33 տարի առաջ այս օրը Թուրքիայում մահապատժի ենթարկվեց ASALA-ի մարտիկ Լևոն Էքմեքչյանը
Այսօր` հունվարի 28-ին, «Հայաստանի ազատագրության հայ գաղտնի բանակի (ASALA)» մարտիկ, վրիժառու Լևոն Էքմեքչյանի մահվան օրն է: ermenihaber.am-ի փոխանցմամբ` թուրքական «Dünyabülteni» լարտվակայքում տեղ գտած «Պատմության մեջ այս օրը» վերնագրով հոդվածում տարբեր տարիներին հունվար 28-ին տեղի ունեցած նշանակալից իրադարձությունների թվում անդրադարձ է կատարվել նաև Լևոնի թեմային:
ASALA-ի «Խրիմյան Հայրիկ» ջոկատի անդամ Լևոն Էքմեքչյանը մահվան է դատապարտվել 1982թ սեպտեմբերի 7-ին՝ թուրքական ռազմական դատարանի որոշմամբ: Մահապատիժն իրագործվել է 1983 թվականի հունվարի 28-ին: Նրա աճյունն ամփոփվել էր Անկարայի Ջեբեջի Ասրի գերեզմանատանը:
Լևոն Էքմեքչյանը 1982 թվականի օգոստոսի 7-ին մասնակցել էր Անկարայի Էսենբողայի օդանավակայանում իրականացված «Կարին» գործողությանը: Գործողության ընթացքում վիրավորվելով՝ գերեվարվել էր ուշագնաց վիճակում:
Երեք տարի առաջ Էքմեքչյանների ընտանիքը Լևոնի աճյունը Փարիզ տեղափոխելու խնդրանքով դիմել էր Թուրքիայի պատկան մարմիններին: Բոլորովին վերջրերս Էքմեքչյանների դիմումը բավարարեց, և Լևոնի աճյունը տեղափոխվեց Փարիզ:

ASALA fighter Levon Ekmekjian was sentenced to death in Turkey 33 years ago this day
Today, 28 January is the day that fighter of the Armenian Secret Army for the Liberation of Armenia (ASALA) and avenger Levon Ekmekjian died. As reports ermenihaber.am, the topic of Levon was covered as one of the major events that have taken place on 28 January throughout the years in the article entitled “This Day In History” posted on Dünyabülteni website.
Member of ASALA’s “Khrimyan Hayrik” detachment Levon Ekmekjian was given a death sentencing by the ruling of a Turkish military court on 7 September 1982. The death sentencing was executed on 28 January 1983, and Ekmekjian’s body was buried at the Jebeji Asri Cemetery in Ankara.
On 7 August 1982, Levon Ekmekjian participated in the Karin Operation carried out at Esenboga Airport in Ankara, received an injury and was captured while being in a state of unconsciousness.
Three years ago, the Ekmekjian family appealed to Turkey’s relevant authorities with the request to transfer Levon’s ashes to Paris. Just recently, the appeal was approved, and Levon’s ashes were transferred to Paris.