Ադրբեջանցի պատգամավորը քննադատել է Հայոց ցեղասպանության մասին հայտարարություն արած թուրք պատգամավորին
Ադրբեջանի խորհրդարանի կին պատգամավոր Գանիրա Փաշաևան քննադատել է Թուրքիայի Եվրամիության հարցերով նորանշանակ նախարար, քրդամետ «Ժողովուրդների դեմոկրատական կուսակցությունը»  (ԺԴԿ-HDP) ներկայացնող Ալի Հայդար Քոնջային, ով հայտարարել էր, որ 1915 թվականին եղել են հայկական կոտորածներ: Թուրքական «Sondakika» լրատվամիջոցի տեղեկացմամբ` ադրբեջանցի պատգամավորը ասել է, թե իրենք չեն ընդունում Քոնջայի հայտարարությունները, և որ վերջինս իրավունք չուներ իրենց անունից հայտարարությամբ հանդես գալու: Այս մասին «Հայերն այսօրը» տեղեկանում է ermenihaber.am-ից:
Առաջ քաշելով թուրք-ադրբեջանական աանհիմն պնդումները Հայոց ցեղասպանության հարցում, նա ընգծել է, որ Թուրքիայում ժամանակավոր կառավարության պայմանաններում նորանշանակ նախարարը, այդ քայլով մեծ հարված է հասցրել թուրք ակադեմիկոսների արած գործին, մամուլին և առհասարակ Թուրքիային:
Նա ընգգծել է, որ թուրք և  ադրբեջանցի պատմաբանները, մտավորականները, սփյուռքի կառույցները այժմ աշխատանքներ են իրականացնում 1915թ տեղի ունեցածը  աշխարհին «ճշմարիտ» ներկայացնելու ուղղությամբ:
Նշենք, որ  Ալի Հայդար Քոնջան Հայոց ցեղասպանության հարցի վերաբերյալ  ասել էր. «Ակնհայտ է, որ կոտորած եղել է: Դա բոլորն են ընդունում: Ըստ էության՝ ժխտող էլ չկա: Հիմնական հարցը դրա բնութագրման մեջ է: Այս հարցն էլ մեր կուսակցության հետ կքննարկենք և միասնաբար ընդունված որոշման վերաբերյալ մեր տեսակետը կհստակեցնենք»:

Азербайджанский депутат раскритиковал турецкого министра, выступившего с заявлением о Геноциде армян
Женщина-депутат парламента Азербайджана Ганира Пашаева раскритиковала новоназначенного министра Турции по вопросам Евросоюза, представителя прокурдской «Демократической партии народов» Али Айдара Конджа, заявившего, что в 1915 году были истребления армян. Как сообщает турецкое издание «Sondakika», азербайджанский депутат заявила, что оин не признают заявления Конча и что последний не имел права делать заявления от их имени. Редакции «Армяне сегодня» об этом стало известно из ermenihaber.am.
Выдвигая необоснованные турко-азербайджанские утверждения по вопросу Геноцида армян, она подчеркнула, что министр, назначенный в условиях временного правительства Турции, своим шагом нанес большой урон работе, проделанной турецкими академиками, прессе и Турции вообще.
Она подчеркнула, что турецкие и азербайджанские историки, представители интеллигенции, структуры диаспоры ведут ныне работу в направлении «правдивого»  представления миру того, что имело место в 1915 году.
Отметим, что Али Айдар Конджа по вопросу Геноцида армян сказал: «Очевидно, что истребление было. Это признают все. По существу, никто и не отрицает. Основной вопрос – в его характеристике. �? этот вопрос мы обсудим с нашей партией и уточним нашу точку зрения по совместно принятому решению».