Օքսֆորդի համալսարանում Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված ցուցահանդես է բացվել
Հոկտեմբերի 22-ին Օքսֆորդի համալսարանի Բոդլիան գրադարանում բացվեց «Հայաստան. հարատևող մշակույթի գանձերը» խորագրով բացառիկ ցուցահանդես` նվիրված Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին: Միջոցառումը կազմակերպվել է բրիտանահայ բարերար Րաֆֆի Մանուկյանի նախաձեռնությամբ ու հովանավորությամբ` Մեծ Բրիտանիայում ՀՀ դեսպան Արմեն Սարգսյանի և Գյուլբենկյան հիմնադրամի աջակցությամբ: Այս մասին «Հայերն այսօր»-ին հայտնում են ԱԳՆ մամուլի ծառայությունից:
Բացման արարողությանը ելույթներով հանդես եկան ՀՀ դեսպան Արմեն Սարգսյանը, Բոդլիանի գլխավոր գրադարանավար Ռիչարդ Օվերդինը և Օքսֆորդի համալսարանի Հայագիտության ամբիոնի տնօրեն, հայտնի հայագետ պրոֆեսոր Թեո վան Լինտը։
Պաշտոնական մասին հետևեց հայտնի ջութակահար Լևոն Չիլինգիրյանի կողմից Նարեկացու, Սայաթ Նովայի և Կոմիտասի գործերից կատարումը։
Ցուցադրության համակարգողներն են պրոֆեսոր Թեո վան Լինտը և Բոդլիանի գրադարանավար Ռոբին Մեյերը: Հարգանքի տուրք մատուցելով Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին՝ ցուցահանդեսի կազմակերպիչների նպատակն է այցելուներին ցույց տալ հայ ժողովրդի բազմադարյա մշակութային ձեռքբերումները՝ հարուստ կրոնական և գրական կոթողներից մինչև աշխարհասփյուռ հայկական համայնքների թողած ժառանգությունը։ Ցուցանմուշներ են հավաքվել Մանչեսթերի և Լոնդոնի համայնքներից, որոնք անհատական պատմությունների հիման վրա նկարագրելու են ցեղասպանության արհավիրքը վերապրած ու Մեծ Բրիտանիայում հաստատված հայերի կենցաղը, մշակութային և կրոնական կյանքը:
Ցուցահանդեսը կտևի մինչև 2016թ. փետրվարը։ Ցուցահանդեսին զուգահեռ կազմակերպվելու են դասախոսություններ, քննարկումներ և համերգներ:
2015-ը նաև հիշարժան տարի է Օքսֆորդի համալսարանի համար, քանի որ նշվում է ազգային մեծ բարերար Գալուստ Գյուլբենկյանի նվիրատվությամբ բացված Հայագիտական կենտրոնի 50-ամյակը:

В Оксфордском университете открылась выставка, посвященная 100-летию Геноцида армян
В Боджлианской библиотеке Оксфордского университета 22 октября открылась выставка «Армения, нетленные сокровища кулдьтуры», посвященная 100-летию Геноцида армян. Мероприятие организовано по инициативе и под патронатом британского благотворителя Раффи Манукяна при содействии посла РА в Великобритании Армена Саркисяна и фонда «Гюльбенкян». Редакции «Армяне сегодня» об этом сообщили из пресс-службы М�?Д РА.
На церемонии открытия выступили посол РА в Великобритании Армен Саркисян, главный библиотекарь Бодлианской библиотеки Ричард Овердин и директор кафедры Арменоведения Оксфордского университета, известный арменовед профессор Тео ван Линт.
По завершении официальной церемонии известный скрипач Левон Чилингарян исполнил произведения Нарекаци, Саят-Нова и Комитаса.
Координаторы выставки профессор Тео ван Линт и библиотекарь Bodleian Library Робин Мерц.
Почтив память жертв Геноцида, организаторы выставки сказали, что их цель – показать посетителям выдающиеся достижения многовековой армянской культуры – от религиозных и литературных памятников до сокровищ диаспорального искусства. Экспонаты были собраны в общинах Манчестера и Лондона, которые в сопровождении личных воспоминаний расскажут об укладе жизни британских армян, о культуре и религии народа, выжившего в Геноциде.
Выставка открыта до февраля-2016. В рамках выставки состоятся лекции, диспуты, концерты.
2015 год – памятный для Оксфорда: исполняется 50 лет со дня открытия центра Арменоведения, созданного на пожертвования великого национального благотворителя Галуста Гюльбенкяна.