Նիդերլանդների Հայ դատը կառավարությունից հստակ դիրքորոշում է ակնկալում Հայոց ցեղասպանության հարցում
Հայոց ցեղասպանության տարելիցին ընդառաջ Նիդեռլանդների Հաագա քաղաքում ապրիլի 23-ին կանցկացվի բողոքի ցույց և ոգեկոչման արարողություն: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրեց Նիդերլանդների «Հայկական կազմակերպությունների դաշնության» նախագահ, «Աբովյան մշակութային միության» նախագահ Մաթո Հախվերդյանը: Նրա խոսքով, ոգեկոչման արարողություններ և համերգ է անցկացվելու նաև Նիդերլանդների այլ քաղաքներում:
«Նիդերլանդների խորհրդարանն իր դիրքորոշումը հայտնել է Հայոց ցեղասպանության հետ կապված, ինչը չենք տեսնում Կառավարության հայտարարություններում: Մեզ համար կարևոր է, որ կառավարությունը նույնպես հայտնի իր դիրքորոշումը Հայոց ցեղասպանության հարցի առնչությամբ: Ամեն անգամ բառախաղերի օգնությանն են դիմում, չեն ցանկանում կոնկրետ խոսել: Մեր ցանկությունն է, որ խորհրդարանի որդեգրած քաղաքականությունը գործադիր մարմինն էլ շարունակի: Իշխանությունները միշտ էլ փորձում են դիվանագիտական տարբեր հնարքներ կիրառել` ասելով հայկական ողբերգություն, որը չի համապատասխանում խորհրդարանի ընդունած բանաձևի բովանդակությանը»,-ասաց Մաթո Հախվերդյանը: Նրա տեղեկացմամբ` ապրիլի 16-ին Հոլանդիայում հայերի, թուրքերի քրդերի մասնակցությամբ անցկացվելու է համաժողով: «Իհարկե, մասնակցելու են այն թուրքերն ու քրդերը, որոնք ճանաչում են Հայոց ցեղասպանությունը: Համաժողովի նպատակն է երկխոսություն և կապ հաստատել կողմերի միջև»,-ասաց Մաթո Հախվերդյանը: Համաժողովից բացի, նախատեսվում է նմանատիպ այլ նախաձեռնություն ևս կյանքի կոչել:
Մասնավորապես, Նիդերլանդների սոցիալական հարցերով գերատեսչության հետ համատեղ նախատեսվում է անցկացնել գիտաժողով թուրքական կազմակերպություների մասնակցությամբ: Նպատակը Հայոց ցեղասպանության հետևանքներին վերաբերող հարցերը քննարկելն է: 2004 թվականի դեկտեմբերի 21-ին Նիդերլանդների խորհրդարանն ընդունել է Հայոց ցեղասպանության ճանաչման մասին որոշում: 2015 թվականին էլ Նիդերլանդների խորհրդարանի Ներկայացուցիչների պալատը ընդունել է որոշում, որով կարևորվում է Թուրքիայի և Հայաստանի կողմից իրենց պատմության վերաբերյալ ընդհանուր համաձայնության ձեռքբերումը:
Որոշման համաձայն` հանձնարարվել է կառավարությանը՝ 2004թ. կոնսենսուսով ընդունված որոշմանը համահունչ, երկկողմանիորեն և ԵՄ համատեքստում շարունակել կոչ անել Թուրքիայի կառավարությանը նոր խթան հաղորդել Հայաստանի հետ մերձեցմանը և հաշտեցման եզրեր փնտրել Հայաստանի կառավարության հետ:

Ай Дат Нидерландов ждет от правительства четкой позиции по вопросу Геноцида армян
В канун годовщины Геноцида армян, 23-го апреля в Гааге пройдут акция протеста и церемониал памяти. Об этом «Арменпресс» сообщил председатель «Союза армянских организаций Нидерландов», председатель «Культурного союза Абовян» Мато Ахвердян. По его словам, церемониалы памяти и концерты пройдут и в других городах Нидерландов.
«Парламент Нидерландов уже выразил свою позицию по вопросу Геноцида армян, чего мы не видим в заявлениях правительства. Для нас важно, чтобы правительство также четко выразило свою позицию по вопросу Геноцида армян. Каждый раз они прибегают к игре слов, не хотят конкретики. Наше желание – чтобы правительство продолжило политику парламента. Власти пытаются прибегнуть к дипломатическим уловкам, называя Геноцид армянской трагедией, что не соответствует содержанию резолюции парламента»,- сказал Мато Ахвердян.
По его словам, 16-го апреля в Голландии пройдет конференция с участием армян, турок, курдов. «Конечно, с участием тех турок и курдов, которые признают Геноцид армян. Цель конференции – связать стороны диалогом»,- сказал Мато Ахвердян.
Кроме конференции, планируется и другое подобное мероприятие. Совместно с нидерландским ведомством по социальным вопросам планируется организовать конференцию с участием турецких организаций. Цель – обсуждение последствий Геноцида армян.
21-го декабря 2004 года парламент Нидерландов принял Геноцид армян. В 2015 Палата представителей парламента Нидерландов приняла решение, в котором отмечается важность достижения согласия между Арменией и Турцией в вопросах их общей истории. Правительству поручено в 2004 году, в соответствии с принятым решением, в двустороннем порядке и в контексте СЕ продолжать призывать правительство Турции придать новый стимул сближению с Арменией и поиску граней примирения с правительством Армении.