Արա Գյուլերի լուսանկարների համապարփակ ցուցադրությունը` «Ֆոտոստամբուլի» շրջանակներում
Ստամբուլում այս օրերին ընթանում է մինչ օրս այս քաղաքում կազմակերպված ամենալայնամասշտաբ լուսանկարչական միջոցառումը՝ Բեշիքթաշի երկրորդ միջազգային լուսանկարչական փառատոնը, որը նաև հայտնի է «Ֆոտոստամբուլ» անվամբ: Բեշիքթաշի թաղապետարանի պաշտոնական կայքի՝ «Besiktas.bel.tr»-ի համաձայն՝ փառատոնին մասնակցում են շուրջ 60 լուսանկարիչներ` ԱՄՆ-ից, Ասիայից , Եվրոպայից և Թուրքիայից, գրում է ermenihaber.am-ը:
Բեշիքթաշի թաղապետարանի կողմից կազմակերպված միջոցառումը մեկնարկել է հոկտեմբերի 9-ին և կավարտվի նոյեմբերի 8-ին: Փառատոնը կազմակերպվել է անմիջապես քաղաքի փողոցներում ու հրապարակներում՝ բաց երկնքի տակ, ինչպես նաև՝ Օրթաքյոյի մանկատանն ու մշակույթի կենտրոնում:
Ըստ աղբյուրի՝ «Ֆոտոստամբուլ 2» փառատոնի շրջանակներում նախատեսված են 48 ցուցահանդես, 15 կլոր սեղան և քննարկում, 80 լուսանկարչական ցուցադրություն և մի շարք այլ մշակութային միջոցառումներ:
«Ֆոտոստամբուլ»-ի հիմնական թեման այս տարի «Այլ կյանքեր»-ն է: Ցուցադրություններից մեկը ներկայացված է Բեշիքթաշի Բահչեշեհիր համալսարանի հարևան փողոցում՝ բացօթյա պայմաններում և հատուկ վագոններում:
«Հյուրիյեթ»-ի սյունակագիր Դողան Հըզլանի վկայությամբ՝ փողոցի անմիջապես մուտքի մոտ տեղադրված է պոլսահայ հայտնի լուսանկարիչ Արա Գյուլերի մի քանի մետր բարձրությամբ, փայտից կառուցված հսկայական պատկերը: Իսկ փողոցում ցուցադրված է Գյուլերի «Կորուսյալ Ստամբուլ» խորագրով լուսանկարների շարքը՝ Ստամբուլի համայնապատկերներով:
Բեշիքթաշի պաշտոնակայքի տեղեկացմամբ՝ «Հարգանք վարպետներին» նախաձեռնության շրջանակներում այս տարի փառատոնի ընթացքում հատկապես ուրույն տեղ է հատկացվել Արա Գյուլերին: Բացի այն, որ կազմակերպված համապարփակ ցուցահանդեսում կարելի է դիտել նաև Գյուլերի մինչ այս անհայտ, չցուցադրված աշխատանքները, Գյուլերի լուսանկարի վերաբերյալ նաև հատուկ ժողով -քննարկում է կազմակերպվել:
Բացի այս, ներկայացված են լուսանկարիչներ Սինան Քըլըչի, Սերքան Չոլաքի, Սըթքը Քյոսեմենի, Ժոզեֆ Կուդելկայի աշխատանքները՝ պատերազմների, դրանց թողած հետևանքների ու ազդեցությունների, ավերակների և նմանատիպ թեմաներով աշխատանքները: Բեշիքթաշյան այս ցուցադրության շրջանակներում արծարծվում են նաև կանանց իրավունքներին, նրանց հասարակական դիրքին առնչվող թեմաներ:
Ցուցահանդեսում տեղ է գտել նաև Դիանա Մարկոսյանի՝ հայ ծերունուն պատկերող լուսանկարը, որը ազգայնական թեմաներով նրա աշխատանքների խորհրդանիշն է:
Նշենք, որ «Ֆոտոստամբուլ 2»-ին մասնակցել են շուրջ քսան այլազգի ականավոր լուսանկարիչներ, որոնց թվում՝ Ժոզեֆ Կուդելկան, Անդերս Պետերսենը, Աթթա Քիմը, Ստենլի Գրինը:

Выставка фотографий Ара Гюлера в рамках «Фотостамбула»
В Стамбуле в эти дни проходит самое широкомасштабное из организованных до сего дня в этом городе фотомиероприятий – Второй международный фотофестиваль Бешикташа, известный также под названием «Фотостамбул». Согласно сообщению официального сайта муниципалитета Бешикташа «Besiktas.bel.tr», в фестивале участвуют около 60 фотографов из США, Азии, Европы и Турции, пишет ermenihaber.am.
Организованное муниципалитетом Бешикташа мероприятие стартовало 9 октября и завершится 8 ноября. Фестиваль организован непосредственно на улицах и площадях города, под открытым небом, а также в детдоме Ортакио и культурном центре.
Согласно источнику, в рамках фестиваля «Фотостамбул 2» предусмотрено 48 выставок, 15 «круглых столов»-обсуждений, 80 фотодемонстраций и ряд других культурных мероприятий.
Основная тема «Фотостамбула» в этом году – «Другие жизни». Одна из выставок представлена на соседней с университетом Бахчешехир Бешикташа улице под открытым небом и в специальных вагонах. По свидетельству журналиста «Хюрриетт» Догана Хзлана, у входа на улицу установлено огромное деревянное – высотой 1 метр, – изображение известного Константинопольского фотографа-армянина Ара Гюлера, а в экспозиции выставки – цикл фотографий Гюлера «Утерянный Стамбул» с панорамами Стамбула.
Как сообщает официальный сайт Бешикташа, в рамках инициативы «Чествование мастеров» в этом году на выставке особое внимание уделено Ара Гюлеру. Помимо того, что на выставке можно увидеть ранее неизвестные его работы, по поводу фотографий, сделанных Гюлером, организовано специальное обсуждение.
Представлены также работы Синана Клчи, Серкана Чолаки, Сетка Кеосемена, Жозефа Куделка, посвященные темам войн, их последствий, разрушений. В рамках этой Бешикташской выставки затрагиваются также темы, касающиеся прав женщин, их общественного положения.
На выставке представлена также работа Дианы Маркосян, изображающая старика-армянина, ставшая символом ее произведений на национальную тему.
Отметим, что в «Фотостамбул 2» приняли участие около 20 иностранных видных фотографов, в том числе Жозеф Куделка, Андерс Петерсен, Атта Ким, Стенли Грин.