Սփյուռքի նախարարությունում քննարկվեցին սիրիահայերի ինտեգրման հարցեր
ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանն ընդունեց  ՀԲԸՄ կենտրոնական վարչության ժողովի անդամ Վազգեն Յակուբյանին, ՀԲԸՄ  հայաստանյան ներկայացուցչության տնօրեն Հովիկ Յորդեկյանին և «Սիրիահայերի հիմնախնդիրները համակարգող կենտրոն» ՀԿ-ի տնօրեն Լենա Հալաջյանին:
Ողջունելով հյուրերին՝  նախարարն իր գոհունակությունը հայտնեց սերտ համագործակցության համար և բարձր գնահատեց Հայաստանում հաստատված սիրիահայերին Հայ բարեգործական ընդհանուր միության կողմից ցուցաբերած բազմաբնույթ օգնությունը, խոսեց առաջիկա համատեղ անելիքների մասին:
Նախարարը նշեց, որ վերջին շրջանում, յուրաքանչյուր ամիս շուրջ հազար սիրիահայ է  տեղափոխվում Հայաստան: Անհրաժեշտ է վերանայել նրանց հետ տարվող աշխատանքների մեթոդներն ու ձևերը, առավել արդյունավետ կերպով նպաստելու Հայրենիքում նրանց ինտեգրմանը, հանրային կյանքի տարբեր ոլորտներում ակտիվ ներգրավմանը:
Հրանուշ Հակոբյանը առաջարկեց ըստ մասնագիտությունների ստեղծել սփյուռքահայ ուսանողների, գործարարների ու բժիշկների  փոքր կամավորական խմբեր և նրանց հետ կազմակերպել հանդիպումներ, քննարկել Հայրենիքի զարգացման և կայունացման գործում նրանց մասնակցությունն ապահովելու, հասարակության լիիրավ անդամ դառնալու խնդիրը: Նա հանձնարարեց այդ նպատակով պատրաստել տեղեկատվական, ճանաչողական թերթոններ,  հանդիպումների ժամանակացույց և սկսել աշխատանքները:
Նախարարը նշեց, որ այս ուսումնական տարում ևս ՀՀ սփյուռքի նախարարությունը, ՀԲԸՄ-ն և Գալուստ Գյուլբենկյան հիմնարկությունը շարունակվելու են համավճարի կարգով  փոխհատուցել  բակալավրիատներում  սովորող սիրիահայ ուսանողների ուսումնական վարձի մեծ մասը:
Նախարարը հանձնարարեց ՓՄՁ ԶԱԿ-ի հետ համատեղ  պատրաստել նախորդ երեք տարիների  ընթացքում  ցածր տոկոսով վարկ ստացած և գործարարությամբ զբաղվող սիրիահայերի վերաբերյալ վիճակագրություն և հանդիպումներում քննարկել նրանց հաջողությունների հիմքերը նպաստավոր հանգամանքներն ու ի հայտ եկած խնդիրները:
Քննարկվեց Սիրիահայերի ստեղծագործական կենտրոն ստեղծելու հարցը:
Հյուրերը շնորհակալություն հայտնեցին ջերմ ընդունելության համար և պատրաստակամություն՝ աջակցել նախարարության կողմից իրականացվելիք բոլոր ձեռնարկներին:

В Министерстве Диаспоры обсуждены вопросы интеграции сирийских армян
Министр Диаспоры РА Грануш Акопян приняла члена собрания Центрального правления ВАБС Вазгена Якубяна, директора представительства ВАСС в Армении Овика Йордекяна и руководителя ОО «Центр координации проблем сирийских армян» Лену Галаджян.
Приветствовав гостей, министр выразила удовлетворение по поводу тесного взаимодействия и высоко оценила разностороннюю помощь, оказываемую Всеобщим армянским благотворительным союзом сирийским армянам, обосновавшимся в Армении, говорила о предстоящих совместных делах.
Министр отметила, что в последний период ежемесячно около 1000 сирийских армян переезжают в Армению. Необходимо пересмотреть методы и формы работы с ними, более эффективно способствовать их интеграции на Родине, активному вовлечению в различные сферы общественной жизни.
Грануш Акопян предложила создать специализированные небольшие группы добровольцев – студентов, предпринимателей, врачей, – организовать встречи с ними, обсудить вопрос обеспечения их участия в развитии и стабилизации Родины, превращения в полноправных членов общества. Она поручила подготовить с этой целью информационные, познавательные листовки, разработать график встреч и приступить к работе.
Министр отметила, что в этом учебном году Министерство Диаспоры РА, ВАБС и учреждение «Галуст Гюльбенкян» также продолжит компенсировать большую часть платы за обучение сирийских армян, обучающихся в бакалавриате.
Министр поручила совместно с НЦЗ МСБ подготовить статистику относительно сирийских армян, в течение последних трех лет получивших кредит по низкой процентной ставке и занимающихся предпринимательством, обсудить на встречах благоприятные обстоятельства, лежащие в основе их успехов, равно как и проявившиеся проблемы.
Был обсужден вопрос создания творческого центра сирийских армян.
Гости выразили благодарность за теплый прием и изъявили готовность содействовать всем начинаниям Министерства.