Համահայկական խաղերի մասնակիցները հարգեցին Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը. լուսանկարներ
Համահայակական խաղերի ավելի քան 4000 մասնակիցներ օգոստոսի 8-ին եղան Ծիծեռնակաբերդում՝ հարգանքի տուրք մատուցելով Հայոց ցեղասպանության անմեղ զոհերի հիշատակին, հայտնում է Artsakhpress-ը:
Լրագրողների հետ զրույցում Համահայկական խաղերի կազմկոմիտեի նախագահ Իշխան Զաքարյանն ասել է,- «Ծիծեռնակաբերդը հայ մարդու սրբավայր է: Չեմ կարծում, որ որևէ մեկը լինելով Երևանում չի գալիս Ծիծեռնակաբերդ: Համահայկական խաղերը հայապահպանության և Հայրենիք-Սփյուռք-Արցախ եռամիասնության խորհուրդն ունեն: Չպետք է մոռանանք, որ այս երիտասարդները, ովքեր այցելեցին Ծիծեռնակաբերդ Եղեռն ապրած մեր ժողովդի սերունդներն են» :
Համահայկական խաղերի 4000 մարզիկներ, աշխարհի տարբեր ծայրերից իրենց հարգանքի տուրքն են մատուցել անմեղ զոհերի հիշատակին, մեկ րոպե լռությամբ հիշել Ցեղասպանության զոհերին: Կազմկոմիտեի անդամները եղան նաև Հայոց ցեղասպանության ինստիտուտ թանգարանում, ծանոթացել են թանգարանի սպորտի բաժնի ժամանակավոր  ցուցադրություններին, իսկ վերջում Իշխան Զաքարյանը գրառում է  կատարել թանգարանի հուշամատյանում:
«Վստահաբար մենք ավելի առաջ կգնանք հայ դատի պայքարի մեջ մեր միասնության շնորհիվ: Սա մարդկության դեմ գործված ոճիր է: Մեր երիտասարդությունն այսօր իր հարգանքի տուրքը մատուցեց մեր անմեղ զոհերի հիշատակին: Ես կցանկանայի, որ իրենք այցելեն նաև Եռաբլուր, հարգեն նաև մեր նորագույն պատմության նահատակներին»,- ասել է Համահայկական խաղերի կազմկոմիտեի փոխնանախագահը Ստեփան Դերբեդրոսյանը:
Համահայկական ամառային 6-րդ խաղերի ջահը մայիսի 8-ին վառվեց Շուշիում և Արցախի ու Հայաստանի քաղաքներով ուղևորվեց մայրաքաղաք Երևան: Համահայկական ամառային 6-րդ խաղերը անցկացվում են օգոստոսի 2-13-ը: Խաղերի օրակարգում ընդգրկված նախկին տասը մարզաձևերին` ֆուտբոլ, մինի ֆուտբոլ, բասկետբոլ, վոլեյբոլ, ատլետիկա, թենիս, սեղանի թենիս, շախմատ, բադմինթոն, լող, ավելացնել են ևս յոթը` լողափնյա վոլեյբոլ, սպորտային պարեր, գոլֆ, հանդբոլ, բազկամարտ, հեծանվասպորտ և հրաձգություն: Խաղերն աննախադեպ են ոչ միայն մարզաձևերի առատությամբ, այլ նաև մասնիկների քանակով, որոնց թիվը գերազանցում է 6350-ը:

Участники Панармянских игр почтили память жертв Геноцида армян (фоторепортаж)
Более 4000 участников Панармянских игр 8 августа собрались на Цицернакаберде, что воздать дань уважения памяти невинных жертв Геноцида армян, сообщает Artsakhpress.
В беседе с журналистами председатель оргкомитета Панармянских игр �?шхан Закарян сказал: «Цицернакаберд – место паломничества каждого армянина. Не представляю, чтобы кто-либо, будучи в Ереване, не посетил Цицернакаберд. Панармянские игры содержат в себе символику сохранения армянства и триединства Родина -Диаспора-Арцах. Не следует забывать, что эти молодые люди, посетившие Цицернакаберд, являются поколениями нашего народа, пережившего Геноцид».
Четыре тысячи спортсменов, из разных стран мира собравшихся на Панармянские игры, воздали дань уважения памяти невинных жертв, минутой молчания почтили память жертв. Члены оргкомитета побывали также в Музее-институте Геноцида армян, познакомились с временной экспозицией отдела спорта музея, а в заключение �?шхан Закарян сделал запись в книге почетных гостей.
«В борьбе Ай-Дат мы уверенно пойдем вперед благодаря нашему единству. Это преступление против человечества. Наша молодежь сегодня воздала дань уважения памяти наших невинных жертв. Хотел бы, чтобы они посетили также Ераблур, почтили память жертв в нашей новейшей истории», – сказал вице-президент оргкомитета Панармянских игр Степан Дербедросян.