Ամերիկացի արվեստագետը Ստամբուլի բիենալեին Հայոց ցեղասպանությանը նվիրված նախագիծ կներկայացնի
Ամերիկացի արվեստագետ Մայքլ Ռակովիչը Ստամբուլի 14-րդ բիենալեին կներկայացնի մի նախագիծ, որն անդրադառնում է 1915-ին Հայոց ցեղասպանության թեմային արհեստի և ճարտարապետության ավանդույթների համատեքստում, հայտնում է «Արմենպրեսը»
artforum.com կայքի փոխանցմամբ` ցուցադրությունը կբացվի Գալաթա հունական դպրոցում սեպտեմբերի 5-ին և կտևի մինչ նոյեմբերի 1-ը: Ցուցադրությունը կրելու է «Մարմինները ձերն են, ոսկորները` մերը» անվանումը: Աշխատանքի համար հիմք է հանդիսացել 70-ամյա թուրք Քեմալ Ջիմբիզի պատմությունը, ով երբ փոքրիկ տղա էր, աշակերտել է արհեստավոր հայի` Կարապետ Սեզայիրլյանի մոտ:
Վերջինս Ստամբուլում հայտնի էր իր գիպսե զարդաքանդակներով, պատի եզրազարդերով: Հազվադեպ էր պատահում, որ թուրքին տալիս էին հայ վարպետի մոտ ուսումի, սակայն Քեմալն այդ քիչ հաջողակներից էր: Կայքը գրում է, որ Օսմանյան կայսրությունում հայերը արհեստի ու արվեստի ներկայացուցչական դասն էին: Ձեռքի աշխատանքը, որ իր մեջ ներառում էր ճարտարապետությունն ու շինարարությունը, համարվում էր փոքրամասնությունների աշխատանքը:
Այդ եզրազարդերի յուրահատկությունը, ըստ արվեստագետի, կայանում է նրանում, որ դրանցում հայկական ձեռքերի ու մատների հետքերն են, որոնք լուռ վկայությունն են Օսմանյան կայսրության կողմից 1915 թվականին իրագործած մեծ ոճրագործության` Հայոց ցեղասպանության և դրանից հետո եղած բռնաճնշումների ու ջարդերի:
Աշխատանքը հայ վարպետի մասին չէ, այլ արհեստը վարպետից աշակերտին փոխանցելու մասին: Մյուս կողմից` ցուցադրության առանցքում է թուրք վարպետի և հունական Գալաթա դպրոցի կապը:

Американский деятель искусства на Стамбульском биеннале представит проект, посвященный Геноциду армян
Американский деятель искусства Майкл Ракович на XIV Стамбульском биеннале представит проект, затрагивающий тему Геноцида армян в контексте традиций искусства и архитектуры, сообщает «Арменпресс».
Как передает сайт artforum.com, экспозиция откроется 5 сентября в греческой школе «Галата» и продлится до 1 ноября. Она будет носить название «Тела ваши, кости наши», основой для работы послужила история 70-летнего турка Кемаля Зимбиза, который малышом был в учениках у мастерового-армянина Карапета Сезайирляна.
Последний был известен в Стамбуле своими гипсовыми инкрустациями на стенах. Редко случалось, что турка отдавали в ученики к армянскому мастеру, но Кемал был из числа таких редких везунчиков. Сайт  пишет, что в Османской империи армяне были представительным классом в ремесленничестве и искусстве. Ручные поделки, которые включали в себя архитектура и строительство, считалось занятием меньшинств.
�?скусство этой инкрустации, по мнению деятеля искусства, заключается в том, что в нем сохраняются следы рук и пальцев армян, которые молча свидетельствуют о великом преступлении, совершенном Османской империей в 1915 году – Геноциде армян, последжовавших затем притеснениях и погромах.
Работа посвящена не армянскому мастеру, а передаче ремесла от мастера к ученику. С другой стороны, в основе экспозиции – связь между турецким мастером и греческой школой «Галата».