Ջութակի ամերիկահայ վարպետը փրկել է Ստրադիվարիուսի 1734թ. ջութակը
Բոսթոնի ոստիկանությունը ջութակների վարպետ եւ նորոգող ամերիկահայ Ֆիլիպ Ինջեյանի շնորհիվ հայտնաբերել է 35 տարի առաջ Բոսթոնի երաժշտական դպրոցից գողացված Ստրադիվարիուսի ջութակը, որը թվագրվում է 1734թ.:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով The Armenian mirror spectator-ը, Ֆիլիպ Ինջեյանին, ով Penn Avenueի վրա երաժշտական գործիքների մեծ խանութ ունի եւ համարվում է ջութակի մասնագետ, դիմել է պատահական անցորդ եւ տեղեկացրել, որ ցանկանում է ջութակը վաճառել: Ուսումնասիրելով գործիքը Ինջեյանը համոզվել է, որ այն գողացված ջութակն է եւ տեղեկացրել է ոստիկանության աշխատակիցներին: Պարզվել է, որ ավելի քան 35 տարի ոստիկանութունը փնտրել է գողացված ջութակը, բայց ապարդյուն:
Պատմությունը հայտնվել է ամերիկացի լրատվամիջոցների ուշադրության կենտրոնում, եւ Ինջեյանը դարձել է ամերիկյան լուրերի գլխավոր հերոսը: Պարզվել է, որ Ինջենյանը Ստրադիվարիուսի մեծ երկրպագու է եւ ունի այդ ընտանիքի ստեղծած մի քանի ջութակ: Ինջեյանը, ում իրենց ջութակներն են վստահում հայտնի ջութակահարներ Լեոնիդաս Կավակոսը, Նիգել Քենեդին, Սիդնեյ Հարթը ու Պիտսբուրգի սիմֆոնիկ նվագախմբի անդամները, խոստովանել է, որ չէր կարող թույլ տալ, որ արվեստի այդ գործն ընկներ պատահական անձանց ձեռքը:

Американский скрипичный мастер армянского происхождения спас скрипку Страдивари 1734 года
Полиция Бостона благодаря помощи скрипичного мастера и реставратора, американского армянина Филиппа �?нджеяна обнаружила похищенную 35 лет назад из Бостонской музыкальной школы скрипку Страдивари, датированную 1734 годом.
Как передает «Арменпресс» со ссылкой на The Armenian mirror spectator, к Филиппу �?нджеяну, имеющему большой магазин музыкальных инструментов на Penn Avenue и считающемуся скрипичным мастером, обратился случайный прохожий, сообщивший, что желает продать скрипку. �?зучив инструмент, �?нджеян убедился, что это похищенная скрипка и уведомил сотрудников полиции. Выяснилось, что полиция в течение более 35 лет искала похищенную скрипку, но безуспешно.
�?стория оказалась в центре внимания американских СМ�?, и �?нджеян стал главным героем американских новостей. Выяснилось, что �?нджеян является большим поклонником Страдивари и владеет несколькими скрипками, созданными этой семьей. �?нджеян, кому доверяют свои скрипки известные скрипачи Леонидас Кавакос, Низел Кенеди, Сидней Харт и члены Питсбургского симфонического оркестра, признался, что не мог допустить, чтобы это произведение искусства попало в руки случайных людей.