Թուրքիայից հայ ոսկերիչը եկեղեցական պարագաներ է պատրաստում ռուսական տաճարների համար
Հայերը լավագույն ոսկերիչներն են համարվում նույնիսկ Թուրքիայում: Այս մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտարարեց «Barocco Silver» թուրքական ոսկերչական ընկերության ներկայացուցիչ, պոլսահայ Տիգրան Թաշը:
«Կան նաեւ թուրքական ընկերություններ ու վարպետներ, որոնք սկսում են յուրացնել այդ արհեստը: Սակայն լավագույնը շարունակում են համարվել հայերը»,- հավելեց նա:
Ընկերությունն արծաթե իրեր է արտադրում, այդ թվում՝ սպասք ու եկեղեցական պարագաներ: Այն գնում են Թուրքիայի տարածքում գործող քրիստոնեական եկեղեցիները, ընդ որում, ինչպես հայկական, այնպես էլ հունական եւ ասորական:
«Վերջերս մեզ պատվեր տվեցին նաեւ Ռուսաստանից: Նրանց համար խաչեր եւ եկեղեցական այլ պարագաներ պարտաստեցինք»,- նշեց Թաշը:

Armenians considered best jewelers in Turkey
Armenians are considered the best jewelers even in Turkey, Armenian Dikran Taş, representative of the Turkish Barocco Silver company told Armenian News – NEWS.am.
“There are also Turkish companies and masters, who are beginning to learn this craft. But Armenians continue to be considered the best,” he said.
The company produces silver items, including houseware and ornaments. The latter are acquired by Christian churches in the territory of Turkey, including Armenian, Greek and Assyrian ones. “Recently we had an order from Russia. We made a cross and other utensils for them,” Taş said.