Գերմանիայի իշխանությունները Հայոց ցեղասպանության հարցում գործում են ինչպես 1915 թվականին. Թեսա Հոֆման
Գերմանիայի իշխանությունները Հայոց ցեղասպանության հարցում գործում են ինչպես 1915 թվականին: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նման դիտարկում արեց գերմանացի հայտնի ցեղասպանագետ Թեսա Հոֆմանը:
Թեպետ Գերմանիայի Բունդեսթագը փետրվարի 25-ի իր օրակարգում ներառել է Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին առնչվող հարցը, սակայն քննարկման հաջողությունը կասկածի տակ է: Հոֆմանը պատճառը կապում է Թուրքիայի և Գերմանիայի հարաբերությունների հետ, որոնց առանցքում վերջին ամիսներին առանցքային տեղ է զբաղեցնում փախստականների հարցը:
«Սա կարելի է համեմատել 1915 թվականի իրավիճակի հետ, երբ պաշտոնական Գերմանիան մոռացել էր բոլոր մարդկային ու մարդասիրական արժեքները հանուն գերմանա-օսմանական ռազմական համագործակցության: Թեպետ հարցն արդեն խորհրդարանի օրակարգում է, սակայն ես խիստ կասկածում եմ, որ խնդիրը կքննարկվի: Համաձայն գերմանական ԶԼՄ-ներում տարածված տեղեկատվության՝ Անկարայում Գերմանիայի դեսպանատունն արդեն խառնվել է գործին՝ կապված փախստականների ճգնաժամի առնչությամբ ընթացող թուրք-գերմանական և Թուրքիա-ԵՄ քննարկումների հետ: Այս իրադրության պայմաններում Գերմանիայի արտաքին քաղաքական գերատեսչությունը կանի հնարավոր ամեն բան՝ չլարելու Անկարայի հետ հարաբերությունները»,- ասաց Հոֆմանը: Նա ցավով նշեց, որ ո՛չ Օսմանյան կայսրությունում իրականացված Ցեղասպանությունը, ո՛չ էլ Թուրքիայում քրդերի դեմ իրականացվող պայքարը՝ քրդական քաղաքացիական բնակչությանը հասցված վնասով հանդերձ չի կարող փոխել իրադրությունը:
«Այս երկրում նման քաղաքականության քննադատները շատ և ազդեցիկ չեն կանգնեցնելու այս ամենը»,- նշեց ցեղասպանագետը: Հոֆմանը փաստել է, որ անգամ եթե փետրվարի 25-ին խորհրդարանական քննարկումներ անցկացվեն Հայոց ցեղասպանության թեմայով, ապա դրանց հաջողությունը խիստ կասկածի տակ է: «Շատ փոքր է հավանականությունը, որ ընդդիմադիր «Կանաչների կուսակցությունը» կստանա անհրաժեշտ աջակցություն իշխող կոալիցիայի՝ պահպանողականների և սոցիալ-դեմոկրատների կողմից»,- ասաց Թեսա Հոֆմանը: Գերմանիայի Բունդեսթագը փետրվարի 25-ի իր օրակարգում ներառել է Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին առնչվող հարց: Փետրվարի 25-ին` օրվա երկրորդ կեսին`Բեռլինի ժամանակով 15:45-ին, քաղաքական այդ ուժը հանդես է գալու զեկույցով, որի ներկայացման և քննարկման համար նախատեսված է 45 րոպե: Գերմանիայի Բունդեսթագի «Կանաչներ» կուսակցության նախագահ Ջեմ Օզդեմիրը նշել է, որ խոսքը ոչ թե պարզապես հիշատակման արարողության, այլ՝ Ցեղասպանության վերաբերյալ բանաձևի նախագծի ներկայացման և դրա շուրջ քննարկման մասին է:
Առաջին ընթերցման թեմա է «Կանաչների» հայտարարությունը, որում 1915-ի իրադարձությունները հստակ ձևակերպվում են որպես Ցեղասպանություն:

В вопросе Геноцида армян власти Германии действуют как в 1915 году: Теса Хофман
В вопросе Геноцида армян власти Германии действуют как в 1915 году. Такое мнение в беседе с «Арменпресс» высказала известный немецкий геноцидолог Тесса Хофман. Несмотря на то, что 25-го февраля в повестке заседания Бундестага включен вопрос, связанный со 100-летием Геноцида армян, однако результаты обсуждения под вопросом. Причины Тесса Хофман связывает с отношениями между Турцией и Германией, которые в последние месяцы замешаны на вопросе беженцев.
«Это можно сравнить с 1915 годом, когда официальная Германия позабыла все человеческие и  гуманитарные ценности во имя германо-османского военного сотрудничества. Несмотря на то, что в повестке заседания Бундестага включен вопрос о Геноциде армян, однако сомневаюсь, что обсуждение состоится. По данным немецких СМ�?, в вопрос уже вмешалось посольство Германии в Анкаре, в связи турко-немецкими и Турция-ЕС обсуждениями по поводу  кризиса с беженцами. В условиях этих реалий  М�?Д Германии сделает все возможное, чтобы не накалять отношения с Анкарой»,- сказалаХофман. Она с сожалением отметила, что ни Геноцид в Османской империи, ни проводимая в Турции борьба против курдов, с уроном, нанесенным курдскому гражданскому населению на способны изменить ситуацию.
«Критики подобной политики в этой стране немногочисленны и не влиятельны, чтобы остановить все это», – отметила геноцидовед. Хофман констатировала, что, даже если  25-го февраля состоятся обсуждения по внесенному в повестку заседания Бундестага вопроса о Геноциде армян, их успех весьма сомнителен. «Крайне мала вероятность, что оппозиционная Партиая зеленых получит необходимую поддержку правящего большинства – консерваторов и социал-демократов»,- сказала Тесса Хофман.
25-го февраля в повестке заседания Бундестага включен вопрос, связанный со 100-летием  Геноцида армян. С докладом выступит Партия зеленых. Доклад продлится 45 минут. Председатель  Партии зеленых Германии Джем Оздемир сказал, что речь идет не просто о церемонии поминовения, а представлении проекта резолюции и его обсуждении. Темой первого чтения является заявление Партии зеленых, в котором события 1915 года четко сформулированы как Геноцид.