ՀՀ սփյուռքի նախարարն ընդունեց ՀՀ-ում ԻԻՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Մոհամմադ Ռեիսիին
Սեպտեմբերի 22-ին ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանն ընդունեց Հայաստանի Հանրապետությունում Իրանի Իսլամական Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Մոհամմադ Ռեիսիին, ով ավարտում է իր դիվանագիտական առաքելությունը մեր երկրում:
Ողջունելով դեսպանին՝ նախարարը բարձր գնահատեց հայ-իրանական հարաբերությունների ասպարեզում ունեցած նրա ներդրումը և երախտագիտություն հայտնեց պաշտոնավարման ընթացքում իրանահայության հետ նախարարության իրականացրած համայնքային ծրագրերին և այլ ձեռնարկներին աջակցելու համար:
«Ուրախ և երախտապարտ եմ արդյունավետ համագործակցության և այն անկեղծ վերաբերմունքի համար, որ ցուցաբերել եք Դուք Հայաստանի և հայության հանդեպ, – նշեց նախարարը՝ վստահություն հայտնելով, որ ապագայում ևս նա իր իմացություններով կնպաստի հայ-իրանական կապերի զարգացմանը:
Շնորհակալություն հայտնելով նախարարին ջերմ խոսքերի և գնահատանքի համար՝ դեսպան Մուհամմադ Ռեիսին ասաց, որ մեծ հարգանք ու սեր է տածում հայ ժողովրդի հանդեպ և ուրախ է, որ մի քանի տարի հնարավորություն է ունեցել ծառայել երկու բարեկամ երկրների հարաբերությունների սերտացման գործին: Նա շեշտեց, որ ավելի քան լավատես է իրանահայկական հարաբերությունների ապագայի հանդեպ, քանի որ այն ունի մեծ ներուժ և հիմնված է դարերի փորձառության վրա:
Զրույցի ընթացքում երկուստեք կարևորվեց այն հանգամանքը, որ այս դժվար տարածաշրջանում Իրանը և Հայաստանը պահպանում են բարիդրացիական անկեղծ հարաբերություններ, ինչը մեծապես նպաստում է տարածաշրջանի խաղաղությանն և կայունությանը:

Министр Диаспоры РА приняла Чрезвычайного и полномочного посла �?Р�? в РА Мохаммада Рейиси
Министр Диаспоры РА Грануш Акопян 22 сентября приняла Чрезвычайного и полномочного посла �?сламской Республики �?ран в Республике Армения Мухаммада Рейиси, завершающего свою дипломатическую миссию в нашей стране.
Приветствовав посла, министр высоко оценила его вклад в сфере армяно-иранских отношений и выразила признательность за содействие в период пребывания в должности реализации Министерством совместно с иранскими армянами общинных программ и других мероприятий.
«Рада и признательна за эффективное сотрудничество и то искреннее отношение, которое Вы проявили в отношении Армении и армян», – отметила министр, выразив уверенность, что своими знаниями дипломат и впредь будет способствовать развитию армяно-иранских связей.
Выразив благодарность министру за теплые слова и высокую оценку, посол Мухаммад Рейиси сказал, что питает к армянскому народу большое уважение и любовь, и рад, что имел возможность несколько лет мог служить делу сближения отношений двух дружественных стран. Он подчеркнул, что более чем оптимистичен относительно будущего ирано-армянских отношений, поскольку они обладают большим потенциалом и зиждятся на многовековом опыте.
В ход беседы обоюдно была подчеркнута важность того обстоятельства, что Армения и �?ран в этом непростом регионе поддерживают искренние добрососедские отношения, что в большой мере способствует миру и стабильности в регионе.