Արագյալ գյուղում օծվեց նորակառույց Սուրբ խաչ եկեղեցին
Նինոծմինդայի մունիցիպալիտետի Մեծ Արագյալ գյուղում հոկտեմբերի 12-13 անցկացվեց նորակառույց Սուրբ Խաչ եկեղեցու օծման և բացման արարողությունը, որը անցկացրեց Վիրահայոց թեմի առաջնորդ Տ. Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանը։ Մեծ Արագյալ գյուղի եկեղեցու բացմանը ներկա էին հյուրեր տարբեր երկրներից, հարևան շրջաններից և համագյուղացիներ, ովքեր ապրում են արտասահմանի տարբեր երկրներում։ Սուրբ Խաչ եկեղեցու կառուցումը սկսվել էր անցած տարվա ամռանը բարերարներ Արթուր և Աիդա Իսոյանների կողմից և մեկ տարվա ընթացքում կառուցվեց այնպիսի ճարտարապետական կառույց, որը մինչ այդ բացակայում էր Ջավախքի շրջանում։ Այս մասին «Հայերն այսօրը» տեղեկանում է Akhaltskha.Net-ից:
Եկեղեցու բացման և օծման արարողությունից հետո բարերարների հովանավորությամբ Նինոծմինդայի մշակույթի տանը տեղի ունեցավ համերգ, որին մասնակցեց Հայաստանից ժամանած Սայաթ-Նովա ժողովրդական համույթը՝ Թովմաս Պողոսյանի գլխավորությամբ, ինչպես նաև Արսեն Գրիգորյանը, Աշուղ Լեյլին և այլք։

On October 12-13, Primate of the Armenian Diocese of Georgia, Father Bishop Vazgen Mirzakhanyan consecrated and opened the newly built Holy Cross Church in the Mets Aragyal village of the Municipality of Ninotsminda. Among those attending the opening ceremony were guests from foreign countries, neighboring regions and fellow villagers living in different countries around the world. Construction of the Holy Cross Church was launched last summer by benefactors Artur and Aida Isoyan. A year after construction, the Javakhk region now has an architectural structure that it didn’t have before, reports Akhaltskha.Net, according to Hayern Aysor.
The opening and consecration of the church was followed by a concert, which was held under the sponsorship of the benefactors at the cultural center of Ninotsminda and featured performances by Armenia’s Sayat-Nova Folk Ensemble led by Tovmas Poghosyan, as well as Arsen Grigoryan, Troubadour Leyli and others.