Տեղի ունեցավ Բեյրութի Հայկազյան համալսարանի հիմնադրման 60-ամյակին նվիրված միջոցառումը
Նոյեմբերի 5-ին ՀՀ սփյուռքի նախարարության աջակցությամբ  ՀՀ ԳԱԱ նախագահության նիստերի դահլիճում տեղի ունեցավ Բեյրութի Հայկազյան համալսարանի հիմնադրման 60-ամյակին նվիրված հանդիսությունը և «Հայկազյան հայագիտական հանդես»-ի 35-րդ հատորի շնորհանդեսը:
Բացման խոսքով հանդես եկավ ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը:  Նա մասնավորապես նշեց. «Մեծ ուրախություն և հպարտություն է փաստել, որ այսօր մենք նշում ենք 60-ամյակը մի հաստատության, որը, գործելով Հայրենիքից դուրս, դարձել է հայագիտության ամենահեղինակավոր և բարձրակարգ կենտրոններից մեկն ամբողջ աշխարհում: Որքան ուժ, եռանդ ու սեր ունեին կրթության ու գիտության հանդեպ Հայոց ցեղասպանությունից մազապուրծ մեր հայրենակիցները, որ 1955թ. Ամերիկայի Հայ ավետարանչական ընկերության (ԱՀԱԸ) և Մերձավոր Արևելքի Հայ ավետարանչական եկեղեցիների միության (ՄԱՀԱԵՄ) աջակցությամբ հիմնեցին Հայկազյան քոլեջը, որը տարեցտարի ընդլայնեց իր գործունեությունը և 1966թ. Լիբանանի կրթության նախարարության կողմից ստացավ համալսարանի կարգավիճակ»:
ՀՀ սփյուռքի նախարարն ընդգծեց, որ իր գործունեության 60 տարիների ընթացքում, հանդիպելով բազմաթիվ խոչընդոտների, Հայկազյանը ոչ միայն չընկրկեց դժվարությունների առջև, այլև ավելի զարգացավ ու հզորացավ:
«Եվ այսօր Համալսարանը ոչ միայն իր ուսանողներին ապահովում է անհրաժեշտ գիտելիքներով, այլև հայրենագիտության և հայրենասիրության դարբնոց է, հայոց լեզվի, պատմության ու մշակույթի, հայ հավատքի պահպանման և զարգացման կենտրոն», – հավելեց նա:
Նախարար Հրանուշ Հակոբյանը բարձր գնահատեց համալսարանի հայկականության պահպանման ձգտումը, որի շնորհիվ ապահովվում է հայոց լեզվի և գրականության, պատմության, քաղաքագիտական հարցերի և մշակույթի ակադեմիական հիմնարար գիտելիքների մատուցումը ուսանողներին և նրանց պատրաստումը ուսուցչության և համայնքային ծառայության գործին:
ՀՀ սփյուռքի նախարարը խոսեց ՀՀ սփյուռքի նախարարության և Հայկազյան համալսարանի միջև ծավալված սերտ գործակցության մասին՝ ի նպաստ Հայաստան-Սփյուռք գործակցության զարգացման և համահայկական նշանակության գաղափարների շուրջ համախմբվելու: «2011թ. սեպտեմբերին ՀՀ սփյուռքի նախարարության, Հայկազյան համալսարանի և Երևանի պետական համալսարանի նախաձեռնությամբ Բեյրութում անցկացվել է «Հայաստան-Սփյուռք գործակցություն. երեկ, այսօր, վաղը» խորագրով գիտաժողովը, որի ընթացքում քննարկված հարցերը ընդգրկվել են Երևանի պետական համալսարանի սփյուռքագիտության ամբիոնի և Հայկազյան համալսարանի Սփուռքի ուսումնասիրության կենտրոնի առաջիկա աշխատանքային ծրագրերում:
Որպես օրինակ՝ առանձնացվեց այն, որ 2014թ. ՀՀ սփյուռքի նախարարության կողմից տրամադրվող գիտական թեմատիկ պատվերների շրջանակներում Հայկազյան համալսարանի Սփյուռքի ուսումնասիրությունների կենտրոնի հետ պայմանագիր է կնքվել «Լիբանանահայ համայնքի պատմությունը» թեմայով գիտական հետազոտություն պատրաստելու վերաբերյալ, որը շուտով կդրվի ընթերցողի սեղանին: Կարծում եմ նման հետազոտությունը մեծ ներդրում կլինի Սփյուռքի ամենահայաշունչ համայնքի պատմության ամբողջացման առումով:
Համալսարանի 60-ամյա փայլուն գործունեության, Հայաստան-սփյուռք գործակցության զարգացման, Հայրենիքին և Սփյուռքին մատուցած ծառայությունների, Սփյուռքի համայնքների միջև և հայրենիքի հետ կապերի ամրապնդման, հայապահպանության գործում նշանակալի ներդրում ունենալու համար ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը Բեյրութի Հայկազյան համալսարանին պարգևատրեց նախարարության Ոսկե հուշամեդալով և այն հանձնեց համալսարանի նախագահ, վերապատվելի դոկտոր Փոլ Հայդոսթյանին:
Ողջույնի խոսքով հանդես եկավ ՀՀ ԳԱԱ նախագահության անդամ, հայագիտության և հասարակական գիտությունների բաժանմունքի ակադեմիկոս- քարտուղար Յուրի Սուվարյանը՝ նշելով, որ անհրաժեշտ է է՛լ ավելի սերտացնել համագործակցությունը հայաստանյան հայագիտական կենտրոնների, մասնավորապես ՀՀ ԳԱԱ ինստիտուտների հետ: Յ.Սուվարյանը հավաստիացրեց, որ ակադեմիայի ինստիտուտներն ունեն մասնագիտական ներուժ՝ Հայկազյան համալսարանում անհրաժեշտ փորձի փոխանակում և վերապատրաստումներ իրականացնելու համար:
ԵՊՀ պրոռեկտոր Արարատ Մալխասյանը հանդիսության մասնակիցներին փոխանցեց ռեկտոր Արամ Սիմոնյանի ողջույնի խոսքը և Փոլ Հայդոսթյանին հանձնեց ԵՊՀ Ոսկե հուշամեդալ:
Շնորհակալություն հայտնելով բարձր գնահատանքի և պարգևների համար՝ Հայկազյան համալսարանի նախագահ Փոլ Հայդոսթյանը նախ շեշտեց, որ հանձինս ՀՀ սփյուռքի նախարարության և նախարար  Հրանուշ Հակոբյանի, Հայրենիքում ունեն հարազատ ներկայություն:  «Տարիներ շարունակ նախարարության հետ սերտ գործակցում ենք, ինչի արդյունքում համալսարանն ավելի ներկայացված և ճանաչելի է դարձել Հայաստանում», – նշեց նա: Փոլ Հայդոսթյանը ներկաներին փոխանցեց, որ ՀՀ սփյուռքի նախարարության Ոսկե հուշամեդալը նվիրում է Հայկազյան համալսարանի հիմնադիր Արմենակ Հայկազյանին: Վերապատվելի դոկտորը ներկայացրեց հայագիտական համալսարանի անցած ճանապարհը՝ նշելով, որ բուհը տասնամյակներ շարունակ լավագույնս ներկայացնում է հայությանը ողջ արաբական աշխարհում:
Փ.Հայդոսթյանը Համալսարանի 60-ամյակին նվիրված հուշամեդալը շնորհեց ՀՀ սփյուռքի նախարար  Հրանուշ Հակոբյանին և վստահեցրեց, որ ՀՀ սփյուռքի նախարարի՝ Բեյրութ և մասնավորապես Հայկազյան համալսարան պարբերական այցելությունները մեծ լիցքեր են հաղորդում համալսարանականներին:
Փոլ Հայդոսթյանը հուշամեդալներ հանձնեց նաև ՀՀ ԳԱԱ-ին և ԵՊՀ-ին:
Այնուհետեւ տեղի ունեցավ «Հայկազյան հայագիտական հանդես»-ի հոբելյանական՝ 35-րդ համարի շնորհանդեսը:
Զեկույցով հանդես եկավ Հայկազյան համալսարանի հայկական սփյուռքի ուսումնասիրությունների կենտրոնի տնօրեն Անդրանիկ Դաքեսյանը: Խոսելով 1970 թվականից հրատարակվող  Հայկազյան համալսարանի «Հայկազյան հայագիտական հանդես»-ի մասին՝ Ա.Դաքեսյանը նշեց. «Հանդեսի նպատակն է քաջալերել Սփյուռքի՝ մասնավորապես լիբանանահայ մտավորականների գործունեությունը հայագիտության բնագավառում, աջակցել նրանց և Հայաստանի գիտնականների համագործակցությանը: Հանդեսում լույս են տեսնում հայոց պատմությանն ու մշակույթին նվիրված գիտական հոդվածներ, անտիպ փաստագրական նյութեր ու գրախոսականներ՝ հայերեն, նաև արաբերեն, արևմտաեվրոպական լեզուներով: Աշխատակցել են Հայաստանից, սփյուռքից և օտարազգի հայագետներ», -նշեց նա:
Զեկույցներով հանդես եկան Ամերիկայի Հայ Ավետարանչական ընկերակցության գործադիր տնօրեն Զավեն Խանջյանը, ՀՀ ԳԱԱ պատմության ինստիտուտի տնօրենի տեղակալ Կարեն Խաչատրյանը:
«Հայկազյան հայագիտական հանդես»-ի 35-րդ հատորի շնորհանդեսին նվիրված ելույթներով հանդես եկան ՀՀ սփյուռքի նախարարի տեղակալ Սերժ Սրապիոնյանը, ՀՀ ԳԱԱ Հ.Աճառյանի անվան լեզվի ինստիտուտի տնօրեն Վիկտոր Կատվալյանը, ՀՀ ԳԱԱ գրականության ինստիտուտի տնօրեն Վարդան Դևրիկյանը, ԵՊՀ արևելագիտության ֆակուլտետի դեկանի տեղակալ Ռուբեն Մելքոնյանը, բ.գ.թ. պատմաբան, կինոգետ Արծվի Բխչինյանը և բանասեր Միհրան Մինասյանը:

Состоялось мероприятие, посвященное 60-летию основания университета «Айказян» Бейрута
При содействии Министерства Диаспоры РА 5 ноября в зале заседаний Президиума НАН РА состоялось мероприятие, посвященное 60-летию основания университета «Айказян» Бейрута и презентация 35-го номера «Арменоведческого журнала Айказян».
Со вступительной речью выступила министр Диаспоры РА Грануш Акопян, которая, в частности, отметила: «Большая радость и гордость констатировать, что сегодня мы отмечаем 60-летие учреждения, которое, функционируя вдали от Родины, стало одним из самых авторитетных и высококлассных центров во всем мире. Сколько сил, энергии и любви к образованию и науке было у наших соотечественников, едва спасшихся от Геноцида,  которые в 1955 году при содействии Армянского Евангелистского общества Америки и Союза  Армянских Евангелистских церквей Ближнего Востока основали колледж «Айказян», который год за годом расширял свою деятельность и в 1966 году получил от Министерства образования Ливана статус университета».
Министр Диаспоры РА подчеркнула, что в течение 60 лет своего функционирования, преодолевая множество препятствий, «Айказян» не только не сник перед трудностями, но и еще более развился и укрепился.
«�? сегодня «Айказян» не только обеспечивает своих студентов необходимыми знаниями, но и стал кузницей патриотизма и познания Родины, центром сохранения и развития армянского языка, истории, культуры, армянской веры», – добавила она.
Министр Грануш Акопян высоко оценила стремление университета к сохранению армянственности, благодаря чему обеспечивается преподнесение студентам фундаментальных знаний по армянскому языку и литературе, истории, политологии, культуре, их подготовка к учительству и общинной деятельности.
Министр Диаспоры РА подробно остановилась на тесном взаимодействии Министерства и университета «Айказян» на благо развития взаимодействия Армения-Диаспора и сплочения вокруг общеармянских идей. «В сентябре 2011 года по инициативе Министерства Диаспоры РА, университета «Айказян» и Ереванского   государственного университета в Бейруте был проведен симпозиум под девизом «Взаимодействие Армения-Диаспора: вчера, сегодня, завтра», обсужденные в ходе которого вопросы были включены в программы дальнейшей работы кафедры диаспороведения Ереванского государственного университета и Центра изучения Диаспоры университета «Айказян», – сказала Грануш Акопян, выделив в качестве примера тот факт, что в 2014 году в рамках тематических научных заказов, размещаемых Министерством Диаспоры РА, с Центром изучения Диаспоры университета «Айказян» был заключен договор относительно подготовки научного исследования по теме «�?стория армянской общины Ливана», которое скоро будет вынесено на суд читателей. – Полагаю, подобное исследование станет большим вкладом в плане обобщения истории самой армянственной общины Диаспоры».
За 60-летнюю блестящую деятельность университета, развитие взаимодействия Армения-Диаспора, заслуги перед Родиной и Диаспорой, укрепление связей между общинами Диаспоры и Родиной, значительный вклад в дело сохранения армянства министр Диаспоры РА Грануш Акопян наградила Бейрутский университет «Айказян»  Золотой памятной медалью Министерства и вручила ее президенту университета, высокочтимому доктору  Полу Айдостяну.
С приветственной речью выступил член Президиума НАН РА, академик-секретарь отделения арменоведения и общественных  наук Юрий Суварян, отметивший необходимость еще более укрепить сотрудничество с арменоведческими центрами Армении, в частности, с институтами НАН РА. Ю.Суварян заверил, что академические институты обладают профессиональным потенциалом для осуществления обмена опытом и переподготовки в университете «Айказян».
Проректор ЕГУ Арарат Малхасян огласил участникам торжества приветственное послание ректора Арама Симоняна и вручил Полу Айдостяну Золотую медаль ЕГУ.
Выразив благодарность за высокую оценку и награды, президент университета «Айказян» Пол Айдостян прежде всего отметил, что в лице Министерства Диаспоры РА и министра Грануш Акопян у них есть на Родине родное присутствие. «На протяжении долгих лет мы тесно сотрудничаем с Министерством, в результате чего университет стал более представленным и узнаваемым в Армении», – отметил он, добавив, что Золотую памятную медаль Министерства Диаспоры РА преподносит  основателю университета «Айказян» Арменаку Айказяну. Высокочтимый доктор представил путь, пройденный арменоведческим университетом, отметив, что на протяжении десятилетий вуз наилучшим образом представляет армянство во всем арабском мире.
П.Айдостян вручил памятную медаль, посвященную 60-летию университета, министру Диаспоры РА Грануш Акопян и заверил, что периодические визиты министра Диаспоры Грануш Акопян в Бейрут и в частности в университет «Айказян» придают большой заряд университетцам.
Пол Айдостян вручил памятные медали также НАН РА и ЕГУ.
Затем состоялась презентация юбилейного, 35-го номера «Арменоведческого журнала Айказян».
С докладом выступил директор Центра изучения армянской Диаспоры университета «Айказян» Андраник Дакесян. Говоря о журнале, издающемся с 1970 года, А.Дакесян отметил: «Цель журнала – поощрять деятельность интеллигенции Диаспоры, и в частности ливанских армян, в области арменоведения, содействовать их сотрудничеству с учеными Армении. В журнале публикуются научные статьи, посвященные армянской истории и культуре, не публиковавшиеся документальные материалы и рецензии на армянском, а также арабском и западноевропейских языках. С журналом сотрудничали специалисты из Армении, Диаспоры и иностранные арменоведы», – отметил он.
С докладами выступили исполнительный директор Армянской Евангелистской ассоциации Америки Завен Ханджян, заместитель директора �?нститута истории НАН РА Карен Хачатрян. С речами выступили заместитель министра Диаспоры РА Серж Срапионян, директор �?нститута языка им.Г.Ачаряна НАН РА Виктор Катвалян, директор �?нститута литературы НАН РА Вардан Деврикян, заместитель декана факультета Востоковедения ЕГУ Рубен Мелконян, кандидат филологических наук, историк, киновед Арцви Бахчинян и филолог Мигран Минасян.