Դերենիկ Գաբրիելյան.«Թեպետ Սինգապուրի հայկական համայնքը բաղկացած է ընդամենը 31 ընտանիքից, սակայն ընդունելությունը շատ ջերմ էր եւ հարուստ»
![](https://old.hayernaysor.am/wp-content/uploads/2010/09/BVlvnjPnD8q9xZoMdoq699GMwf.jpg)
Միջազգային օլիմպիական կոմիտեի որոշումով 2010 թվականին Սինգապուրում անցկացվեցին առաջին օլիմպիական պատանեկան խաղերը, որին մասնակցում էր նաեւ հայկական մարզական պատվիրակությունը` Օլիմպիկան կոմիտեի նախագահի տեղակալ Դերենիկ Գաբրիելյանի ղեկավարությամբ: Սինգապուրի հայ համայնքից ստացած տպավորությունների մասին Դերենիկ Գաբրիելյանը պատմեց «Հայերն Այսօր»-ին:
-Ինչպիսի՞ ընդունելության արժանացաք Սինգապուրում:
-Սինգապուրի օդանավակայանում մեզ դիմավորեցին մեր հայրենակիցները: Թեպետ Սինգապուրի հայկական համայնքը բաղկացած է ընդամենը 31 ընտանիքից, սակայն ընդունելությունը շատ ջերմ էր եւ հարուստ: Սփյուռքի նախարարության միջոցով կապ էինք հաստատել Սինգապուրի հայկական համայնքի ներկայացուցիչների հետ, որոնք պատրաստություն էին տեսել մեզ դիմավորելու, հայկական համայնքում եւ եկեղեցում ընդունելություն կազմակերպելու համար:
-Մրցումների ժամանակ նրանք Ձեր կողքի՞ն էին:
-Մրցումների ժամանակ մեր կողքին էին: Ոգեւորում էին մեզ, եւ դա զգում էինք ամեն պահի: Երբ մեր ծանրորդները պետք է դուրս գային մրցումների, հայերը նույնիսկ սնունդն էին ժամանակին հասցնում մարզիկներին: Իրենց ներկայությունը, իրենց դրոշները, ձայները դահլիճում ավելի էին ոգեւորում մեր մարզիկներին:
-Ի՞նչ հանդիպումներ ունեցաք:
-Մի քանի հանդիպումներ էին կազմակերպվել հայկական համայնքի կողմից: Հատկապես տպավորիչ էր Սինգապուրի համալսարանի ղեկավարության հետ հանդիպումը, որին ներկա էին Օլիմպիական կոմիտեի գլխավոր քարտուղար Հրաչյա Ռոստոմյանը, Սպորտի եւ երիտասարդության հարցերի փոխնախարար Սամվել Խաչատրյանը, մարզիկներ եւ մարզիչներ: Խոսեցինք համալսարանի պատվավոր շրջանավարտների մասին: Համալսարանի զբաղեցրած տարածքը շատ լավն էր: Մարզադահլիճներն ու մարզահրապարակները հիացրեցին մեզ: Ասես մարզական փոքր քաղաք լիներ: Հանդիպում կայացավ նաեւ Սինգապուրի հանրակրթական դպրոցներից մեկի ներկայացուցիչների հետ, որը երկար ժամանակ փորձում էինք կապեր հաստատել հայկական հանրակրթական 114-րդ դպրոցի հետ: Մեզ հրավիրել էին այդ դպրոց, որտեղ Հայաստանի անկյուն էին սարքել. հայկական դրոշ, հայերեն գրքեր: Մենք էլ գրքեր նվիրեցինք նրանց։
Զավեշտալի մի դեպք պատմեմ: Չիմանալով, որ իրենց մոտ ընդունված չէ պետական աշխատողին նվեր փոխանցելիս համբուրելը, հատկապես եթե պաշտոնյան կին է, հայավարի նվերները փոխանցեցի եւ դպրոցի կին տնօրենին համբուրեցի։ Ու երեխաների զարմանքը շատ մեծ էր. բոլորը ոտքի կանգնեցին ու սկսեցին ծափահարել։ Իհարկե, հետո տնօրենը շնորհակալություն հայտնեց:
Այդուհետ հանդիպումենր ունեցանք համալսարանում։ Օլիմպիական գյուղը նույնպես մեկ այլ համալսարանական քաղաքում էր, եւ այդ համալսարանում էլ դասավանդող հայեր կային։ Ուր էլ գնում ենք, տվյալ պետությունում հայեր ենք գտնում, ովքեր նշանակալի դեր են խաղում իրենց մասնագիտական ոլորտում։
-Ի՞նչ տպավորություն ունեք Սինգապուրից:
-Ասեմ, որ Սինգապուրը, ի զարմանս մեզ, շատ մաքուր էր. խցանումներ համարյա չկային: Մի հետաքրքիր բան. այնտեղ փողոցում մաստակ ծամելն արգելվում է, իսկ խանութներում անգամ չի էլ վաճառվում, ինչը, ըստ իս, ողջունելի է: Զարմանալի է, թե ինչպես շատ կարճ ժամանակում այդ երկիրը կարողացել են դառնալ այդքան բարեկեցիկ:
-Ի՞նչ տեղ է գրավում հայկական փոքրաթիվ համայնքը Սինգապուրում:
-Եղել ենք հյուրանոցում, որի հիմնադիրները հայեր են եղել: Լավագույն հյուրանոցներից մեկն է, սկզբում այն եղել է ծովափին, հետո երբ հող են լցրել, առաջ գնացել, հյուրանոցը մնացել է քաղաքի կենտրոնում: Այնտեղ կա նաեւ հայկական փողոց, կոչվում է Հայաստանի փողոց, հայկական եկեղեցի: Հայկական եկեղեցի գնացինք վերջին օրը: Կազմակերպված էր մեծ ընդունելություն մեզ համար, որտեղ ներկա էին երկրի պաշտոնատար անձինք: Հետո ճաշկերույթ եղավ, պար, երգ: Վերադառնալիս նույնպես մեզ բոլորը ճանապարհում էին: Միշտ չէ, որ այսպես են ընդունում եւ ճանապարհում, եւ հաճելի էր, որ թվով փոքր հայկական համայնքի ներկայացուցիչները այսպիսի ընդունելություն կազմակերպեցին:

Дереник Габриэлян: «Несмотря на то, что армянская община Сингапура состоит всего лишь из 31 семьи, однако прием был очень теплым и богатым».
По решению Международного олимпийского комитета в 2010 году в Сингапуре были проведены Первые олимпийские детские игры, в которых приняла участие и армянская спортивная делегация под руководством заместителя председателя Олимпийского комитета Дереника Габриэляна. О впечатлении, оставшемся от встречи с армянской общиной Сингапура, Дереник Габриэлян рассказал «Hayern aysor».
-В аэропорту Сингапура нас встретили наши соотечественники. Несмотря на то, что армянская община Сингапура состоит всего лишь из 31 семьи, однако прием был очень теплым и богатым. С помощью Министерства диаспоры установили связь с представителями армянской общины, и она подготовились к встрече с нами, а также к организации приема в общине и церкви.
– Поддерживали вас во время соревнований представители общины?
Во время соревнований они были рядом с нами. Сопровождали нас, и мы чувствовали это каждую минуту. Когда наши тяжелоатлеты должны были выйти на соревнования, армяне даже умудрялись вовремя доставлять еду спортсменам. �?х присутствие, их флаги, голоса в зале еще более воодушевляли наших ребят.
-С кем Вы встречались в Сингапуре?
-Армянской общиной было организовано несколько встреч. Особенно запомнилась встреча с руководством Сингапурского университета, на которой присутствовали Главный секретарь Олимпийского комитета Грачья Ростомян, заместитель министра по вопросам Спорта и молодежи Самвел Хачатрян, тренеры и спортсмены. Говорили о почетных выпускниках университета. Территория, занимаемая университетом, очень хороша. Восхитили нас спортивные залы и площадки. Это как маленький спортивный городок. Состоялась встреча и с представителями одной из общеобразовательных школ, мы долгое время пытались наладить связь между ней и армянской общеобразовательной школой 114. Нас пригласили в эту школу, в ней организован уголок Армении: армянский флаг, книги на армянском. Мы тоже подарили им книги.
Расскажу о курьезном случае. Не зная, что у них не принято целовать государственного работника при передаче подарка, особенно если руководитель – женщина, вручил подарки по-армянски и поцеловал женщину-директора школы. Детей это очень удивило: все они вскочили на ноги и стали аплодировать. Конечно, директор выразила нам благодарность.
Затем у нас состоялись встречи в университете. Олимпийская деревня также находилась в другом университетском городке, и в нем работали преподаватели-армяне. Кстати, куда бы мы не пошли, в любом государстве находили армян, которые играют значительную роль в своей профессиональной области.
-Каковы Ваши впечатления о Сингапуре?
-Скажу Вам, Сингапур на удивление очень чист, нет пробок. �?нтересно, но там на улице запрещено жевать жвачку, она даже в магазинах не продается, что по мне надо приветствовать. Удивительно, как за короткое время эта страна сумела стать столь благообразной.
-Какое место занимает в Сингапуре маленькая армянская община?
-Мы находились в гостинице, основателями которой были армяне. Одна из лучших гостиниц, вначале она стояла на берегу моря, потом, когда прибрежную часть засыпали песком, гостиница оказалась в центре. Там есть и армянская улица, называется она улица Армении, армянская церковь. В армянскую церковь пошли в последний день. Для нас организовали большой прием, на котором присутствовали официальные лица страны. Потом было застолье, танцы, песни. По возвращении нас опять провожали все. Не всегда так принимают и провожают, конечно, приятно, что представители маленькой армянской общины так встретили нас.