ գխավոր հյուպատոսությունը ճշտում է զոհերի թվում ՀՀ քաղաքացիների առկայությունը: Սակայն ավելի ուշ, երբ հայտնի են դարձել զոհերի անունները, ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Տիգրան Բալայանը հաստատել է, որ նրանց թվում հայկական անուններ չկան:

All passengers of airplane crashed in Rostov-on-Don die: There are no Armenians among victims
All the 62 passengers of Boeing 737-800 that crashed at 3:50 am of March 19 at Rostov-on-Don airport have died.
The preliminary list of the victims is promulgated where there are no names of Armenians. It is known that 55 passengers were Russians, air crew members were representatives of other nationalities.
The plane was owned by “Fly Dubai” airline and was on the flight from Dubai to Rostov-on-Don. The Boeing 737-800 fell to pieces during the second attempt to land, “Armenpress” reports, citing “TASS”, the Russian Emergencies Ministry’s Southern Regional Center’s chief Igor Oder said. “The aircraft completely fell apart at the start of the runway,” Oder said during a video conference held by the Russian emergencies minister. The Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Armenia had informed earlier that the Consulate General of Armenia in Rostov-on-Don was inquiring about the existence of Armenian citizens among the victims.
But later, when the names of the victims became known, spokesperson of MFA Armenia Tigran Balayan confirmed that there are no names of Armenians among the victims. “We express our condolences to the friends and relatives of the victims”, Balayan mentioned.