Սահմանադրական բարեփոխումների հանրաքվեի քվեարկությունն ավարտվեց
«Արմենպրես»-­ի փոխանցմամբ՝ հանրաքվեի արդյունքների վերաբերյալ առաջին տվյալները ԿԸՀ­ն կհրապարակի ժամը 00:00­ին: ՀՀ ընտրողների ռեգիստրում ընդգրկված հանրաքվեի մասնակիցների ընդհանուր թիվն է` 2 միլիոն 550 հազար 323: Այլ համայնքի հաշվառում ունեցող, ըստ հաշվառման վայրի հանրաքվեի մասնակիցների ցուցակից ժամանակավորապես հանված և ըստ քվեարկելու օրը գտնվելու վայրի հանրաքվեի տեղամասի քվեարկողների լրացուցիչ ցուցակ ընդգրկված անձինք 16 հազար 856-­ն են, Հայաստանում հաշվառում չունեցող, քվեարկության օրը Հայաստանի Հանրապետությունում գտնվելու վայրի մոտակա հանրաքվեի տեղամասի քվեարկողների լրացուցիչ ցուցակ ընդգրկվածները` 270-­ը, քվեարկության օրը հանրաքվեի տեղամասեր գործուղվող, իրենց հաշվառման վայրի քվեարկողների ցուցակից հանված և հանրաքվեի տեղամասում քվեարկող ոստիկանների լրացուցիչ ցուցակ ընդգրկվածները` 140, ստացիոնար բուժում իրականացնող բժշկական հաստատությունում քվեարկությանը մասնակցող քվեարկողների լրացուցիչ ցուցակ ընդգրկվածները` 1.542:
ՀՀ դիվանագիտական և հյուպատոսական ներկայացուցչություններում դիվանագիտական ծառայություն իրականացնող հանրաքվեին մասնակցելու իրավունք ունեցող քաղաքացիների և նրանց հետ արտերկրում բնակվող ընտանիքի` հանրաքվեին մասնակցելու իրավունք ունեցող անդամների` էլեկտրոնային եղանակով քվեարկողների ցուցակում առկա է 265 անձի անուն: Ընտրացուցակների ճշգրտման աշխատանքներն արդեն ավարտվել են, սակայն կազմակերպչական միջոցառումներն այդ ոլորտում շարունակական են: Մասնավորապես, անձնագրային ծառայությունները քաղաքացիներին սպասարկելու են նաև դեկտեմբերի 6­-ին՝ ժամը 8-­ից մինչև քվեարկության ավարտը: Դիտորդական առաքելություն կիրականացնի 18 տեղական և 6 միջազգային կազմակերպություն: Հանրաքվեի ընթացքին կհետևեն 3006 տեղական և 123 միջազգային դիտորդներ:

Voting in referendum on constitutional reforms is over in Armenia
Voting in a referendum on constitutional reforms is over in Armenia. All polling stations are closed as of 20:00 PM. 1 million and 5 thousand and 333 people or 39.17% of citizens having the right to vote have participated in the Constitutional Reforms Referendum as of 17:00. At 21: 00 am Central Electoral Commission will announce the final data on the number of citizens who participated in the referendum.
As “Armenpress” reports, CEC will publish data of first results of the referendum at 00: 00 pm. The total number of the electors included in the Register of electors of the Republic of Armenia is 2.550.323. 16 thousand 856 people are included in the additional list of those registered in another community, temporality withdrawn from the list of voters according to the place of registration, according to the place of their location on the day of the referendum, 270 are voters who are not registered in Armenia and are included in the additional list of voters in the location of the Republic of Armenia nearby polling station on the referendum day, the number of policemen included in the additional list, who are assigned to the precincts, have been withdrawn from the voters’ list and who vote in the polling station of the referendum on the voting day are 140. 1.542 names are included in the additional list of voters participating in the voting in medical institutions providing inpatient treatment.
265 names of citizens, who are involved in diplomatic missions of the Republic of Armenia and their families having the right to vote, are in the list of electronic voting. 18 local and 6 international organizations will carry out observation missions with 3006 local and 123 international observers.