Ջուլիա Մութլուն 42 տարի է՝ Թուրքիայում տարածում է հայկական երգն ու պարը
Հայազգի արվեստաբան, «Դալար» երգի-պարի խմբի ղեկավար Ջուլիա Մութլուն 42 տարի է՝ Թուրքիայում տարածում է հայկական երգն ու պարը։ Ջուլիա Մութլուն Անատոլիայում ապրող մեր պապերի կրած տարազների 100 օրինակ է հեղինակել, որոնք համերգներին ցուցադրվել են Հայաստանում եւ այլ երկրներում։
«42 տարի է՝ ես այս գործը Թուրքիայում անում եմ։ Աշխատել եմ բոլոր միությունների հետ, հայկական երգուպարը տարածում եմ թուրքական բեմերում։ Այնտեղի մեծավորներին հրավիրում ենք, գալիս են մեր համերգներին, մեզ հետ նստում են, դիտում են, շնորհավորում»,- ասում է տիկին Ջուլիան, որն իր գործունեության համար երբեք ճնշումների չի ենթարկվել։
Ջուլիա Մութլուն սեպտեմբերի 26-ին ՀՀ նախագահի նստավայրում Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումները համակարգող պետական հանձնաժողովի 6-րդ նիստին Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումների կազմակերպման և անցկացման աշխատանքներին ցուցաբերած գործուն աջակցության համար նախագահ Սերժ Սարգսյանի կողմից արժանացավ «Երախտագիտության» մեդալի։
Իր հայանպաստ գործունեության համար տիկին Մութլուն արժանացել է նաեւ ՀՀ Սփյուռքի նախարարության ամենաբարձր մեդալի։

Armenian artist disseminates Armenian songs and dances in Turkey for 42 years
Julia Mutlu, an Armenian artist and director of Dalar song and dance ensemble, has been disseminating Armenian songs and dances in Turkey for 42 years. Ms Mutlu has authored 100 samples of national dresses of Armenians who used to live Anatolia, these having been displayed in Armenia and other countries.
“I’ve been engaged in this in Turkey for 42 years. I’ve worked with all unions, disseminating Armenian songs and dances on Turkish stages. We invite their officials [to our events]; they sit with us, watch and congratulate,” says Ms Mutlu who has never been pressured for het activity.
At the 6th session of the State Commission on Coordination of events for commemoration of the 100th anniversary of the Armenian Genocide held today, Julia Mutlus was bestowed Medal of Gratitude by Armenia’s President Serzh Sargsyan for her active contribution to the organization and implementation of the events commemorating the Armenian Genocide Centennial.
The woman was also decorated with the highest medal of Armenia’s Diaspora Ministry for her pro-Armenian activity.