Մառնի Ինջեյան. «Մտածում էի, որ ավելի շուտ կհարմարվեմ, բայց դեռ ժամանակ կուզե»
«Միջավայրը նոր է, փորձում եմ հարմարվել։ Հալեպում հայկական վարժարան եմ հաճախել, որտեղ բացի հայագիտական առարկաներից, մնացած բոլոր առարկաները արաբերենով էինք անցնում։ Այստեղ ամեն ինչ արևելահայերենով է։ Իսկ ես դեռ որոշ դժվարություններ ունեմ արևելահայերենի յուրացման հարցում, բայց փորձում եմ հաղթահարել: Անհասկանալի են հատկապես տերմինները։ Օրինակ՝ մաթեմատիկա շատ էի սիրում, բայց այստեղ դժվարանում եմ սովորել։ Բայց ինձ շատ են օգնում դասընկերներս, ուսուցիչները, բոլորն էլ ինձ շատ լավ են վերաբերվում։ Օտարություն չեմ զգում, հանգիստ եմ այստեղ»,- պատմում է Մառնին:
Մառնին նաև նշեց, որ շատ է ուզում ռուսերեն սովորել, բայց հիմա, հասկանալի պատճառներով, այդ դասաժամերը բաց է թողնում. «Ցանկություն ունեմ սովորելու, դասընկերներս ինձ տառերն արդեն սովորեցրել են, որոշ բառեր էլ գիտեմ, օրինակ՝ «привет», «пока», «спасибо»։ Իսկ ինչ էլ չեմ հասկանում, նրանց եմ հարցնում։
Դասարանում միայն ես եմ սիրիահայ։ Իմ հասակակիցներից շատերը հաճախում են «Կիլիկիա» վարժարան»։
«Մենք ցանկացանք, որ Մառնին հայկական դպրոց հաճախի։ Եթե այստեղ պետք է մնանք, ապա նախընտրելի է, որ կրթությունը շարունակի հայկական հանրակրթական դպրոցում,-մեր զրույցին միացավ Մառնիի մայրը՝ տիկին Թամարան, ով մինչ այդ մայրական ժպիտով հետևում էր մեր զրույցին,-ցանկանում ենք Հայաստանում հաստատվել, հուսով ենք՝ ամեն ինչ կստացվի»։
Իմ այն հարցին, թե դժվարություններից չե՞ն վախենում, Մառնին, որ լուռ լսում էր մայրիկին, անմիջապես ժպտալով պատասխանեց. «Ժամանակի ընթացքում կլուծվին դժվարությունները»։
Մառնին պատմեց, որ ամեն տարի իրենք Հայաստան էին գալիս, այստեղ անգամ բնակարան ունեն։ Բայց երբևէ չէր մտածում, որ մի օր այստեղ հիմնական են մնալու, որ Հայաստանում դպրոց է գնալու. «Զգում եմ, որ սա իմ հայրենիքն է, բայց մտածում էի, որ ավելի շուտ կհարմարվեմ, բայց դեռ ժամանակ կուզե։ Երբևէ չէի կարող մտածել, որ մեկ տարվա ընթացքում իմ կյանքում այսքան բան պետք է փոխվի՝ ուրիշ միջավայր, ուրիշ տուն, նոր դպրոց, նոր ընկերներ։ Իսկ հիմա ուզում եմ, որ շուտ հարմարվեմ, որ Սիրիայում պատերազմը շուտ վերջանա, խաղաղություն լինի, որպեսզի հանգիստ լինենք, և մեր միտքը միշտ այնտեղ չլինի։ Սիրիայում հարազատներ ունենք՝ հորաքույրս, քեռիս, ընկերներս, դասընկերներս դեռ այնտեղ են»։
Մառնիի խոսքը շարունակում է տիկին Թամարան. «Մառնին մեր միակ երեխան է։ Մենք նախապատրաստում էինք նրան, ցանկանում էինք, որ բարձրագույն կրթությունը Հայաստանում ստանա, բայց հանգամանքներն այնպես դասավորվեցին, որ այդ ամենը ավելի շուտ տեղի ունեցավ»։
Իսկ երբ հարցրի, թե ինչ է որոշել դառնալ, Մառնին պատասխանեց. «Դեռևս տատանվում եմ, բայց շատ եմ ուզում լրագրող դառնալ»։ Հետաքրքվեցի, թե հատկապես ինչն է գրավում լրագրողի մասնագիտության մեջ. «Հետաքրքիր աշխատանք է, տարբեր մարդկանց հետ ես ծանոթանում, շփվում։ Ես մարդկանց շատ շուտ եմ հասկանում, հեշտ եմ շփվում նրանց հետ»,- անկեղծացավ Մառնին։
Թեև Մառնիի ընկերներից շատերը Հայաստանում են ու հաճախ հավաքվում են, բայց խոստովանեց, որ շատ է կարոտում Հալեպում մնացած իր ընկերներին. «Շատ եմ կարոտում մեր տունը, ընկերներիս, ընկերային կյանքը Հալեպում ավելի հետաքրքրիր էր։ Միշտ միասին էինք լինում, ակումբ էինք հաճախում, ավելի հաճախ էինք միմյանց տեսնում, բոլորը միմյանց ճանաչում էին։ Այստեղ մի փոքր այլ է։ Ընկերները միայն դպրոցում են շփվում, միմյանց տուն այդքան էլ հաճախ չեն գնում»։
Բացի Երևանից՝ Մառնիին շատ է դուր եկել Դիլիջանը. «Կցանկանայի հաճախ գնալ այնտեղ։ Արցախի ճանապարհը շատ սիրեցի, իհարկե, աղոտ եմ հիշում, որովհետև շատ փոքր էի այդ ժամանակ»։
Մառնիի ընտանիքը 2000 թվականին երեք տարի ապրել է Երևանում, հետո վերադարձել է Սիրիա։ Երբ հետաքրքրվեցի, թե ինչ հիշողություններ ունի այդ տարիների հետ կապված, Մառնիի դեմքը միանգամից պայծառացավ ու սկսեց պատմել. «Շատ փոքր էի այն ժամանակ, բայց հիշում եմ, որ այստեղ պարի էի գնում. շատ էի սիրում պարել։ Հիմա էլ, եթե դասերս երկրորդ հերթ չլինեին, հաճույքով նորից պարի կգնայի։
Չեմ մոռացել նաև այն, որ երբ մեր տուն հյուրեր էին գալիս, նրանց տարբեր թանգարաններ էինք տանում, եկեղեցիներ, փորձում էինք Երևանը ցույց տալ։
Հիշում եմ մի պապիկի, ում մի ոտքը կտրած էր։ Նա ամեն օր նստում էր մեր տան մոտ ու նվագում էր։ Իսկ ես, ամեն անգամ նրա մոտով անցնելիս, դրամ էի տալիս»։
Այսօր Հայաստանը Մառնիի համար մանկական հիշողությունների ու պատանեկան հույսերի մի նոր աշխարհ է՝ հարազատ, բայց մի փոքր անծանոթ, անսովոր ու դժվարություններով լի։ Կարևորը, որ 15-ամյա աղջնակը հավատում է, որ «դժվարությունները ժամանակի ընթացքում կլուծվին», ու չմոռացավ շնորհակալություն հայտնել բոլոր այն մարդկանց, ովքեր օգնում, աջակցում են Հայաստանում ապաստան գտած սիրիահայերին։

Марни �?НДЖЕЯН: «Думала, освоюсь быстрее, но еще требуется время»
15-летняя сирийская армянка Марни �?нджеян учится в 9-м классе Ереванской школы №144 им. Хачика Даштенца.
Марни также отметила, что очень хочет выучить русский, но сейчас, по понятным причинам, пропускает эти уроки: «Есть желание выучить, одноклассники уже научили меня алфавиту, знаю и некоторые слова, например, «привет», «пока», «спасибо». А чего не понимаю – спрашиваю у них. В классе я единственная сирийская армянка. Многие из моих сверстников посещают гимназию «Киликия».
«Мы пожелали, чтобы Марни посещала армянскую школу. Если должны остаться здесь, то предпочтительно, чтобы продолжила образование в армянской общеобразовательной школе, – присоединилась к нашей беседе мать Марни госпожа Тамара, которая до того с материнской улыбкой наблюдала за нашей беседой. – Хотим остаться в Армении, надеемся, все получится».
На мой вопрос, не боятся ли трудностей, Марни, молча слушавшая мать, сразу же с улыбкой ответила: «Со временем трудности будут разрешены».
Марни рассказала, что они каждый год приезжали в Армению, здесь даже квартиру имеют. Но никогда не думала, что когда-то останутся здесь капитально, что в Армении будет ходить в школу: «Чувствую, что это моя родина, думала, что быстро освоюсь, но еще требуется время. Никогда бы не подумала, что за один год в моей жизни будет так много перемен – другое окружение, другой дом, новая школа, новые друзья. А теперь хочу побыстрее освоиться, чтобы война в Сирии быстрее закончилась, наступил мир, чтобы мы были спокойны и мысленно не были бы все время там. В Сирии у нас есть родные – тетя, дядя, друзья, одноклассники пока там».
Рассказ Марни продолжает госпожа Тамара: «Марни наш единственный ребенок. Мы подготавливали ее, хотели, чтобы высшее образование получила в Армении, но обстоятельства сложились так, что все это произошло раньше».
А когда спросила, кем собирается стать, Марни ответила: «Пока колеблюсь, но очень хочу стать журналистом». Поинтересовалась, что именно привлекает в профессии журналиста: «�?нтересная работа, знакомишься, общаешься с разными людьми. Я очень быстро понимаю людей, легко общаюсь с ними», – разоткровенничалась Марни.
Хотя многие из друзей Марни в Армении и они часто собираются, но призналась, что очень скучает по друзьям, оставшимся в Алеппо: «Очень скучаю по нашему дому, друзьям, дружеская жизнь в Алеппо была интереснее. Всегда бывали вместе, посещали клуб, чаще виделись друг с другом, все знали друг друга. Здесь немного иначе. Друзья общаются только в школе, домой друг к другу ходят не так часто».
Кроме Еревана, Марни очень понравился Дилижан: «Хотела бы чаще бывать там. Очень полюбила дорогу в Арцах. Конечно, смутно помню, потому что была очень маленькой тогда».
В 2000-х годах семья Марни три года прожила в Ереване, потом возвратилась в Сирию. Когда поинтересовалась, какие у нее сохранились воспоминания о тех годах, лицо Марни сразу посветлело, начала рассказывать: «Я тогда была очень маленькой, но помню, что здесь ходила на танцы, очень любила танцевать. �? сейчас, если бы занятия не были во вторую смену, охотно ходила бы на танцы.
Не забыла и то, как к нам домой приезжали гости: водили их по разным музеям, церквям, пытались показать Ереван.
Помню одного дедушку, одна нога у него была ампутирована. Он каждый день садился у нашего дома и играл. А я каждый раз, проходя мимо, давала ему деньги».
Сегодня Армения для Марни – новый мир детских воспоминаний и юношеских надежд, родной но немножко незнакомый, непривычный и полный трудностей. Главное, что 15-летняя девочка верит, что «трудности со временем сгладятся». �? не забыла поблагодарить всех, что помогает, содействует сирийским армянам, нашедшим приют в Армении.