Երուսաղեմի Հայ դատն ակնկալում է, որ Հայոց ցեղասպանության մասին նախագիծը կմտնի Կնեսետի օրակարգ
Առաջիկայում պարզ կլինի, թե Հայոց ցեղասպանության մասին նախագիծը երբ կմտնի Իսրայելի Կնեսետի լիագումար նիստի օրկարագ: Այս մասին «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց Երուսաղեմի Հայ դատի հանձնախմբի ատենապետ Հակոբ Սևանը:
«Մենք այժմ աշխատում ենք կոնկրետ ժամկետ ճշտելու ուղղությամբ: Ակնկալում ենք, որ առաջիկայում դա պարզ կլինի: Ինչպես գիտենք, Հայոց ցեղասպանության մասին նախագիծը քննարկվել է Կնեսետի Կրթության մշակույթի և սպորտի հարցերով հանձնաժողովում և հիմա սպասում ենք, որ այն ներառվի լիագումար նիստի օրակարգ և քննարկվի»,-ասաց Հակոբ Սևանը: Նա նկատեց, որ Իսրայելում Հայոց ցեղասպանության հարցի հետ կապված դրական իմաստով փոփոխություններ են նկատվում: «Իսրայելի Կնեսետի մոտեցումներում Հայոց ցեղասպանության հարցի հետ կապված վերջին տարիներին բավական առաջընթաց է արձանագրվում: Մենք տարբեր հարթություններում, տարբեր մակարդակներում աշխատում ենք: Մասնավորապես, աշխատանք է տարվում այն պատգամավորների հետ, ովքեր Հայոց ցեղասպանության հարցում դրական կեցվածք ունեն»,-ասաց Հակոբ Սևանը:
Նրա խոսքով, նկատվում է, որ այդպիսի պատգամավորների շրջանակն ավելանում է: Հակոբ Սևանը նաև բավական դրական գնահատեց գիտական հաստատություններում Հայոց ցեղասպանոթյան թեմայով կազմակերպված գիտաժողովները և այլ նախաձեռնությունները:

Комиссия Ай-Дат �?ерусалима надеется, что проект о Геноциде армян войдет в повестку Кнессета
В ближайшее время станет ясно, когда проект о Геноциде армян войдет в повестку пленарного заседания Кнессета �?зраиля. Об этом в беседе с «Арменпресс» отметил председатель комиссии Ай-Дат �?ерусалима Акоп Севан.
«Мы сейчас работаем над уточнением конкретных сроков. Надеемся, что в ближайшее время это станет ясно. Как известно, проект о Геноциде армян обсужден в комиссии Кнессета по образованию, культуре и спорту и теперь ожидаем, что он будет включен в повестку пленарного заседания и обсужден», – сказал Акоп Севан. Он заметил, что в �?зраиле наблюдается позитивные перемены в связи с вопросом Геноцида армян. «В подходах Кнессета �?зраиля в связи с вопросом Геноцида армян в последние годы констатируется достаточный прогресс. Мы работаем в различных плоскостях, на различных уровнях. В частности, ведется работа с теми депутатами, которые занимают положительную позицию в вопросе Геноцида армян», – сказал Якоп Севан.
По его словам, заметно, что границы таких депутатов расширяются. Акоп Севан также достаточно позитивно оценил симпозиумы, организованные в научных учреждениях по вопросу Геноцида армян и другие инициативы.