ԱԳՆ. 2014-2015թթ. Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչած երկրների թիվը հասել է 24-ի
2014-2015թթ. Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչած երկրների թիվը 15-ից հասել է 24-ի։ Այս մասին սեպտեմբերի 25-ին՝ Ցեղասպանության 100-ամյակի միջոցառումների ծրագրի շրջանակներում իրականացվող «Հիշում եմ եւ պահանջում» փորձագիտական ֆորումի ժամանակ, հայտարարել է ՀՀ փոխարտգործնախարար Շավարշ Քոչարյանը։
Նրա խոսքով, եթե նախքան այդ ցեղասպանությունների ժխտումը քրեականացված էր միայն 2 երկրում, ապա հիմա՝ արդեն 4-ում (Շվեյցարիային եւ Սլովակիային այս տարի միացան Հունաստանն ու Կիպրոսը)։
«Այս ընթացքում Հայաստանը ճանաչել է Օսմանյան կայսրությունում հույների եւ ասորիների ցեղասպանությունը, եւ հիմա աշխարհը շատ ուշադիր է նման հանցագործությունների կանխման հարցում։ Լայն շրջանակներն արդեն շատ լավ են գիտակցում, որ նախկին ցեղասպանությունները չդատապարտելը եւ չկանխելը պարարտ հող են ստեղծում նորերի համար»,- ընդգծել է Շավարշ Քոչարյանը։

М�?Д: В 2014 – 2015 гг. число признавших Геноцид армян стран достигло 24
В течение 2014 – 2015 годов число стран, признавших Геноцид армян, увеличилось с 15 до 24. Об этом в беседе с журналистами в рамках экспертного форума «Помню и требую», подводящего итоги проведенных мероприятий по программе 100-летия Геноцида армян, заявил 25 сентября заместитель министра иностранных дел Армении Шаварш Кочарян.
Если до этого, по его словам, отрицание геноцидов было криминализировано всего в двух государствах, то в настоящее время – уже в четырех (Швейцария и Словакия, к ним присоединились Греция, в этом году – Кипр).
«За это время Армения признала геноцид греков и ассирийцев в Османской империи, и сейчас мир очень внимательно следит за проблемой предотвращения подобных преступлений. Широкие круги уже очень хорошо осознают, что не осуждение и не предотвращение прежних геноцидов создают хорошую почву для новых», – подчеркнул Шаварш Кочарян.