Հայկական երգը թևածեց Հարավային Ամերիկայում
Երևանի Կոմիտասի անվան պետական կոնսերվատորիայի հայ երգեցողության և ժողովրդական նվագարանների ամբիոնի պրոֆեսոր, երգիչ-երգահան Սամվել Գալստյանը Ուրուգվայի հայկական «Արաքս» ռադիոկայանի հրավերով օգոստոսի 1-ից 14-ը համերգային շրջագայություններ է ունեցել Ուրուգվայում և Արգենտինայում: Համերգներն անցել են լեփ-լեցուն դահլիճներում՝ արժանանալով հանդիսատեսների բուռն ծափողջույններին:
Մոնտեվիդեոյում տեղի ունեցած առաջին համերգը նվիրված է եղել Ուրուգվայի հայկական «Արաքս» ռադիոկայանի գործունեության 10-ամյակին, երկրորդ համերգը կայացել է Բուենոս Այրեսում:
«Համերգները շատ լավ անցան, հիանալի տպավորություններով եմ վերադարձել, զարմանքս ու հպարտությունս մեծ էր, որ հեռավոր Հարավային Ամերիկայում ապրող հայերն այդքան ամուր են կառչած իրենց արմատներից ու հետաքրքրված են ժողովրդական երգարվեստով: Նրանք ոչ միայն իրենց հոգում կրում են հայկական մշակույթն, այլև պահպանում են այն ու տարածում»,-«Հայերն այսօր»-ի հետ ունեցած զրույցում ասաց Սամվել Գալստյանը՝ հավելելով, որ երկու համայնքներն էլ համախմբված են և մշակութային ակտիվ կյանքով են ապրում, քանի որ այդ ամենի համար բոլոր նախադրյալներն այնտեղ առկա են՝ գործում են պարախմբեր, երգչախմբեր, նվագախմբեր: Քիչ չէ այն հայորդիների թիվը, ովքեր ակտիվ գործունեություն են ծավալում համայնքի մշակութային կյանքում:
Մեր զրուցակիցը ընդգծեց, որ թե՛ Ուրուգվայում, թե՛ Բուենոս Այրեսում ապրող հայերը մշտապես կապված են Հայրենիքի հետ, տեղեկացված են հայաստանյան բոլոր իրադարձություններից և ցանկանում են իրենց ներդրումն ունենալ Հայաստանի զարգացման գործում:
Համերգներից բացի՝ Սամվել Գալստյանը հանդիպումներ է ունեցել համայնքային ներկայացուցիչների հետ, այցելել համահայկական կառույցներ, հարցազրույցներ տվել ռադիոկայաններին:
Սամվել Գալստյանը նշեց, որ Հարավային Ամերիկայում գտնվելու ընթացքում, զրուցելով մեր հայրենակիցների հետ, իր համար պարզ է դարձել, թե նրանք որքան շատ են կարևորում ՀՀ սփյուռքի նախարարության գործունեությունը, հատկապես՝ կրթօջախներին դասագրքերով ապահովելու հանգամանքը:
«Մենք, որպես մշակույթին մոտ կանգնած մարդիկ, պարտավոր ենք՝ թե՛ Հայաստանում, թե՛ Սփյուռքում բարձր պահելու, զարգացնելու և տարածելու մեր մշակույթը, քանի որ այդ ամենի հրամայականն առավել, քան՝ երբևէ, անչափ կարևոր է»,-զրույցի ավարտին ասաց Սամվել Գալստյանը:

Singer/songwriter Samvel Galstyan gave concerts in Uruguay and Argentina
From August 1 to 14, Professor of the Chair of Armenian Singing and Folk Instruments at Yerevan Komitas State Conservatory, singer and songwriter Samvel Galstyan gave concerts in front of packed audiences and received warm rounds of applause in Uruguay and Argentina. The concerts were held with the support of the Ministry of Diaspora of the Republic of Armenia.
The first concert was held in Montevideo and was dedicated to the 10th anniversary of the Armenian Radio Arax of Uruguay, and the second concert was held in Buenos Aires.
“The concerts were great. I have returned with wonderful impressions. I was amazed and felt proud to see that the Armenians of South America are so strongly clung to their roots and are interested in Armenian folk songs. They not only bear Armenian culture in their souls, but also preserve and disseminate it,” Samvel Galstyan said in an interview with Hayern Aysor, adding that the Armenian communities of Uruguay and Argentina are consolidated and culturally active since they have choirs, orchestras and dance ensembles. There are also many Armenians who actively carry out their activities in the cultural life of the given community.
Our interlocutor emphasized that the Armenians of Uruguay and Argentina are always connected to the Homeland, are aware of all the events taking place in Armenia and wish to make their contributions to Armenia’s advancement.
Besides the concerts, Samvel Galstyan also had meetings with representatives of the Armenian communities, visited pan-Armenian organizations and gave interviews to radio stations.
Samvel Galstyan noted that when he was talking to his compatriots during his visit to South America, he found out that they attach great importance to the activities of the Ministry of Diaspora of the Republic of Armenia, particularly the provision of textbooks to Armenian schools.
“As cultural figures, it is our duty to enhance and disseminate Armenian culture and maintain it a high level in both Armenia and abroad since the imperative of all that is very important now more than ever,” Samvel Galstyan concluded.